آثار تاریخی چهارمحال و بختیاری میزبان  مسافران نوروزی

شهركرد- ایرنا- چهارمحال و بختیاری به عنوان یكی از استانهای زاگرس مركزی و محور جنوب به مركز ایران خود را برای میزبانی از مسافران نوروزی آماده كرده است.

با توجه به آب و هوای بهاری این روزهای چهارمحال و بختیاری و وجود طبیعت بكر ، مسافران نوروزی در كنار جاذبه های طبیعی و تاریخی با فرهنگ و آداب مردم در شهرستان ها آشنا می شوند.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: 3 هزار و 716 اثر تاریخی شناخته شده در این استان وجود دارد كه میزبان مسافران نوروزی است.
مهرداد جوادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاكید كرد: این تعداد آثار تاریخی در چهارمحال و بختیاری از سوی حوزه باستان شناسی تاكنون شناسایی شده است.
وی افزود: از این تعداد 611 اثر ثبتی است كه در سال گذشته برای مرمت 14 بنای تاریخی استان اعتبار اختصاص داده شد.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی امری اجتناب ناپذیر است.
وی گفت: باید بتوان از حضور بخش خصوصی در مرمت، احیاء و بهره برداری و نظارت بیشتر در این زمینه استفاده كرد.
جوادی تاكید كرد: البته با همكاری صندوق احیاء سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور و اختیار استان ها واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی در حال انجام است.
وی یادآور شد: در همین راستا برای تهیه و تعریف بسته های مشاركت بخش خصوصی در طرح های تاریخی و نظارت قوی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری برنامه ریزی علمی ارائه شود.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری تاكید كرد: در زمینه زیرساخت های مرتبط با افزایش ماندگاری گردشگران ورودی به استان شرایط مطلوب وجود دارد.
وی افزود: معرفی شایسته چهارمحال و بختیاری به مسافران نوروزی داخلی و خارجی ورودی به این استان می تواند در حضور بیشتر گردشگران كمك كند.
به گزارش ایرنا، نوروز امسال 480 پایگاه به مسافران ورودی به چهارمحال وبختیاری خدمات رسانی می كند.
7362/2097

سرخط اخبار استان‌ها