ایمن سازی نقاط حادثه خیز جاده های استان اولویت راهداری باشد

یاسوج- ایرنا- معاون عمرانی استاندار كهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت ایمن سازی، نصب علائم و هشدارهای ایمنی و پاك سازی نقاط حادثه خیز در سطح جاده های ارتباطی استان در ایام نوروز تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، عزیز فیلی روز چهارشنبه در آیین استقبال از مسافران نوروزی در منطقه زیبای «سرنجل كل» در مسیر یاسوج - اصفهان اظهار داشت: اداره كل راه و شهرسازی و راهداری نیز باید در این راستا اولویت ها را رعایت كنند.
وی تصریح كرد: تحلیل های آماری از وضعیت تصادفات رخ داده در طول یك سال گذشته نشان می دهد كه سه محور خطرناك استان شامل یاسوج- بابامیدان- یاسوج- اصفهان و گچساران- بابامیدان بیشترین میزان حوادث رانندگی را داشته اند.
فیلی یادآور شد: نیروهای امدادی به ویژه عملیات راهداری باید بیشتر در این محورهای خطرناك متمركز شود.
وی همچنین به افزایش میزان تصادفات رخ داده در كمربندی یاسوج ظرف یك سال گذشته اشاره كرد و خواستار تمركز و حضور میدانی نیروهای امدادی در كنار اجرای عملیات های راهداری در این محور شد.
بر اساس آمارهای پزشكی قانونی در طول یك سال گذشته حدود 18 نفر (كمربندی یاسوج) در مسیر جاده یاسوج بایامیدان جان خود را از دست دادند.
معاون استاندار كهگیلویه وبویراحمد همچنین با اهدای گل و شیرنی به مسافران نوروزی و گردشگران از خانواده ها و مسافران خواست كه با رعایت مسایل ایمنی سفری مطمئن را برای خانواده های خود به ارمغان آورند.
سرپرست اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای كهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: بیش از یكهزار و 300 كیلومتر عملیات خط كشی در سطح جاده های ارتباطی استان برای استقبال از مسافران نوروز 98 انجام شده است.
محمد نصیری راد تاكید كرد: همچنین حدود 150 كیلومتر از جاده ها 20 كیلومتری ورودی شهرهای استان نیز پاك سازی شده است.
وی اظهار داشت: 23 اكیب راهداری در قالب 178 راهدار در سطح جاده های ارتباطی آماده امداد رسانی و خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی است.
وی گفت: همچنین آشكارسازی بیش از 200 نقطه حادثه خیز و نصب علائم هشدار دهنده در سطح جاده های استان انجام شده است.
سامانه های ترددشمار در سطح جاده های كهگیلویه و بویراحمد سال گذشته تردد افزون بر سه میلیون 900 هزار دستگاه خودرو را ثبت كردند.
استان كهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود 723 هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان ، 17 بخش و یكهزار و 670 روستای دارای سكنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.
این استان با داشتن كمتر از 140 كیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و كوهستانی یكی از استان های خطرناك در زمینه سوانح و حوادث رانندگی است.
بر اساس برآورد هزینه هر كیلومتر بهسازی و آسفالت راه های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان های كویری است.
از مجموع حدود 6 هزار كیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار كیلومتر آن راه های روستایی است كه بیش از 50 درصد آن همچنان خاكی و شوسه است.
راكد ماندن طرح های بزرگ راهسازی از جمله بزرگراه ها و 30 كیلومتر ورودی شهرهای استان، ضعف توان فنی پیمانكاران و ضعف محسوس ایمنی راه ها به ویژه در محورهای اصلی از یاسوج به سمت اصفهان و بابامیدان و همچنین ضعف فرهنگ ترافیكی و رانندگی از جمله دلایل بروز تصادفات در این استان از نظر كارشناسان اعلام شده است.
3016/1662

سرخط اخبار استان‌ها