۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۸
کد خبر: 83249740
T T
۰ نفر
سال 97 و جهش در روابط راهبردی ایران و سوریه

دمشق - ایرنا - روابط راهبردی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه در سالی كه گذشت شاهد پیشرفت های روزافزون در زمینه های مختلف بود كه اوج و جهش این روابط در سفر اسفند ماه بشار اسد به تهران هویدا شد.

در گزارش ایرنا مناسبات راهبردی ایران و سوریه در سال 97 مورد مداقه قرار گرفته و بررسی شده است كه بی شك ناب ترین حركت آن سفر اسد به تهران بود.
هر چند در سال 97 شاهد سفرهای مقامات دو كشور از جمله سفر علی اكبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی به سوریه ، سفر ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به ایران ، سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه و امضای توافق نامه همكاری های راهبردی بین تهران – دمشق و 11 تفاهم نامه در زمینه های مختلف، سفر هیات های پارلمانی دو كشور به پایتخت های یكدیگر بودیم اما مهمترین واقعه را می توان دومین سفر بشار اسد به خارج از سوریه از ابتدای بحران در این كشور به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی ذكر كرد كه نشان از ثبات دولت اسد به رغم خواست ابرقدرت ها بود.
در ابتدای این گزارش با بررسی سخنان اسد در دیدار با مقام معظم رهبری و نیز دیدار با رئیس جمهوری، به نقشه راهی كه دو كشور در روابط با هم ترسیم كرده اند، می پردازیم و در پی آن گام به گام با اقدامات مثبت در روابط راهبردی دو كشور در سال 97 كه به ثبات دولت مركزی سوریه انجامید، همراه شده و آنها را بررسی می كنیم.

** سفر اسد به تهران
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه 6 اسفند ماه در یك سفر اعلام نشده وارد تهران شد و با حضرت آیت الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو كرد.
این دیدار به عنوان برجسته ترین خبر سال 1397 بین دو كشور بازتاب وسیعی در رسانه های مختلف جهان داشت برخی از آن به عنوان بمب خبری نام بردند و تحلیل های مختلفی در ارتباط با آن از سوی كارشناسان سیاسی منطقه و جهان ارایه شد.
مهم ترین تحلیل های این سفر این بود كه اسد با حضور در تهران اعلام كرد كه ایران به خاطر كمك به سوریه در جریان بحران هشت ساله اولین كشور در دوران پسابحران در سوریه برای بازسازی و همكاری و بسط و گسترش روابط است.
حضرت آیت الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان كردند: جمهوری اسلامی ایران، كمك به دولت و ملت سوریه را كمك به حركت و جریان مقاومت می‌داند و از صمیم قلب به آن افتخار می‌كند.
حضرت ایت الله خامنه رمز پیروزی سوریه و به شكست كشاندن آمریكا و مزدوران منطقه‌ای آن را استقامت رییس ‌جمهوری و مردم این كشور و پافشاری آنان بر مقاومت خواندند و بر لزوم مراقبت در مقابل توطئه‌های آینده تاكید كردند.
ایشان با اشاره به ایستادگی صادقانه جمهوری اسلامی ایران در كنار ملت و دولت سوریه از همان ابتدای بحران، گفتند : سوریه با استقامت و همراهی مردم آن توانست در مقابل یك ائتلاف بزرگ از آمریكا، اروپا و متحدان آنها در منطقه ایستادگی كند و با پیروزی از این حادثه خارج شود.
اسد نیز در این دیدار با تجلیل از حمایت‌های بی ‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از كشورش، گفت: جنگ سوریه مشابه جنگ تحمیلی هشت ساله علیه ایران بود. جمهوری اسلامی در این حادثه فداكارانه در كنار ما بود و لازم است موفقیت كنونی را به جنابعالی و همه ایرانیان تبریك بگویم و از آنان قدردانی كنم.
وی با اشاره به برخی تحلیل ها كه كار سوریه را تمام ‌شده می ‌دانستند، افزود: ایران و سوریه ملت‌هایی دارای هویت و عقیده هستند و دستاوردهای امروز اگرچه با زحمت و زیان به‌دست آمده، اما یقیناً نتیجه ایستادگی در كنار جریان مقاومت است.
اسد با یادآوری خسارت های سنگینی كه برخی كشورها به‌ دنبال تسلیم شدن در مقابل آمریكا دیده‌اند، گفت: بسیاری از كشورها مقهور آمریكا بودند و تصور می‌كردند این آمریكا است كه سرنوشت و آینده جهان را تعیین می‌كند اما در اثر ایستادگی ملتهای مقاوم، این تصور غلط در حال فروپاشی است.
آقای اسد تقویت ارتباطات مذهبی همچون ارتباطات علمای سوریه با علمای ایران را فرصتی مهم برای مقابله جریانهای تكفیری برشمرد و گفت: ایران و سوریه باید روابط اقتصادی خود را دائماً گسترش دهند چرا كه افزایش ارتباطات، عامل مهمی در خنثی كردن توطئه‌های دشمنان دو ملت خواهد بود.
رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار اسد با بیان این كه جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در كنار مردم و دولت سوریه خواهد بود، گفت: روابط تهران - دمشق بر مبنای برادری و وحدت استوار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیروزی‌های ملت، دولت و ارتش سوریه برابر تروریست‌ها را بسیار ارزشمند و مهم دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه علیه تروریسم در سوریه همواره در كنار مردم و دولت این كشور ایستاد و از هیچ كمكی در این راستا دریغ نكرده است.
رییس جمهوری با بیان اینكه ایران آماده مشاركت در روند بازسازی سوریه است، افزود: تهران در روند ثبات، بازگشت آوارگان و فرآیند سیاسی داخلی نیز در كنار دمشق خواهد بود.
روحانی ریشه ها و اشتراكات عمیق دینی و فرهنگی را عامل پیوند دوملت ایران و سوریه عنوان كرد و اظهار كرد: روابط دو كشور بر مبنای برادری و وحدت استوار است.
رئیس جمهوری سوریه نیز در این دیدار با بیان اینكه دولت و ملت سوریه همواره قدردان حمایت‌های برادرانه رهبری، دولت و ملت ایران در مسیر مبارزه با تروریست‌ها و حفظ امنیت در سوریه و منطقه هستند، گفت: من برای ابراز این قدردانی به تهران سفر كرده ام.
وی اضافه كرد: امروز سوریه از ثبات و امنیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است.
رییس جمهوری سوریه تاكید كرد: از رویكرد جمهوری اسلامی ایران و همكاری‌های چند جانبه از جمله روند آستانه و نشست اخیر سوچی در راستای تثبیت امنیت و آرامش در سوریه حمایت می‌كنیم.
بشار اسد با اشاره به اینكه ایران و سوریه از طریق وزرای خارجه و نمایندگان ویژه خود، همكاری تنگاتنگی در سطح منطقه و سازمان ملل متحد دارند، اظهار داشت: روند سیاسی در سوریه باید به سمتی برود كه علاوه بر حفظ تمامیت ارضی و استقلال، تنها اراده ملت سوریه حاكم باشد.

** تاكید بر قانونی بودن حضور مستشاران ایرانی
یكی از موضوعات و مسایلی كه برخی از دشمنان دو كشور در طول سال 1397 بر آن اشاره داشتند حضور مشتشاری ایران در سوریه با استفاده از برخی ابزارهای تبلیغاتی غیرقانونی نشان دادن آن بود.
مسوولان سوری هم همواره در ملاقات ها و مصاحبه های خود این موضوع را رد كرده و حضور ایران را نه نظامی بلكه مستشاری اعلام كردند.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اعلام كرد: حضور مستشاران ایرانی در سوریه بنا به دعوت دمشق و كاملا قانونی است، اما حضور نیروهای آمریكایی و انگلیسی غیرمشروع و غیرقانونی و حتی تجاوز نظامی محسوب می شود.
وی 20 خرداد ماه در گفت وگو با روزنامه «میل آن ساندی» افزود: حضور این دوكشور در خاك سوریه تجاوز به حاكمیت كشور ما است.
اسد گفت: سازمان كلاه سفیدها كه در مناطق مختلف سوریه حضور دارد ، شاخه ای از گروه تروریستی جبهه النصره وابسته به القاعده است و ما این سازمان را ابزار دست انگلیس می دانیم كه از آن در روابط بین الملل خود استفاده می كند.
اسد 23 خرداد نیز با اشاره به اینكه عربستان سعودی پیشنهاد قطع رابطه تهران- دمشق را ارایه كرده است،گفت: سعودی ها پرداخت هزینه قطع این رابطه را مطرح كردند اما روابط ایران و سوریه قابل فروش نیست.
رییس جمهوری سوریه در گفت وگو با شبكه خبری العالم افزود: روابط ایران و سوریه قابل فروش نیست و هیچ كس جرات ندارد بهایی برای آن تعیین كنند.
وی افزود: برخی كشورها از جمله عربستان در ابتدای جنگ در سوریه و در مراحل مختلف چنین موضوعی را مطرح كردند.
اسد اظهار داشت: عربستان سعودی پیشنهاد داده بود كه اگر سوریه روابط خود را با ایران قطع كند، اوضاع در این كشور به وضع عادی بازخواهد گشت، این اصل از نظر ما مردود است.
وی با تاكید بر اینكه موضوع رابطه سوریه با ایران راهبردی است، اظهار داشت :مواضع عربستان در خصوص رابطه دمشق و تهران یك موضوع علنی است.

** تماس تلفنی اسد با روحانی
رئیس جمهوری سوریه 25 فروردین ماه در گفت و گوی تلفنی با رئیس جمهوری ایران درباره حمله آمریكا، انگلیس و فرانسه به خاك كشورش گفت: این تجاوز، عزم و اراده دولت و ملت سوریه را در مبارزه با تروریسم و نابودی آن در سراسر خاك این كشور بیشتر خواهد كرد.
بشار اسد در این گفت و گوی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اظهار داشت: این تجاوز نشان داد كه كشورهای غربی و استعماری حامی تروریسم، كنترل خود را از دست داده اند.
رئیس جمهوری سوریه تصریح كرد: این كشورها اعتبار خود را در برابر ملت های خود و همه دنیا از دست داده اند زیرا این تجاوز پس از شكست تروریست ها در اجرایی كردن اهداف آنها انجام شد و این كشورها به طور مستقیم وارد جنگ با سوریه شدند.

** سفر ولایتی به دمشق
ولید المعلم وزیر خارجه سوریه وعلی اكبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در دیدار 23 فروردین ماه در دمشق بر افزایش هماهنگی و همفكری بین ایران و سوریه در مبارزه با تروریسم و مقابله با حامیان آن تاكید كردند.
در این دیدار، روابط راهبردی تهران ودمشق و راه های تقویت همه جانبه آن و جدیدترین تحولات سوریه و منطقه در سایه پیروزی های میدانی ارتش این كشور و نیروهای مقاومت در مبارزه با تروریسم بررسی شد.
دو طرف در این دیدار بر افزایش هماهنگی میان دو كشور برادر، به منظور گسترش پیروزی های ارتش سوریه در مبارزه با تروریستها و مقابله با حامیان آنان و اقدامات تحریك آمیز و تهدیدهای آمریكا و همپیمانانش در منطقه علیه سوریه تاكید كردند.
مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی در این سفر ضمن حضور در مناطق آزاد شده غوطه شرقی در استان ریف دمشق با نیروهای عملیات كننده در این مناطق دیدار و گفت وگو كرد.

** سفر نماینده مقام معظم رهبری به مناطق مختلف سوریه
آیت الله سید ابوالفضل طباطبایی اشكذری نماینده مقام معظم رهبری در سوریه در سال 1397 با سفر به مناطق مختلف این كشور و دیدار و گفت و گو با علمای شیعه و سنی و مردم سوریه به خصوص خانواده شهدا با مسایل و مشكلات آنان آشنا شد.
سفر به حلب و شهرك های نبل و الزهرا و سفر به استان حمص در مركز سوریه از جمله این برنامه ها در سال 1397 بود.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در سوریه همچنین در ایام نوروز 1397 با حضور در خطوط مقدم جبهه با مدافعان حرم دیدار و سلام رهبری را به آنان رساند.

** سفر ظریف به دمشق
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران 12 شهریور ماه برای انجام سفری یك روزه، وارد دمشق پایتخت سوریه شد.
ظریف در بدو ورود در فرودگاه بین المللی دمشق مورد استقبال فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه و جواد تركابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق قرار گرفت.
هدف از سفر وزیر خارجه به دمشق دیدار با مسئولان ارشد سوریه، استمرار رایزنی ها با طرف سوری به عنوان شریك راهبردی در آغاز برگزاری اجلاس سه جانبه اعلام شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به سوریه گفت: سوریه در حال پاكسازی كامل تروریسم در این كشور است و باقی تروریست ها از جمله تحریرالشام (جبهه النصره) باید از ادلب خارج شوند.
وی كه پیش از اجلاس كشورهای ضامن در تهران به دمشق سفر كرده بود، اظهار داشت: پس از پیروزی های خوب جبهه مقاومت علیه گروه های افراطی و تروریسم در سوریه زمان بازسازی این كشور فرا رسیده است و كشورهای متحد راهبردی سوریه در آن سهیم هستند.
وزیر خارجه ایران گفت: همچنین در این نشست هماهنگی برای ادامه روند سیاسی و مقابله با تروریست ها در سوریه بررسی می شود.
وی گفت: رسیدگی به امور انسانی و بازگشت آوارگانی سوری به كشورشان آغاز شده و كشورهای همسایه نقش مهمی در این زمینه دارند
ظریف و اسد در دیدار با هم تاكید كردند كه فشار برخی كشورهای غربی بر سوریه و ایران، دو كشور را از دفاع از اصول ارزش ها و منافع ملت های خود و امنیت و ثبات منطقه دور نمی كند.
رئیس جمهوری سوریه و وزیر خارجه ایران اعلام كردند كه به كارگیری سیاست تهدید و اعمال فشار بر دمشق و تهران، نشانه شكست توطئه ها و نقشه های این كشورها برای منطقه است كه ایران و سوریه مقابل آن ایستادگی كردند.
اسد و ظریف در این دیدار جدیدترین تحولات منطقه و دستور كار نشست سه جانبه روسیه، ایران و تركیه را كه قرار است در روزهای آینده در تهران برگزار شود، مورد بررسی قرار دادند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با عماد خمیس نخست وزیر سوریه گفت: ایران همان طور كه در حدود هشت سال جنگ در كنار ملت و دولت سوریه بود در مرحله پسابحران نیز آماده همكاری اقتصادی با این كشور است.
ظریف اظهار داشت: سوریه با همكاری همپیمانان خود در حال پیروزی كامل بر تروریسم است و جمهوری اسلامی نیز به عنوان متحد راهبردی علاقمند به مشاركت در بازسازی این كشور است.

** سفر مشاور وزیر خارجه به دمشق
حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی سوم اردیبهشت بلافاصله پس از ورود به دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو كرد.
مذاكره كننده ارشد ایران در مذاكرات بین المللی صلح سوریه امروز همچنین قرار است با تنی چند از مسئولان عالی رتبه سوریه درباره آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی مرتبط با سوریه بحث و تبادل نظر كند.
این دیدارها به شكل دوره ای و منظم برگزار می شود و گزارش آخرین تحولات و تحركات دیپماتیك توسط جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب مذاكرات آستانه و دیگر اقدامات تهران در این زمینه به دولت سوریه ارائه می شود.
جابری انصاری پیش تر در اسفند، بهمن و تیرماه سال گذشته نیز به دمشق سفر كرده بود.
انصاری 24 تیر ماه نیز در جریان سفر به سوریه بلافاصله پس از ورود به دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو كرد.
مذاكره كننده ارشد ایران در مذاكرات بین المللی صلح سوریه با بشار اسد درباره آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی مرتبط با سوریه بحث و تبادل نظر كرد.
رئیس جمهوری سوریه در این دوره از دیدار با انصاری گفت: سركوب تروریسم در سراسر این كشور زمینه مناسبی را برای دستیابی به نتایج بهتر سیاسی فراهم كرده است كه می تواند به پایان جنگ منجر شود.
وی : آنچه از پایان یافتن این جنگ جلوگیری می كند، پیش شرط هایی است كه كشورهای حامی تروریسم تعیین می كنند.
در دیدار 21 آبان ماه جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، دو طرف تأكید كردند كه دیدگاه های آنها درباره اینكه دولت آمریكا و كشورهای حامی تروریسم در دو بخش مبارزه با تروریسم و بخش سیاسی سنگ اندازی می كنند تا آنچه را كه در طول سالهای جنگ نتوانستند به دست آورند، از طریق سیاسی بدان نایل شوند.

** سفر وزیر دفاع به سوریه
سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چهارم شهریور ماه برای انجام سفری دو روزه، وارد دمشق پایتخت سوریه شد.
وزیر دفاع سوریه در دیدار با امیر حاتمی تاكید كرد ، روابط دمشق - تهران محكم ، استوار و خدشه ناپذیر است و به هیچ كشوری اجازه نخواهیم داد تا خدشه ای به آن وارد كند.
سپهبد العماد علی ایوب افزود: جمهوری اسلامی ایران از سطح بالایی از قدرت برخوردار است و به هیچ وجه جایگاه رفیع و ارزنده این كشور را با اشغالگران، جنگ طلبان و غارتگران مقایسه نخواهیم كرد.
این مقام سوری خاطر نشان كرد، با همكاری و مشاركت محور مقاومت به ویژه جمهوری اسلامی ایران توانستیم پس از حدود هشت سال جنگ علیه تروریسم پیروز شویم.
سپهبد ایوب با یادآوری اینكه اگر همكاری دوستان ایرانی نبود سوریه به تنهایی نمی توانست هرگز به پیروزی علیه تروریسم دست پیدا كند، گفت : روابط دو جانبه دمشق - تهران به صورت متمركز و گسترده برقرار است و هر دو كشور از تجارب یكدیگر استفاده می كنند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با تشكر از دعوت رسمی وزیر دفاع سوریه، گفت: امروز مناسبات دو كشور از مرزهای متعارف و مرسوم عبور كرده و به روابط راهبردی رسیده است.
سرتیپ امیر حاتمی ضمن اعلام تبریك ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران به ملت و دولت سوریه به خاطر پیروزی های بزرگ اخیر علیه تروریسم تاكید كرد، ایران تا آخر بر اصول خود در كنار ملت و دولت سوریه ایستاده است.
رئیس جمهوری سوریه هم در دیدار با امیر حاتمی گفت كه رویه كنونی آمریكا صحت سیاست های محور مقاومت را برای همگان ثابت كرد.
بشار اسد در این دیدار اظهار كرد: سیاست آمریكا در تعامل پرونده هسته ای ایران، تحریم بر علیه روسیه و تلاش برای طولانی كردن جنگ در سوریه از طریق پشتیبانی از گروه های تروریستی و در پیش گرفتن تهدید همزمان با هر عملیات جدید ارتش سوریه و نیروهای همپیمان بر ضد تروریسم صحیح و درست بودن سیاست‌های محور مقاومت در مبارزه با تروریسم را به اثبات رساند.
وی گفت كه این رفتار آمریكا نشان می دهد كه تقویت قدرت این محور برای مقابله با شیوه های تخریبی آمریكا و سیاست های برهم زننده ثبات جهانی ضروری است.

** سفر ولید المعلم به تهران
ولید المعلم معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه 16 بهمن ماه در راس هیاتی از مقام های این كشور برای دیدار و گفت و گو با مسوولان جمهوری اسلامی وارد تهران شد.
وزیر خارجه سوریه را در جریان سفر به تهران 'فیصل مقداد' معاون وی كه در طول هشت سال بحران سوریه نقش مهمی در رایزنی ها در ارتباط با آن داشته، همراهی می كرد.
به طور كلی دو محور اساسی برای سفر این مقام سوری به تهران وجود داشت كه اولین آن روابط دو جانبه بین تهران – دمشق و محور دوم و مهم در این سفر نیز بررسی آخرین تحولات در صحنه میدانی سوریه و تبادل نظر در ارتباط با آن پیش از برگزاری اجلاس سران سه كشور ایران ، روسیه و تركیه در سوچی وسیه بود.
وزیر خارجه سوریه در دیدار با مقام های جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت حفظ امنیت نیروهای ایرانی مستقر در سوریه تاكید كرد كه این موضع وی در بعضی رسانه های عربی بازتاب داشت.

** سفر وزیر راه و شهرسازی به سوریه
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی 27 اردیبهشت در راس هیاتی برای تبادل همكاری های اقتصادی بین ایران و سوریه وارد دمشق شد و مورد استقبال سامر الخلیل وزیر اقتصاد این كشور قرار گرفت.
دیدار آخوندی از دمشق برای حضور در نشست مقدمه چهاردهمین كمیسیون مشترك عالی اقتصادی بین دو كشور سوریه و ایران، ارایه متن اولیه توافق نامه راهبردی همكاری های اقتصادی میان دو كشور و امضای یادداشت تفاهم همكاری های اقتصادی در اواخر اردیبهشت ماه بود.
موضوع محوری این نشست مقدمه ای برای برگزاری كمیسیون عالی در بخش اقتصادی بود.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار وزیر راه، مسكن و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با وی، بر لزوم تقویت همكاری های اقتصادی میان تهران - دمشق تاكید كرد.
سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه هم در جریان سفر آخوندی رئیس كمیسیون اقتصادی طرف ایران با سوریه گفت: دمشق از شركت های ایرانی دارای تجربه فنی و توان بالا در مرحله بازسازی سوریه استقبال می كند.
امیر امینی معاون وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی نیز 22 مرداد ماه در راس هیاتی برای تبادل همكاری های اقتصادی بین ایران و سوریه وارد دمشق شد و مورد استقبال 'رانیا الاحمد' معاون وزیر اقتصاد این كشور قرار گرفت.
تیم اقتصادی ایران به ریاست امینی برای پیگیری یادداشت تفاهم در زمینه توسعه همكاری های اقتصادی ایران و سوریه كه اردیبهشت ماه با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی كشورمان انجام شد، وارد دمشق شد.
اعضای این هیات در زمینه همكاری های اقتصادی موافقت نامه بلندمدتی را بین یكدیگر تنظیم كرده تا آغازی برای تحول جدید در اقتصاد ایران و سوریه در دوران پس از بحران باشد.
این هیات كارشناسی، ظرفیت های موجود كشورهای همدیگر را در تمام زمینه ها به ویژه اقتصادی بررسی و طرفین ضمن توافق با یكدیگر درخصوص جزئیات همكاری ها در راستای تكمیل كردن روابط اقتصادی مسیر گام های بعدی را مشخص كردند.
سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه نیز در جریان سفر این هیات تاكید كرد: توافق نامه اقتصادی میان دمشق و تهران راهبردی و بلند مدت است كه منافع دو كشور را در پی دارد.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران هم گفت: تهران و دمشق برای حركت در مسیر توسعه اقتصادی بلند مدت و ماندگار تفاهم نامه راهبردی جدیدی را امضا می كنند.
وی افزود : موافقت نامه راهبردی بلند مدت اقتصادی میان ایران و سوریه، تنظیم و تدوین شده و بزودی توسط مقامات ارشد دو كشور امضا می شود.
در ادامه این دیدار نیز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی 9 بهمن ماه با سفر به دمشق بیش از 11 توافق نامه و یادداشت تفاهم برا ی همكاری در زمینه های مختلف با سوریه امضا كرد.
این توافق نامه ها به دنبال مذاكرات مشترك هیات‌های عالی رتبه ایران و سوریه به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه در محل كاخ نخست وزیری برگزار شد.
این تفاهم نامه ها شامل یادداشت تفاهم هایی میان وزارت اقتصاد ، وزارت خارجه سوریه، وزارت صنایع و معادن و تجارت و موسسات ایرانی و سوری در زمینه حمل و نقل ریلی و نیز تفاهم نامه هایی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در سوریه و همكاری اطلاعاتی در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم است.
افزایش میزان همكاری های اقتصادی بین ایران و سوریه در واقع به دنبال افزایش همكاری های نظامی دو كشور برای پیروزی علیه تروریست صورت گرفت و یكی از سیاست های اساسی تهران – دمشق هم سطح سازی روابط بین دو كشور در تمام زمینه ها به سطح روابط سیاسی است كه در عالی ترین سطح قرار دارد.
گردهم آیی تجاری مشترك ایران و سوریه در دمشق نیز با حضور «اسحاق جهانگیر» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران و «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه و مشاكت بازرگانان و تجار دو كشور برگزار شد.

** خط راه آهن ایران ، عراق و سوریه
امیر امینی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران در سفر 27 مرداد ماه خود به دمشق اعلام كرد: مذاكراتی با كشورهای سوریه و عراق برای ارتباط ریلی جمهوری اسلامی با كشورهای شرق مدیترانه انجام شده است.
وی افزود: مزایای اتصال شبكه ریلی ایران به عراق و از آنجا به بنادر سوریه در دریای مدیترانه، سبب كاهش وابستگی و محدودیت تجارت جاده‌ای و تبادل گردشگری مذهبی بین سه كشور می شود.
به گفته این مقام وزارت راه ، اتصال ریلی خلیج فارس با دریای مدیترانه از طریق بصره عراق به ' بوكمال ' و از آنجا به ' دیرالزور' سوریه از طرح های بزرگ تصویب شده در سازمان توسعه اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران اضافه كرد: اگر خطوط ریلی بین سه كشور متصل شود، گام اساسی دیگری برای اتصال ریلی چین به دریای مدیترانه از طریق سرزمین ایران، عراق و سوریه برداشته خواهد شد و این موضوع نیز مطرح و برنامه ریزی شده است. امینی تصریح كرد: ایران تلاش دارد با احداث شبكه ریلی، بنادر جنوبی و شمالی خود را تقویت كند تا این مراكز بتوانند از مزایای آن برخوردار شوند.
وی بیان كرد: خطوط حمل و نقل ریلی و جاده ای ایران در مرزهای كشور همسایه یكی از مباحث جدی است كه به آن پرداخته شده است.
علی حمود وزیر حمل و نقل سوریه 28 دی ماه با بیان اینكه ایجاد اتصال ریلی میان سوریه و ایران و عراق، یكی از اولویت های ماست، گفت كه این اقدام یكی از سیاست های راهبردی ما برای تقویت مناسبات با تهران و بغداد است.
وزیر حمل و نقل سوریه در جریان دیدارش با اعضای مدیریت یك شركت سوری-عراقی گفت كه روند ایجاد اتصال ریلی میان سوریه و عراق و ایران از طریق راه آهن، در منطقه مرزی شلمچه انجام خواهد شد.
وی همچنین به لزوم احداث 32 كیلومتر خط آهن در خاك عراق برای متصل شدن به راه آهن بصره و به دنبال آن بغداد، كربلاء، كاظمیه و شمال عراق اشاره كرد.
این مقام سوری تاكید كرد كه این ارتباط ریلی باعث می شود كه مردم عراق بتوانند به مناطق مختلف ایران سفر كنند و وارد سوریه شوند و كالا خرید و فروش كنند.

** نمایشگاه بین المللی سوریه با حضور شركت های ایرانی
شصتمین نمایشگاه بین المللی دمشق 15 شهریور ماه با حضور عماد خمیس نخست وزیر سوریه و 1700 شركت داخلی و خارجی از 48 كشور جهان در شهرك نمایشگاهی دمشق گشایش یافت.
نمایشگاه دمشق كه سابقه برگزاری آن به سال 1954 میلادی می رسد، یكی از قدیمی ترین نمایشگاه های تجاری در منطقه خاورمیانه و بزرگ ترین رویداد اقتصادی سوریه محسوب می شود.
مدیر سالن ایرانی نمایشگاه بین المللی دمشق نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران با 52 شركت بزرگ در شصتمین نمایشگاه بین المللی اقتصادی دمشق حضور دارد.
محمد رضا خانزاده اظهار داشت: این تعداد شركت های بزرگ از جمهوری اسلامی ایران در 52 غرفه محصولات و خدمات خود را ارائه می كنند.
وی گفت: تلاش شده است فعال ترین شركت ها و بهترین محصولات ایرانی با قیمت های مناسب در این نمایشگاه حضور یابند تا مورد استقبال بیشتر طرف های سوری و شركت كننده در این نمایشگاه قرار گیرند.
خانزاده بیان كرد: شركت خودروسازی سایپا، لوازم خانگی، صنایع و مواد غذایی، مصالح ساختمانی، خدمات كشاورزی و دامپروری و هلدینگ گسترش صنایع معدنی از مهمترین شركت های ایرانی نمایشگاه بین المللی دمشق هستند.
جمهوری اسلامی ایران سال گذشته با 31 هلدینگ، بزرگ ترین شركت كننده پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق بود.
31 هلدینگ از جمهوری اسلامی ایران كه هركدام از آن ها مجموعه ای از شركت های مختلف در زمینه های فعالیت خود به شمار می رفتند، در 31 غرفه محصولات و خدمات خود را ارائه دادند.
پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی دمشق سال 1396 با حضور 43 كشور از جمله روسیه، چین، ایران، ونزوئلا، عراق، هند و 20 شركت خارجی دیگر پس از یك وقفه هفت ساله گشایش یافت.
«ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه هم در این خصوص 21 شهریور ماه تاكید كرد كه كشورش در جنگ علیه تروریسم بر دوستان خود یعنی ایران و روسیه تكیه كرد و طبیعی است كه به این دو كشور و شركت های آنها در فرایند بازسازی اولویت خواهد داد.

** نمایشگاه بازسازی سوریه
چهارمین نمایشگاه بازسازی سوریه 11 مهر ماه با حضور جمعی از مسئولان سوری و 270 شركت خارجی از 29 كشور جهان در شهرك نمایشگاهی دمشق گشایش یافت.
در این نمایشگاه كه با هدف بازسازی سوریه در شهرك نمایشگاهی دمشق افتتاح شده است، 29 كشور آسیایی، اروپایی و آفریقایی حضور داشتند.
شركت های تخصصی در زمینه های ساختمان، انرژی، بهداشت، آموزش، جهانگردی، كشاورزی، ارتباطات، تكنولوژی آب، امنیت و آی تی، محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشتند.
جمهوری اسلامی ایران نیز با 14 شركت بزرگ در چهارمین نمایشگاه بازسازی سوریه حضور داشتند.
این تعداد شركت های جمهوری اسلامی ایران در 15غرفه محصولات و خدمات خود را برای مشاركت در بازسازی سوریه ارایه كردند.
دست اندركاران مرتبط با مصالح ساختمانی، انرژی های نوین، مواد پتروشیمی و سیستم های مخابراتی از مهم ترین شركت كنندگان ایرانی در نمایشگاه بازسازی سوریه بودند.
تركآبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه درباره این نمایشگاه تاكید كرد، نمایشگاه بازسازی سوریه فرصتی دیگر برای حضور شركت های ایرانی است تا در این تجمع بین المللی كه تقریبا 29كشور جهان حضور دارند، تاثیر گذار باشند.
تامر یاغی مسئول برنامه بازسازی سوریه وابسته به نخست وزیری هم گفت : دمشق به نقش ایران در امر بازسازی چشم دوخته زیرا تهران هم پیمان ما در نبرد با تروریسم از ابتدای جنگ حدود 8 ساله بوده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه 23 مهر ماه گفت كه روابط اقتصادی تهران و دمشق نیازمند آشنایی بیشتر تجار و بازرگانان از فرصت ها و ظرفیت های یكدیگر است.
جواد تركابادی در نشستی با تجار و بازرگانان سوریه در دمشق، اظهار داشت: ارتباط سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران و سوریه از ماه ها قبل در حاشیه برگزاری دو نمایشگاه بین المللی در دمشق شكل گرفته كه نیازمند برنامه ریزی دو طرف است.
وی گفت كه بازرگانان و تجار ایرانی و سوری با مطالعه از ظرفیت هایی كه در بخش اقتصادی میان دو كشور وجود دارد، آشنا و در راستای گشایش و ایجاد فضای مناسب برای توسعه داد و ستد اقتصادی تلاش كنند.

** صدور خودروهای ایرانی به سوریه
مازن یوسف وزیر صنعت سوریه 20 مهر ماه گفت : قیمت خودروهای شركت ایرانی (سیامكو) مناسب است و اخیرا 338 دستگاه خودروی پژو وارد این كشور شده است.
سیامكو بزرگ ترین سایت تولیدی ایران خودرو در خارج از كشور است كه در گذشته انواع سمند را با نام 'شام' تولید می كرد.
یوسف افزود: براساس اسرار دولت سوریه بر اهمیت همكاری و هماهنگی میان دو طرف سوری و ایرانی در چارچوب مجموعه ایران خودرو كه سهامدار شركت سیامكو است، این وزارتخانه پیگیر كار این شركت بوده كه هم اینك وضعیت خوبی دارد.
وی بیان كرد: به زودی خودرو پالمیرا(دنا) با گیربكس اتوماتیك و گنجایش 1600 سی‌سی و با استانداردهای بالا وارد بازار سوریه می شود.
وزیر صنعت سوریه تصریح كرد: شركت ادا موتورز جای شركت السلطان را گرفته و 25 درصد سهام آن را در اختیار دارد، دولت سوریه 35 درصد و شركت ایران خودرو نیز 30 درصد از سهام شركت سیامكو متعلق به این شركت است.
وزیر صنعت سوریه ادامه داد: مجوز راه اندازی خط مونتاژ جدید خودروها در همین شركت، با همان ظرفیت یعنی 10 هزار خودرو در سال در سوریه دریافت شده است.
وی گفت: این شركت هم اكنون در حال بازسازی سالن های خدمات پس از فروش است تا شهروندان سوری بتوانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت كنند.
یوسف اظهار داشت: برای تامین قدرت رقابت شركت سیامكو در بازار تا رسیدن به سطح بهتر نیز توافق شد و این كار قرار است با توسعه تولیدات كنونی و تولید نمونه های جدید كه بتواند خواسته و تقاضای شهروندان سوری را برآورده كند، انجام شود.
كارخانه مشترك خودروسازی ایران و سوریه (سیامكو) 22 دی ماه خط تولید خود را بار دیگر پس از هشت سال توقف به خاطر بحران در سوریه از سر گرفت.
سیامكو با همكاری شركت خودروسازی 'ایران خودرو' خط تولید چند اتومبیل از جمله 'پژو 207 '،'شهبا' ، 'شمرا' را آغاز كرد.
شهروندان سوریه دنا را با نام (پالمیرا)، رانا را با نام (شمرا) و سورن را با نام (شهبا) می شناسند.

** سفر هیات های پارلمانی
رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی22 دی ماه در دمشق بر آمادگی تهران جهت انتقال فن آوری های جدید به سوریه برای بازسازی این كشور تاكید كرد.
حشمت الله فلاحت پیشه این مطلب را در دیدار اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با همتایان سوری خود اعلام كرد.
وی با اشاره به این كه هدف از این سفر تحكیم روابط دو كشور دوست در تمام زمینه ها بوده بر آمادگی هیات ایرانی برای همكاری با مجلس سوریه برای سرعت بخشیدن به تصویب توافق های امضا شده و همكاری در اجرای تمام طرح های پیشنهاد شده تاكید كرد.
فلاحت پیشه با اشاره بر اهمیت روابط تهران و دمشق در شرایط حساس كنونی، ابراز امیدواری كرد كه پیروزی سوریه بر تروریسم موفقیت های اقتصادی هم در پی داشته باشد.
'فیصل الخوری' رییس كمیسیون امنیت ملی مجلس سوریه نیز با تاكید بر عمق روابط تاریخی ایران و سوریه و حمایت دو كشور از یكدیگر در مقابل بحران های خارجی تاكید كرد: اهداف سفر هیات ایرانی برای تحكیم روابط پارلمانی دو كشور محقق خواهد شد.
هیات های پارلمانی دو كشور در این دیدار بر ضرورت تحكیم روابط دو جانبه و افزایش همكاری در همه زمینه ها به ویژه پارلمانی تاكید كردند.
بشار اسد رییس جمهوری سوریه نیز در دیدار با فلاحت پیشه تاكید كرد، روابط دمشق - تهران از ابتدا بر اساس اخلاق و احترام به اراده ملت ها در تعیین سرنوشت خود و به دور از دخالت های خارجی بنا شده است.
نخست وزیر سوریه هم در دیدار با هیات پارلمانی ایران گفت: از مشاركت گسترده شركت های ایرانی درهمه زمینه های سرمایه گذاری درمرحله بازسازی سوریه استقبال می كنیم.
عماد خمیس افزود: این مشاركت می تواند سطح مبادله تجاری میان دو كشور را درحد خواست و انتظار دو ملت افزایش دهد.
یك هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران نیز 11 بهمن ماه برای شركت در چهاردهمین گردهمایی علمای اسلام وارد سوریه شد.
این هیات متشكل از حجت‌ الاسلام والمسلمین احمد مازنی رئیس كمیسیون، حجت‌الاسلام والمسلیمن سیدمحمد مصطفی حسینی‌ كاشانی، جمشید جعفرپور و عباس سرمست از اعضای كمیسیون فرهنگی بود كه پیش از آن از لبنان دیدن كرده بودند.

** سفر رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دمشق
علاءالدین بروجردی رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 10 اردیبهشت در سفر به دمشق با بیان این حضور نیروهای جبهه مقاومت، محاسبات آمریكا را برای تجزیه سوریه به هم ریخته است، گفت كه حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، ثبات و امنیت را به آن بازگردانده است.
وی تاكید كرد كه حضور مستشاران ایرانی در سوریه به درخواست دولت این كشور تا آزاد سازی كامل همه مناطق تحت اشغال تروریست ها ادامه خواهد داشت.
بروجردی خاطر نشان كرد كه آمریكایی ها برای ترمیم آبروی از دست رفته خود در طول هفت سال از بحران سوریه، به تحركات نظامی كور در این كشور دست می زنند و ما به شدت این تجاوزات را محكوم می كنیم.
رئیس كمیسیون امنیت ملی ایران با اشاره به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه نیز گفت: ' اسراییل' غاصب در این حمله نشان داد كه روحیه تجاوز گری دارد و باید با آن برخورد شود.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هم در دیدار با بروجردی تاكید كرد: منطقه در دوره باز طراحی نقشه های بین المللی قرار دارد.

** حمایت سوریه از برجام
وزارت خارجه سوریه به دنبال خروج امریكا از برجام اعلام كرد كه دمشق با قاطعیت تمام خارج شدن آمریكا از توافق هسته ای (برجام) را به شدت محكوم می كند و این عمل نشان دهنده این است كه واشنگتن به توافقنامه بین المللی پایبند نیست.
یك منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه با اعلام این مطلب گفت كه خروج آمریكا از توافق هسته ای(برجام) نشان دهنده عدم استوار بودن این كشور در وعده هاست.
این منبع رسمی افزود كه تصمیم آمریكا نشان دهنده انزوای ایالات متحده و اشتباه سیاست هایی است كه تنش ها را در جهان افزایش می دهد.
وی ادامه داد: كشور جمهوری عربی سوریه كاملا با ملت، دولت و رهبری جمهوری اسلامی ایران با تمام شرایط تجدید پیمان می كند.
«فیصل المقداد» قائم مقام و معاون وزیر امور خارجه سوریه هم در گفت و گو با ایرنا گفت كه آمریكا با خروج از توافق هسته ای (برجام) از منافع كشور و ملت خود گذشته و تنها برای رضایت رژیم صهیونیستی تلاش می كند.
المقداد افزود: رژیم صهیونیستی و برخی كشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، از خروج آمریكا از برجام رضایت داشتند.
وی اضافه كرد: خروج آمریكا از توافق هسته ای با معیارهای تعریف شده جهانی متناقض است و این امر سبب شد تا واشنگتن دیگر مورد اعتماد كشورهای جهان نباشد.
«بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس جمهوری سوریه نیز تاكید كرد كه خروج آمریكا از «برجام» سبب افزایش مقبولیت جمهوری اسلامی ایران در جهان شده است.
وی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: واشنگتن در موضوع برجام طوری عمل كرد كه جهان به ویژه هم پیمانان آمریكا به این كشور دیگر اعتماد ندارند.
شعبان با اشاره به تحریم های غرب علیه ایران افزود: جمهوری اسلامی پیش از توافق هسته ای هم تحریم شده بود، ولی با وجود تحریم ها، این كشور رشد چشم گیری در سطوح مختلف داشت كه با خارج شدن آمریكا از برجام، مردم ایران هیچ مشكلی پیدا نخواهند كرد.
جمعی از مردم سوریه و عراقی های مقیم این كشور نیز 21 مرداد ماه با حضور در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، اقدام ضد ایرانی ترامپ در زمینه اقتصادی را به شدت محكوم كردند.
آنان همبستگی خود را با ملت و دولت ایران اعلام و اقدام یك جانبه و ضد ایرانی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریكا و خروج از برنامه جامع مشترك (برجام) را به شدت محكوم كردند.
تركآباد سفیر ایران در سوریه با تقدیر از حمایت ملت های منطقه از جمهوری اسلامی ایران گفت: حمایت مردمی از ایران نشان از جایگاه بالای این كشور در حمایت از مظلومان دارد.
'حسام شعیب' كارشناس مسائل سیاسی جهان اسلام و پژوهشگر سوری مسائل خاورمیانه هم 14 مهر گفت: 'دونالد ترامپ' با خروج از 'برجام' و بی اعتنایی به خواسته های كشورهای اروپایی، آمریكا را منزوی كرده است .
'حیان سلیمان' كارشناس مسائل راهبردی سوریه تاكید كرد كه پیشرفت های اقتصادی و علمی ایران در چند سال گذشته نشان داده كه این كشور در حال رشد و بالندگی است و خروج آمریكا از 'برجام' و تحریم های ظالمانه هیچ اثری در ادامه راه با عزت و اقتدار ملت این كشور ندارد.
سلیمان 14 آبان ماه در گفت و گوی با خبرنگار ایرنا در دمشق با اشاره به اینكه 'دونالد ترامپ' هشت كشور را از تحریم اقتصادی ایران معاف كرده، افزود كه این حركت رئیس جمهوری آمریكا نشان داد كه ایران همچنان از جایگاه بالایی در جهان برخوردار است، زیرا نتوانسته دنیا را با خود همراه كند.
معاون وزیر برق سوریه گفت: تحریم های اقتصادی ظالمانه آمریكا علیه جمهوری اسلامی می تواند در آینده به ضرر واشنگتن باشد، زیرا ایران مسیر برنامه های اقتصادی خود را تغییر و به سمت روسیه، چین و اتحادیه اروپا گرایش پیدا كرده و آن را با قوت ادامه می دهد.

** محكومیت اقدام تروریستی در اهواز
وزارت امور خارجه سوریه حمله تروریستی 31 شهریور در رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز كه منجر به كشته شدن تعدادی از افراد بیگناه شده را به شدت محكوم كرد.
مقام وزارت خارجه سوریه گفت: سوریه با ابراز همدردی كامل و همبستگی با جمهوری اسلامی ایران مجددا تأكید می كند كه حامیان تروریسم در منطقه نمی توانند از طریق این جنایات فریبكارانه طرح های خود را تحقق بخشند و این توطئه ها شكست می خورد.
وی كه نامش فاش نشده است، افزود: سوریه ضمن تسلیت به خانواده های این قربانیان، همدردی و همبستگی خود را با رهبری، دولت و مردم ایران ابراز می دارد و آرزومند بهبودی هرچه سریعتر زخمی های این حمله تروریستی است.
یك گروه مسلح تروریستی كه به ظاهر وابسته به گروهك تجزیه طلب الاحواز بوده است روز شنبه در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز پس از پوشیدن لباس مبدل نظامی به جایگاه مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله كردند كه منجر به كشته شدن تعدادی از مردم بی دفاع شد.
حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز كه به شهادت شماری از افراد نظامی وغیر نظامی منجر شد در رسانه های سوریه بازتاب گسترده ای داشت.
رادیو و تلویزیون سوریه، خبرگزاری رسمی و روزنامه های این كشور به صورت جداگانه از زمان وقوع این حادثه تروریستی تاكنون گزارش های مختلفی را منتشر كردند.
حدود 40 نفر از مسئولان، بزرگان قبایل و عشایر و همچنین بزرگان مذهبی شیعه و سنی استان حمص با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق با خانواده های قربانیان انفجار تروریستی اهواز ابراز همدردی كردند.

** نگاه شخصیت های سوری به روابط دوجانبه
شیخ محمد العمری روحانی برجسته اهل سنت سوریه گفت كه ایران كشوری دوست و مورد اعتماد است و در بحران سوریه و تمامی تحولات منطقه نگاه انسانی، شرعی و دینی دارد.
دبیر انجمن حمایت از مردم فلسطین در سوریه اظهار داشت كه ایران با تفكری اسلامی محور مقاومتی را تشكیل داد تا از كشورهای منطقه حمایت می كند و جبهه مقاومت از تفكر قومیت و نژاد عبور كرده و فراتر از مرز جغرافیا و عقیده رسیده است.
این روحانی سوری با اشاره به بحران جنگ در منطقه، گفت: تروریست هایی كه تفكر انحرافی دارند با حمایت جبهه استكبار و برخی كشورهای عربی حوزه خلیج فارس علیه مردم بی دفاع ظلم می كنند اما محور مقاومت به خوبی در برابر آنان ایستادگی كرده است.
شیخ محمد شریف الصواف روحانی برجسته اهل سنت سوریه و رئیس مركز علوم اسلام شیخ 'احمد كفتارو دانشگاه بلاد شام نیز گفت كه عربستان سعودی با پشتیبانی آمریكا عامل اصلی تشكیل بحران در منطقه است.
وی به نقش سازنده جمهوری اسلامی در حل بحران تروریسم در منطقه اشاره كرد و ادامه داد: جمهوری اسلامی با تمام توان و با راهنمایی های رهبر معظم انقلاب اسلامی توانست تروریست را در منطقه شكست دهد.
روحانی برجسته اهل سنت سوریه تصریح كرد: مستشاران ایرانی با هدف شكست تروریسم در منطقه مشورت های خوبی به نیروهای نظامی سوریه و عراق دادند كه تاكنون تاثیر گذار بوده است.
وی گفت: ایران اسلامی در هر جبهه ای كه مشاركت می كند تنها برای ثبات و امنیت بوده تا بتواند جلوی گسترش تروریسم را به منطقه و حتی اروپا و جهان بگیرد كه در این راه موفق بوده است.
دبیركل مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز در جریان سفر فروردین ماه به دمشق گفت: آل سعود هیچ پایگاه مردمی و علمی ندارد و اكثر علمای اسلام با آنان مخالف هستند.
آیت الله محمدحسن اختری اظهار داشت: اكثر علمای اسلام و ملت های مسلمان با وهابیتی كه آل سعود به وجود آورده، مخالف و از آن متنفر هستند.
وی گفت: آل سعود با پول های هنگفتی كه از بیت المال مسلمانان در دست آنها قرار دارد می خواهند با ایجاد اختلافات، درگیری و كشتار مردم جایگاه خود را حفظ كنند.
وی ادامه داد: ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در چند روز اخیر اعلام كرد كه اگر ما حمایت خود را از كشورهای عربی برداریم آنها چند ساعت بیشتر در حكومت نخواهند ماند.
بسام ابوعبدالله رئیس مركز مطالعات راهبردی دمشق هم گفت كه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه و پیروزی های ملت و دولت سوریه بر تروریسم و نیروهای افراطی مسلح نقش تعیین كننده و راهبردی داشته است.
وی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در ارتباط با مواضع اصولی و حمایت های سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای ایران از سوریه گفت: جمهوری اسلامی در سال 2011 به منظور پایان دادن به بحران این كشور یك راه حل سیاسی ارائه داد و در راه مبارزه با تروریسم و گروه های تروریستی ایستادگی و در این راه شهدایی را تقدم كرده است.
كمال الجفا كارشناس مسائل سیاسی و راهبردی سوریه با اشاره به گسترش رابطه تهران - دمشق در آینده گفت: ایران در خصوص مبارزه با تروریسم نقش اساسی و مهمی در این كشور دارد و در كنار حكومت سوریه ایستاده و هیچ طرف بین المللی نمی تواند بر آن تاثیر منفی بگذارد.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، رابطه ایران و سوریه را به دور از منافع محدود و دستاوردهای زودگذر دانست و با اشاره به روابط چهل ساله دو كشور تاكید كرد: این روابط بر اصول و پایه های راهبردی، محكم و استوار بنا شده است و برای شكل گیری و پیشبرد آن در میان كشمكش ها و جنگ هایی كه منطقه پشت سر گذاشته، سال ها تلاش سخت و طاقت فرسا انجام شده است.
این كارشناس مسایل سیاسی ادامه داد: هیچ یك از كشمكش های منطقه ای نتوانسته است بر این رابطه تاثیر منفی بگذارد و یا آن را از بین ببرد با اینكه از سوی طرف های یكسان وعده ها و پیشنهادهای وسوسه انگیزی به هر دو
كشور داده شده است.
پطرس مرجانه رئیس كمیسیون روابط خارجه مجلس سوریه روابط كشورش با ایران به عنوان روابطی كهن بر پایه های اعتماد، دوستی و تبادل منافع عادلانه استوار شده است و دو طرف در مورد حق تعیین سرنوشت از سوی ملت ها دیدگاه مشتركی دارند.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در دمشق با اعلام این خبر افزود : آمریكا، اسرائیل و همپیمانان شان با چنین رابطه ای بین ایران و سوریه در نبرد بسر می برند زیرا این رابطه با توطئه ها و نقشه هایشان در منطقه در تضاد است.

** تفاهم نامه همكاری سینمایی
ایران و سوریه در جریان سفر هیات بلند پایه تجاری و اقتصادی ایران به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران در 9 بهمن ماه به دمشق تفاهم نامه های همكاری سینمایی امضا كردند.
در چارچوب تقویت همكاری های فرهنگی سوریه و ایران سازمان سینمایی سوریه و سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری ایران به منظور تقویت همكاری های دو كشور بخصوص در راستای نقش هنر هفتم در مبارزه با اندیشه های افراط گرایانه و تروریستی تفاهم نامه همكاری امضا كردند.

** اكران فیلم به وقت شام در سوریه
كارگردان فیلم 'به وقت شام' ششم شهریور ماه در سفری به سوریه بسر گفت كه این فیلم، مظلومیت مردم سوریه را در برابر تروریسم به نمایش گذاشته و این درحالی است كه هنوز در كشورهای منطقه اكران نشده است.
ابراهیم حاتمی كیا با اشاره به اینكه این فیلم بخشی از واقعیت های جنگ در سوریه را به نشان می دهد، گفت: هر چه زمان بگذرد، تأثیر این فیلم در افكار عمومی جهان و منطقه كمرنگ می شود.
وی ادامه داد: فیلم سینمایی 'به وقت شام'كه با محوریت جبهه مقاومت تولید شده، تاكنون در كشورهایی كه در این جبهه حضور دارند، پخش نشده است.
كارگردان برجسته سینمای ایران با اشاره به استقبال خوب مردم ایران از فیلم به وقت شام، گفت: بیش از یك میلیون و 800 هزار نفر از مردم ایران این فیلم را تماشا كردند كه این موضوع، نقطه عطفی برای سینمای جمهوری اسلامی است.
به وقت شام در ایران و سوریه فیلمبرداری شده و جلوه های ویژه پرهزینه ای كه در آن وجود دارد، كمتر در فیلم های پخش شده در ایران قابل مشاهده است.
فیلم به وقت شام با حضور جمعی از هنرمندان و خبرنگاران سوری امروز در سینما 'الكندی ' شهر دمشق اكران شد.
به وقت شام تازه ترین ساخته حاتمی‌كیا در ابتدای راه اكران بین‌المللی، به مدت یك هفته در سوریه در حال نمایش است.
این فیلم سینمایی كه به سه زبان بین‌المللی ترجمه شده، در پنج شهر دمشق، دیرالزور، حمص، حماه و لاذقیه در حال اكران است.
در این فیلم جمعی از بازیگران سوری و لبنانی نیز ایفای نقش كرده اند.


** نمایش تئاتر طلوع خورشید از حلب
نمایش 'الشمس تشرق من حلب' (خورشید از حلب طلوع می كند) 28 مهر ماه به مدت هفت شب در مصلای حرم حضرت زینب (س) در دمشق اجرا شد.
نمایش خورشید از حلب طلوع می كند به كارگردانی كورش زارعی به دعوت دفتر نمایندگی رهبر معظم انقلاب در سوریه به مدت هفت شب در حرم حضرت زینب(س) به روی صحنه رفت.
این نمایش در دهه نخست مهر ماه سال جاری (1397) به مدت 10 شب در شهر حلب سوریه اجرا شد و با استقبال بیش از هشت هزار مخاطب رو برو شد و طبق دعوت وزارت فرهنگ سوریه قرار است در شهر دمشق نیز به روی صحنه برود.
نمایش 'الشمس تشرق من حلب' كه بازگو كننده بخشی از ماجرای واقعه عاشورای سال 61 هجری قمری و مواجهه راهب نصرانی با سر مبارك حضرت امام حسین (ع) است در كنار روایت تاریخی خود سعی داشته تا نگاهی نیز به جامعه امروز و به ویژه مردمان كشور سوریه كه سال هاست در جنگ به سر می برند، داشته باشد.

** آغاز دوره آموزش زبان فارسی
نود و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی روز 12 مهر ماه در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دمشق، پایتخت سوریه آغاز شد.
دوره جدید آموزش زبان فارسی با مشاركت 90 زبان آموز از كشورهای سوریه، ایران، لبنان، عراق و اردن در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق آغاز شد.
این تعداد زبان آموز، این دوره جدید را در مدت سه ماه می گذرانند.
دوره های آموزش زبان فارسی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دمشق همزمان با آغاز هر فصل سال آغاز می شود.
خاورم*1436*

سرخط اخبار جهان