۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۵
کد خبر: 83249739
T T
۰ نفر
هندی ها،كالاهای چینی را به آتش كشیدند

دهلی نو-ایرنا- صدها نفر از تاجران و فعالان اقتصادی هند روز چهارشنبه با به آتش كشیدن كالاهای چینی،خواستار افزایش تعرفه واردات كالاهای ساخت چین به كشورشان شدند.

به گزارش ایرنا، به نقل از شبكه خبری 'ایندیا تودی'،این اقدام تاجران هندی در واكنش به مخالفت چندین باره چین با قرار گرفته نام مسعود اظهر سركرده گروه غیر قانونی جیش محمد در لیست سیاه سازمان ملل، صورت گرفته است.
پس از درخواست كنفدراسیون تجار هندی از مردم برای تحریم كالاهای چینی ،در بیش از 1500 هند از جمله دهلی نو تعدادی از كالاهای چینی به آتش كشیده شد.
'پراوین خاندوال' رییس كنفدراسیون تاجران هند گفت،فعالان اقتصادی هر كشوری كه علیه منافع هند عمل كند را تحریم می كنند.
تعدادی از تاجران در منطقه 'سادار بازار' دهلی نو نیز با آتش كشیدن كالاهای چینی با سردادن ،شعار'كالای چینی نخرید'
از مردم خواستند كه كالاهای ساخت چین را تحریم كنند.
تاجران هندی همچنین خواهان افزایش تعرفه واردات كالاهای چینی بین 300 تا 500 درصد شدند.
خاندوال افزود: دولت باید با افزایش تعرفه واردات كالاهای چینی به هند در گمركات به دقت محصولات چینی را بررسی كند.
چین در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر با قرار گرفتن مسعود اظهر رهبر گروه جیش محمد در فهرست سیاه این سازمان مخالفت كرد.
اگرچه هند از این اقدام چین ابراز نارضایتی كرده است اما مقامات هندی اعلام كرده اند كه دهلی نو دارای كسری تجاری بزرگ با چین است و سعی خواهد كرد تا این عدم توازن تجاری را با پكن كاهش دهد.
چین كه بزرگ ترین شریك تجاری هند محسوب می شود یك مازاد 41.2 میلیارد دلاری با هند دارد. ارزش تجارت دوجانبه دو كشور بیش از 66 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
علاوه بر محصولاتی مانند كالاهای الكترونیكی، تلفن های همراه و راكتورهای هسته ای، هند مقدار زیادی مواد شیمیایی، كودهای شیمیایی، پلاستیك، آهن و فولاد را از چین وارد می كند.
دهلی نو همچنین دارای وابستگی زیاد به پكن برای وسایل پزشكی و جراحی، و داروهای عمده یا مواد اولیه دارویی است.
در سال 2017-18 میلادی، سهم واردات هند از چین حدود 16.4 درصد از كل واردات دهلی نو بوده است، در حالیكه سهم صادرات این كشور به پكن در مدت مشابه تنها 4.4 درصد بوده است. با این حال، صادرات هند به چین در 9 ماه اول سال مالی جاری(2019) به 12.6 میلیارد دلار افزایش یافته است. این مقدار در كل سال مالی 2018 حدود 13.3 میلیارد دلار برآورد شده است.
آمریكا، فرانسه و انگلیس هشتم اسفندماه امسال قطعنامه مشتركی را به دبیرخانه شورای امنیت دادند كه در آن خواسته شده بود «مسعود اظهر» سركرده گروه جیش محمد در فهرست تروریست جهانی قرار بگیرد.
این سومین باری است كه شورای امنیت سازمان ملل به دنبال قرار دادن نام مسعود اظهر و گروه جیش محمد در فهرست سیاه تحریم های سازمان ملل است.
چین در سال های 2016 و 2017 نیز با ایده قرار دادن نام مسعود اظهر در فهرست تروریست جهانی مخالفت كرد ،با این حال گروه جیش محمد به تنهایی در سال 2001 در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفت.
چین اعلام كرده كه این فرآیند نیاز به تفحص و تحقیق بیشتر دارد.سخنگوی وزارت خارجه چین گفت كه این كشور درخصوص قطعنامه مورد نظر با تمامی طرفین در ارتباط بوده و رفتار مسئولانه ای در این خصوص نشان داده است.
به دنبال حمله تروریستی ماه گذشته به اتوبوس نظامیان هندی در منطقه پلواما كشمیر تعداد 40 تن از نظامیان هندی كشته و زخمی شدند.
دهلی نو گروه جیش محمد به رهبری مسعود اظهر را مسئول این حمله تروریستی دانست و پاكستان را به پناه دادن به سركرده و عناصر این گروه متهم كرد، اتهامی كه اسلام آباد آن را رد كرده است.
آساق**267**1600

سرخط اخبار جهان