امام علي (ع) را متناسب با مقتضيات زمان معرفي نكرده ايم

مشهد- ايرنا- عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: شيوه معرفي امام علي (ع) در جامعه ما متناسب با دوره و مقتضيات زمان كنوني نيست و به همين دليل بسياري از افراد رفتار و ويژگيهاي حكمراني آن امام را نمي شناسند.

احسان قبول روز چهارشنبه در سالروز ولادت با سعادت امير المومنين علي (ع) در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين كه فقط به فضائل و ويژگيهاي اخلاقي ايشان در قالب سخنراني بپردازيم ديگر نمي تواند براي نسل امروز راهگشا باشد و موجب شود كه آنها بتوانند با اين الگوي كامل انسانيت ارتباط برقرار كنند.
وي ادامه داد: نسل امروز با سوالاتي در اين خصوص مواجه است كه بايد به شيوه هنرمندانه و با استفاده از ابزارها و رسانه هاي مختلفي كه در حال گسترش هستند به آنها پاسخ داد مثلا سوالي كه در جامعه وجود دارد اين است كه در سخنان امام علي (ع) موضوعاتي در مورد ايثار و از خودگذشتگي نسبت به جامعه شنيده مي شود ولي اين شنيده ها در رفتارهاي كنوني كمتر مشاهده مي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: از يك سو سيره امام علي (ع) و دقت و وسواس او در حفاظت از بيت المال را شاهد هستيم و از سوي ديگر با اخبار روزانه در مورد اختلاسها و سوء استفاده هاي مالي رو به رو هستيم بنابراين فاصله بين گفتاري كه از آن امام به ما منتقل مي شود و برخي رفتارها باعث مي‌شود افراد و جواناني كه به پاسخ نمي رسند سعي كنند صورت مساله يعني سلوك و حكومت داري آن حضرت را از ذهن خود پاك كنند.
قبول افزود: در چنين شرايطي اگر كار با رسانه را به عنوان يك دانش و علم مد نظر قرار دهيم و بتوانيم محتواي حكومت داري امام علي (ع) را با مقتضيات زمان به مردم معرفي كنيم مي توانيم به گوشه اي از ابهامات جامعه و سوالات مطرح شده پاسخ دهيم.
وي ادامه داد: يكي از بهترين ابزارها يا رسانه ها براي ساخت جامعه، شعر و داستان است در صورتي كه شاعر با احساس امنيت كامل بتواند تناقضات سطوح مختلف جامعه و مردم و همچنين شناخت و بينش صحيحي كه از بزرگاني مانند امام علي (ع) دارد را مطرح كند و در اين صورت تاثير بسيار شگرفي در جامعه ايجاد خواهد كرد؛ همچنين ظرفيت ديگر رسانه ها مانند سينما و موسيقي نيز مي تواند در نشان دادن وجوه مختلف اين بزرگمرد تاريخ تاثير داشته باشد.
عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: تقريباً هر جايي كه در ادبيات فارسي با نظريه مدينه فاضله روبه ‌رو هستيم به شيوه حكومت داري امام علي (ع) ارجاع مي شود يعني كسي كه هيچ طمع مالي نسبت به حكومت ندارد و خودش را كاملا در خدمت حكومت اسلامي قرار داده است و آخرين نفري است كه سهمي را براي خودش در نظر مي‌گيرد و هيچ فرقي بين خود و ديگر مردم قائل نمي شود.
قبول افزود: تاثيرگذارترين آثار در ادبيات فارسي متاثر از قرآن، گفتار پيامبر و امام علي (ع) و ساير بزرگان دين بوده است و نهج البلاغه يكي از منابع مورد استفاده تمامي اديبان، شاعران و نويسندگان ادبيات فارسي به خصوص در دوره كلاسيك بوده است.
وي ادامه داد: با توجه به اين كه نهج البلاغه پيش از ظهور شاعران بزرگ ايران همانند فردوسي، مولوي و حافظ وجود داشته است عملاً تاثيرگذاري آن را در آثار اين شاعران و نويسندگان شاهد هستيم و مي توان گفت كه برخي از احاديث و سخنان مولاي متقيان حضرت علي (ع) در شاهنامه ترجمه شده است.
عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: كتابهاي بسياري با موضوع تاثير قرآن و حديث بر ادبيات فارسي نوشته شده است كه در آنها به اين نكته توجه شده كه انديشه هاي امام علي (ع) به عنوان حاكمي كه در درون فضاي اسلامي حضور داشته است از شخصيتي جهاني نشان دارد كه مبتني بر مباني عقلي و حكمي رفتار مي‌كند.
قبول افزود: در سفري به لبنان با جرج جرداق نويسنده كتاب مشهور ' علي؛ صداي عدالت انساني ' ديدار داشتم كه مي گفت نهج‌البلاغه را بيش از 10 بار خوانده است و آن را اثري بزرگ و مانيفست و طريق زندگي انساني معرفي مي كرد.
وي ادامه داد: فرد ديگري كه با او در اين خصوص ارتباط داشتم جورج شكور شاعر مسيحي معاصر لبنان است كه برخي از اشعارش به مدح امام علي(ع) اختصاص يافته است همچنين پروفسور ويكتور الكك لبناني يك پژوهشگر و استاد فقيد زبان و ادبيات فارسي بود كه معتقد بود در دوره آغاز اسلام، در بزنگاههاي مختلف تاريخي آن حضرت مي توانست دست به شمشير ببرد و جنگي ايجاد كند ولي وقتي مصالح كلي را در نظر مي گرفت با شيوه مسالمت آميز كارها را به پيش مي برد و تنها در جاهايي كه ضرورت وجود داشت جنگ را به عنوان گزينه آخر مد نظر قرار مي داد.
قبول گفت: شيوه تساهل و تسامح و صلح گرايانه حضرت امام علي (ع) براي شاعران غير مسلمان بسيارجذاب بوده است و مي توان گفت غير از شاعران عرب ديگر شاعران و نويسندگان نيز از هندوستان، روسيه و نقاط مختلف جهان از اين بعد شخصيت امام علي (ع) متاثر شده اند.
1922/2030

سرخط اخبار استان‌ها