۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 83249722
T T
۰ نفر
عطر علوی در حرم مطهر رضوی پیچید

مشهد - ایرنا - همزمان با 13 رجب المرجب و سالروز میلاد خجسته امیر مومنان حضرت علی (ع) عطر علوی در سراسر صحن و سرای حرم ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیچید و زائران و مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به شادمانی پرداختند.

به گزارش ایرنا، شور و شادی زائران حرم مطهر رضوی از این میلاد خجسته از آن جهت كه عید مولود كعبه با عید نوروز مقارن شده، بیش از سالهای گذشته بود و به همین زائران و مجاوران خود را به آستان مقدس رضوی رساندند تا سرآغاز سال نو آنان با دعای خیر امیر مومنان و لطف حضرت امام رضا (ع) همراه باشد.
به همین مناسبت تمام رواق ها و صحن های آستان ملائك پاسبان رضوی به طرز باشكوهی آذین ‌بندی و چراغانی شده و بوی گل در همه جا پراكنده است و عطر معنویت در سراسر حرم مطهر رضوی مشام جان را نوازش می دهد.
هزاران نفر از زائران و مجاوران با تشرف به این مكان مقدس، عرض ارادت خود را به ساحت مقدس حضرت امام رضا (ع) بیان داشته و به دعا و سجده در برابر حضرت حق پرداخته اند.
در ورودی ‌های حرم مطهر رضوی خادمان با عود و سپند به استقبال زائران رفته و از آنان با شیرینی پذیرایی می كنند.
شب گذشته نیز به میمنت مولود كعبه خادمان بارگاه منور رضوی به نقاره‌ خانه رفته و رو به گنبد طلایی حضرت‌ امام رضا (ع) با نواختن نقاره فرخنده میلاد مسعود حضرت علی (ع) را بشارت دادند.
حرم مطهر رضوی همان طور كه از سالها قبل در 13 رجب میزبان خیل زائران بوده و جشن های مختلف برگزار می كرده، در موزه خود نیز آثار فاخری در باره امیر مومنان (ع) در معرض دید عموم قرار داده است.
در سالروز میلاد امیر مومنان حضرت علی (ع) منتخبی از آثار ارزشمند مرتبط با این امام همام در موزه های آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شده است.
رئیس سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی در این باره گفت: قرآن كریم با دستخط منسوب به حضرت امام علی (ع)، یكی از نفیس ترین آثار قرآن های این موزه است كه با آیه یكم سوره هود آغاز و با آیه 110 سوره كهف به پایان می رسد.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: تاریخ كتابت این اثر كه به خط كوفی ممتاز 15سطری در قطع بیاض و ابعاد 23 در 32 سانتی متر در 60 برگ نگاشته شده و با جلد تیماج قهوه ‌ای ضربی دورو در میان گرفته شده، مربوط به صدر اسلام است.
وی اظهار داشت: قرآن منسوب به دستخط حضرت امام علی (ع) توسط شاه عباس صفوی در سال 1008 قمری با كتابت وقف نامه توسط شیخ بهاء الدین محمد (شیخ بهائی) به حرم مطهر رضوی هدیه شد.
وی با اشاره به تابلو نقاشی خط 'علی ولی الله' به عنوان یكی از آثار نفیس موجود در موزه گفت: این تابلو اثر هنرمندان مجتمع آموزشی ابرار است كه در ابعاد 46 در 37 سانتی متر و با خط ثلث جلی و با تكنیك گواش و رنگ طلایی، به سبك كلاژ مقوا بر تخته سه لا، ایجاد شده است.
رئیس سازمان كتابخانه های آستان قدس رضوی افزود: تابلو منبت روی چوب با نقش عطردان و نوشته ناد علی و اسامی پنج تن (ع) اثر دیگری در باره حضرت امام علی (ع) است.
وی اظهار داشت: تابلو خوشنویسی و تذهیب 'یا مولا علی (ع)'، اثر سید جمال ناصری از دیگر آثار نقیسی است كه در معرض بازدید عموم قرار دارد، خالق اثر در كنار تذهیب، عبارت 'یا مولی علی (ع)' را به صورت خط ثلث نوشته است.
وی گفت: كتاب علی (ع) با جلد چوبی، اثر 'علی عیسی' از دیگر آثار موزه ای است كه در باره حضرت امام علی (ع) خلق شده است، این اثر در ابعاد 32 در 24 سانتی متر و چاپ انتشارات دارالهادی لبنان و دارای جملات گهربار حضرت علی (ع) به زبان های عربی، فارسی و انگلیسی است.
7489 / 6053