۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۷
کد خبر: 83249720
T T
۰ نفر
شكوفايي اقتصاد با سيره علوي

خرم آباد - ايرنا - 13 رجب سالروز ولادت حضرت علي (ع) فرصتي است تا ابعاد مختلف شخصيت ايشان مورد كاوش قرار گيرد و با توجه به شرايط اقتصادي امروز جامعه ، بررسي ابعاد شخصيتي اين چهره برجسته در ابعاد اقتصادي مورد توجه قرار گيرد.

بدون شك حضرت علي(ع) شخصيت بي نظير و انسان پرهيزگار در عرصه فردي و اجتماعي نمونه بارز بكارگيري سياست هاي اقتصادي قرآن در توجه به نيازمندان و توزيع عادلانه ثروت بوده است.
حضرت علي(ع) با درك عميقي از آموزه هاي مكتب اسلام ،قرآن، پيامبر(ص) در دوران خلافت و سال هاي سكوت تلاش هاي فراواني در رسيدن به سلامت اقتصاد جامعه داشت و يكي از دستاوردهاي دوران حكومت وي را مي توان رفاه عمومي در عصر خويش ذكر كرد.
سياست هاي اقتصادي حضرت علي(ع) حاوي نكات فراواني است كه عبرت هاي تاريخي و درس هاي مديريتي در جوامع بشري مي توان از آن بهره جست.
شرايط عصر حكومت آن حضرت دوران بي ثباتي و اختلاف طبقاتي در بهره مندي از منافع ملي(بيت المال) بود توزيع ناعادلانه درآمدهاي ملي، معضل فقر و تنگدستي جامعه اسلامي را در پي داشت، كه حضرت علي (ع) محكم و استوار بر سيره مساوات ايستاد و با وجود همه مخالفت ‏ها، سرانه بيت المال را به صورت تساوي ميان همگان تقسيم كرد.
با نگاهي به فرمان حضرت علي(ع) به مالك اشتر در نگاه ژرف انديش به اقتصاد راهكار هاي مهمي اراه شده است: 'پيش از آنكه به فكر درآمد و گرفتن وجهي از مردم باشي به فكر آبادي و عمران و ايجاد منبع درآمد براي مردم باش؛ مردم بايد درآمد داشته باشند تا بتوانند به حكومت كمك كنند؛ بدون آباداني و ايجاد اشتغال براي مردم ، هرگز نمي توان از مردم كمك گرفت و اگر كسي بدون رسيدگي به وضع درآمدي و اشتغال براي جامعه ،فقط به فكر گرفتن ماليات و عوارض باشد ، شهرها را به ويراني تبديل خواهد كرد، و مردم را (در اثر گراني و نداري ) نابود خواهد ساخت ، و سرانجام حكومت ، پايگاه مردمي خود را نيز از دست خواهد داد' (نهج البلاغه نامه 31).
اگر چه آموزه هاي علمي و عملي حضرت علي(ع) در تمام زمان ها قابليت اجرا دارد اما 13 رجب زاد روز اين الگوي كامل فرصت مناسبي است تا ابعاد شخصيتي اين چهره برجسته در ابعاد اقتصادي نظر كارشناسان حوزه و دانشگاه را در رويكرد اقتصاد علوي بررسي شود.
علي محمد ميرجليلي استاد اقتصاد دانشگاه به اقدامات اقتصادي امام علي (ع) در راستاي اقتصاد مقاومتي اشاره مي كند و مي گويد: امام علي (ع) ابتدا از طريق موعظه و راهنمايي مردم به رعايت احكام و قوانين الهي آن ها را به اقتصادي پويا دعوت نمود سپس با ارائه الگوي عملي در زندگي خويش، مانند كم مصرف كردن، تلاش بي وقفه در توليد و بذل درآمد توليدات در راه خدا، قابل اجرا بودن اين قوانين الهي را به مردم اثبات كردند.
اين استاد اقتصاد به نظارت هاي دقيق و حسابررسي حضرت علي(ع) اشاره كرد و اظهار داشت: ايشان با مراقبت بر بازار از آسيب هايي كه متوجه اقتصاد مي شد جلوگيري مي كردند.
وي به جلوگيري از آسيب هاي مرتبط با اقتصاد توسط امام علي(ع) اشاره كرد و افزود: سياست هاي اقتصادي ايشان در زمينه هاي؛ به بيگاري گرفتن مردم، استثمار ضعيفان توسط ثروتمندان و آكلان اقتصادي، مكر و حيله گري در خريد و فروش، احتكار، كم فروشي، واسطه گري، نسيه خريدن، قسم خوردن در معاملات از خصوصيات منحصر به فرد اقتصاد علوي است.
استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد مقاومتي افزود: امام علي (ع) اصلاح امور و رفع نياز مردم، اداره و دوام حكومت، تقويت نيروهاي مسلح را از آثار استفاده بهينه از بيت المال مي دانستند و همواره به حفظ بيت المال، برخورد قاطعانه با خيانت كنندگان به بيت المال‏ و استرداد اموالي كه به ناحق از بيت المال خارج شده، سفارش مي نمودند. از ديگر اقدامات ايشان در راستاي اقتصاد مقاومتي مي توان توجه به عمران و آباداني، تأمين اجتماعي و جلوگيري از رشد انگل‏هاي اقتصادي را نام برد.
حجت الاسلام عابدين درويش پور استاد حوزه و دانشگاه نيز در خصوص سياست هاي اقتصادي سيره علوي به نحوه توزيع عادلانه ثروت اشاره كرد و گفت: با نگاه و دقت در سيره عملي امام علي(عليه‌السلام) در برخورد و استفاده از بيت المال به اين مطلب رهنمون مي‌شويم كه ايشان در مصرف و استفاده از آن بسيار محتاط و دقيق عمل مي‌كردند.
وي به مسئله توزيع عادلانه در اقتصاد علوي اشاره كرد و اظهار داشت: يكي از سياست هاي اقتصادي امام علي (ع)جلوگيري از ذخيره‌سازي بيت‌المال و تأخير در توزيع آن بود، اين قبيل سياست‌ها باعث شد وضعيت اقتصادي جامعه دگرگون شود.
استاد حوزه و دانشگاه به بعضي از شاخص هاي مرتبط با مديريت اقتصادي حضرت علي(ع) اشاره كرد و گفت: توجه به آباداني و سازندگي، نظارت و كنترل برقيمت‌ها، حسابرسي مالي مسئولان، دقت در مصرف بيت المال، باز پس‌گيري اموال از غاصبان ،توجه به مناسبات اقتصادي سالم از جمله شاخص هاي مهم اقتصاد علوي بوده است.
وي در خصوص ابعاد ديگر سياست هاي اقتصادي حضرت علي افزود: موارد ديگري همچون ؛ لزوم توليد ، عقلانيت در مصرف، عدالت در توزيع، توجه به نيروي انساني ، كار و تلاش و نظارت بر قيمت ها و اجراي سياست هاي مالياتي را در نهج البلاغه مورد توجه قرار داده اند.

**عدالت و مبارزه با فساد راه حل مشكلات اقتصادي
محمد عليزاده دكتراي قتصاد و استاد دانشگاه نيز گفت: ما الگوي عدالت نمونه و كامل امام علي (ع) را داريم كه عمل به دستورات مولاي اول شيعيان در عصر حاضر و بويژه براي حل مشكلات اقتصادي ، ضرورتي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي گفت: رهبر معظم انقلاب در بيانيه گام دوم عيوب ساختاري و ضعفهاي مديريتي را مهمترين چالش هاي دروني اقتصاد بيان فرمود و نيز تاكيد معظم له در خصوص عدالت و مبارزه با فساد، مي توان راه حل بخش عمده اي از مشكلات اقتصادي را عمل به نامه شماره 20 نهج البلاغه ذكر نمود.
اين استاد اقتصاد گفت: نامه شماره 20 نهج البلاغه ؛ نامه به زياد بن ابيه جانشين فرماندار بصره است كه در آن آمده است ؛ همانا من، براستي به خدا سوگند مي‌خورم، اگر به من گزارش كنند كه در اموال عمومي خيانت كردي، كم يا زياد، چنان برتو سخت گيرم كه كم بهره شده ، و در هزينة عيال ، درمانده و خوار و سرگردان شوي.
به هر روي 13 رجب كه مصادف با سالروز ميلاد امام علي (ع) است فرصتي است تا ما آموزه هاي ديني خود را كه بزرگترين سرمايه اعتقادي و باوري هستند را مورد واكاوي و بررسي قرار داده شوند و صرفا به مناسبت هاي كليشه اي آن همچون روز مرد و يا روز پدر كفايت نشود.
جامعه امروز براي رفع مشكلات خود در عرصه هاي مختلف اعم از اقتصادي، اجتماعي و سياسي به نگاه هاي ژرف انديشانه بيشتري در بازگشت به خويشتن خويش دارد.
1920/6060

سرخط اخبار استان‌ها