۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۷
کد خبر: 83249714
T T
۰ نفر
گراني آجيل و چشم پوشي مردم از خريد

سنندج - ايرنا - زماني آجيل بخش مهمي از سنت سور و سات عيد نوروز خانواده ها را تشكيل مي داد و پاي ثابت لطيفه ها و طنزهاي نوروزي بود اما امسال بدليل گراني ديگر جايي براي خودنمايي و عرض اندام در سبد خانواده ندارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مادر بزرگ كه زنده بود دلمان خوش بود به ظرف مويز و تخم مرغ هاي رنگي كه خودش درست مي كرد و در اولين ديد و بازديد عيد كه به خانه اش مي رفتيم، جيب مان را پر از مويز مي كرد و انتخاب تخم مرغ رنگي را به خودمان واگذار مي كرد.
روستاي مان تازه شهر شده بود اما همچنان حال و هوا و صميميت روستا را داشت و خبري از چشم و هم چشمي ها نبود.
آن روزها گذشت و كم كم رنگ شهر گرفتيم، حالا ديگر نه جيبمان پر از مويز مي شد و نه تخم مرغ هاي رنگي مادربزرگ ما را به ذوق مي آورد، حالا ديگر خود مادر بزرگ هم نبود.
كمتر خانه اي بود كه كشمش و مويز به مهمان تعارف كنند و شيريني هاي صنعتي جاي خوشمزه هاي طبيعي را گرفت و به جاي اينكه از توليدات خودمان براي پذيرايي استفاده كنيم، دست به دامن خوراكي هايي شديم كه هيچكدام بومي شهرمان نبود.

** گراني آجيل و كاهش قدرت خريد مردم
دلار كه بالا رفت و گراني شد، سرمازدگي هم مزيد بر علت شد تا آجيل كمياب و گران شود البته اين گراني در روزهاي عادي شايد براي برخي ها چندان مهم نبود اما ثانيه شمار ساعت كه به تحويل سال جديد نزديك مي شود، كم كم خريد آجيل به فراموشي سپرده شد كه هم مردم و هم فروشندگان از وضعيت موجود ناراضي هستند.
برخي از مردم امسال نيز بدليل گراني زياد آجيل تصميم گرفتند از خير خريد اين تنقلات بگذرند و با ميوه و شيريني از مهمانان نوروزي شان پذيرايي كنند.

** كاهش توان خريد مردم به يك چهارم
رئيس اتحاديه آجيل و خشكبار سنندج مي گويد: توان خريد مردم در زمينه آجيل و خشكبار ويژه عيد نسبت به سال هاي قبل به يك چهارم كاهش يافته است.
مظفر ارج به افزايش يك تا سه برابري قيمت برخي اقلام آجيل اشاره كرد و افزود: كمبودهاي ناشي از سرمازدگي بويژه محصول پسته باعث شد امسال قيمت خشكبار و آجيل بسيار بالا برود و بسياري از مردم توان خريد نداشته باشند.
وي به فعاليت 60 واحد عرضه خشكبار و آجيل در سنندج اشاره كرد و اظهار داشت: وضعيت فروش خيلي بد است و از سويي عرضه جنس هاي بي كيفيت در بازار باعث شده تا فروشگاه هاي آجيل و خشكبار امسال رونق خوبي نداشته باشند.

** فروش زيادي نداريم
مغازه اش در راسته گذر قديمي سنندج است، همانجايي كه محل رفت و آمد مردم است كه مي خواهند مايحتاج روزانه خود را با قيمت ارزان تهيه كنند، بخشي از بازار سنتي سنندج را شامل مي شود كه در ميانه بازار مي توان تخمه پزي ها و فروشگاه هاي آجيل و خشكبار را ديد، جايي كه اين روزها رونق چنداني ندارد و فروشندگان آن مشتري ندارند و خود تخمه مي شكنند.
به سراغ يكي از فروشندگان رفتم تا از او درباره وضعيت بازار سوال كنم، به هواي اينكه مشتري هستم، پيش پايم برخاست و گفت: خوش آمدي؛ خودم را معرفي كردم و سراغ كسب و كارش رفتم، حرف هايش كم از ناله نداشت، مي گفت: در چند روز گذشته فروشي محسوسي نداشته و بازار فروش آجيل تعريفي ندارد.
از گراني ها شكايت داشت، مي گفت زنجيره توليد، توزيع و مصرف كاملا در هم شكسته است، امسال وضعيت بازار اصلا خوب نيست اما با همه اينها اميدوار است وضعيت بهتر شود.

** نه به آجيل
در گير و دار اين گراني ها، روستاييان كه خود توليد كننده هستند، به عرصه آمدند و به خريد آجيل نه گفتند.
اهالي روستاي وينسار در 30 كيلومتري محور قروه - همدان كه سه هزار نفر جمعيت دارد و مركز دهستان چهاردولي شرقي است امسال تصميم گرفتند آجيل نخرند.
رئيس شوراي روستا مي گويد: 70 نفر از معتمدين در مسجد روستا جمع شدند و تصميم گرفتند كه اعلام كنيم امسال هيچ كدام از اهالي روستا براي شب عيد آجيل نخرد.
محمدولي كريمي افزود: با وجود اينكه شايد تنها 30 درصد مردم روستا كم بضاعت هستند ولي همه اهالي قبول كردند آجيل نخرند و عيد نوروز را يكرنگ آغاز كنند.
چنگيز اردلان بخشدار بخش چهاردولي هم با بيان اينكه وينسار آغاز گر اين حركت در قروه بود، اظهار داشت: اين بخش 38 روستاي داراي سكنه دارد كه برخي با الهام گرفتن از مردم وينساز در صدد حذف برخي رسومات پرهزينه عيد نوروز بر آمدند.

** تلاش براي تداوم صله رحم
امام جماعت روستاي وينسار نيز مي گويد: مردم عقيده دارند برداشتن برخي رسوم باعث صميمت و صفاي بيشتر شده و تفاوت ها را از بين مي برد.
حجت الاسلام ابراهيم رحمان پوريان افزود: مردم روستا همچنين تشريفات زائد مراسم هاي جشن و عزا و همينطور چهارشنبه سوري را هم حذف كرده و به صورت چهره به چهره و در شبكه هاي اجتماعي به تبليغ اين كار فرهنگي پرداختند.
امام جماعت روستاي وينسار به جنبه هاي ديني اين حركت مردم اشاره كرد و يادآور شد: اين كار مي تواند از مصاديق كمك به فقرا باشد ضمن اينكه برخي تجملات باعث شده بود صله رحم به حاشيه برود كه با حذف آنها، اين سنت حسنه جان دوباره اي مي گيرد.
9937/9102

سرخط اخبار استان‌ها