تشديد نظارت و حفاظت از اراضي كشاورزي در تعطيلات نوروزي

رشت- ايرنا- روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي گيلان از تشديد نظارت براي حفاظت از زمين هاي كشاورزي و جلوگيري از تغيير كاربري اراضي خبر داد.

به گزارش ايرنا به نقل از اين روابط عمومي با توجه به صيانت از اراضي ملي بعنوان مهمترين رسالت جهاد كشاورزي ، بازديد ميداني مستمر كارشناسان امور اراضي و پيگيري جدي براي جلوگيري از تغيير كاربري هاي غيرمجاز در تمامي شهرستان هاي گيلان در تعطيلات نوروز ادامه دارد.
بر اين اساس با توجه به اهميت حفظ اراضي كشاورزي براي تامين محصولات غذايي به منظور جلوگيري جلوگيري از سوء استفاده افراد سود جو و فرصت طلب، امور اراضي با كليه نيروها و افراد گشت حفاظت از اراضي (131) در تمام نقاط استان بصورت هدفمند از هر گونه تغيير و تخريب اراضي كشاورزي جلوگيري مي نمايد.
در اين راستا مركز كنترل سامانه 131 براي دريافت هر گونه گزارش تخلف در ساخت و سازهاي غيرمجاز و تغيير كاربري اراضي كشاورزي، انتقاد و پيشنهاد، فعال است و مردم مي توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف طي تماس با سامانه مذكور، مراتب را به كاركنان گشت ويژه امور اراضي استان اطلاع رساني كنند.
استان گيلان يك ميليون و 400 هزار هكتار مساحت دارد كه از اين مقدار حدود 430 هزار هكتار آن به صورت زمين‌هاي زراعي و باغي،‌ 245 هزار هكتار آن به‌صورت مرتع و 565 هزار هكتار آن نيز پوشش جنگلي است.
گيلان از نقاطي است كه با توجه به شرايط آب و هوايي و ارزش بالاي زمين با تهديد تغيير كاربري اراضي كشاورزي روبرو است.
به گفته كارشناسان سازمان جهاد كشاورزي گيلان حدود 87 درصد زمين‌هاي گيلان ممنوعيت تغيير كاربري دارند بدين معنا كه ‌ در اين اراضي هرگونه تغيير كاربري زمين،‌ بدون مجوزهاي قانوني غيرمجاز محسوب مي‌شود و ‌ طبق قانون كسي حق دخالت،‌ تصرف و تغيير كاربري را در اين بخش از اراضي ندارد بلكه تنها مي‌تواند در چهارچوب‌هاي تعيين شده و قانوني نسبت به اجاره آن‌ها جهت كشت محصولات اقدام كند
در ايران نيز طي چند سال اخير در نتيجه رشد جمعيت، صنعتي شدن و نيز كاهش بارندگي و تغيير اقليم بحث هاي محيط زيستي و مخاطرات طبيعي به يكي از مهمترين چالش هاي امنيت ملي كشور تبديل شده است. از آن جمله مقوله تغييركاربري اراضي كشاورزي و طبيعي در كشور است، فرآيند تغيير كاربري اراضي از دهه 40 با برهم زدن تعادل و توازن محيط آغاز شد و با رشد جمعيت در ايران تقاضاي تغيير كاربري اراضي كشاورزي به منظور توسعه شهري و صنعتي وكسب سودافزايش يافته است.
مقرون به صرفه شدن كشاورزي از طريق زراعت علمي و نوين و حمايت از توليدكنندگان ، رويكرد موثر در مبارزه با زمين خواري است.
7296 / 6030

سرخط اخبار استان‌ها