۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 83249702
T T
۰ نفر
مسجد جامع ساوه و روياي جهاني شدن

ساوه - ايرنا - گاهي براي پي بردن به ريشه و قدمت منطقه اي نياز به ورق زدن كتاب هاي پرحجم تاريخي و يافتن منابع و مآخذ نيست و شايد يك بنا آينه تمام نماي تاريخي بلند باشد درست مانند مسجد جامع ساوه، با گنبد خشتي و گلي اش كه به اندازه ده ها جلد كتاب، حرف در درونش نهفته است.

به گزارش ايرنا، مسجد جامع ساوه از يادگارهاي تاريخي و در زمره مساجد بزرگي مانند مسجد جامع اصفهان و مسجد جامع اردستان قرار دارد كه در عصر سلجوقيان بنا شده و نمونه منحصر به فردي از آثار معماري اسلامي به شمار مي رود.
ساوه يكي از مناطق باستاني ايران زمين و بازمانده از دوران ساسانيان است كه با وجود سيمايي كاملا صنعتي در عصر حاضر، صداي پاي تاريخ را مي توان در جاي جاي آن شنيد.
شايد براي بسياري از خوانندگان جالب باشد كه بدانند ديار انار از گزند ويرانگر قوم مغول مصون نماند و در قرن هفتم هجري قمري اين شهر و بسياري از آثار باستاني اش توسط سپاهيان چنگيزخان مغول و تيمور لنگ تخريب شد.
ساوه داراي جاذبه هاي گردشگري، تاريخي و مذهبي قابل توجهي از جمله بازار تاريخي، مساجد جامع و سرخ، گنبد چهارسوق، قلعه دختر و ساير اماكن تاريخي و فرهنگي ديگر است.
مسجد جامع در جنوب شهر ساوه و در انتهاي خيابان سلمان ساوجي واقع شده است كه گنبد خشتي و گلي آن ار دور نمايان است.
اين مسجد سراسر از خشت و گل ساخته شده و داراي 2 ايوان، يك صحن و گنبدي در جنوب، يك مناره، شبستان و محراب هاي متعدد و قديمي منقش با خط كوفي و 2 محراب با خط ثلث است.
مدتهاست مساله ثبت جهاني اين اثر در يونسكو در دستور كار و از اهداف مسئولان قرار دارد تا بدين ترتيب نام ساوه در عرصه بين المللي هم مطرح شود و پاي گردشگران كشورهاي ديگر را به اين ديار باز كند.
در كنار جاذبه هاي طبيعي مانند مناطق ييلاقي و نارستان ها، وجود يك اثر ثبت جهاني شده مي تواند رونق گردشگري و به تيع آن توسعه هرچه بيشتر زيرساخت هاي شهري را به همراه داشته باشد و در اين راه البته موانعي وجود دارد كه بايد بر اساس استانداردهاي يونسكو اصلاحات لازم به عمل آيد.
نماينده مردم ساوه و زرنديه در مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص به ايرنا، گفت: اين بناي تاريخي داراي قدمتي افزون بر يك هزار سال و وسعتي معادل 6 هزار متر مربع است.
«محمدرضا منصوري» اظهار داشت: سقف هاي مسجد جامع ساوه در گذر زمان و به تدريج نازك شده و قطر كاهگل ها به 70 سانتيمتر رسيد با ترك هاي متعدد كاهش يافته ضمن اينكه سنگيني سقف ها موجب نشست مسجد نيز شده است.
وي گفت: به منظور حفظ و نگهداري اين اثر تاريخي مهم، عمليات مرمت و بازسازي سقف مسجد به طور كامل انجام شد و جان تازه اي به آن بخشيد.
نماينده مردم ساوه و زرنديه در خانه ملت ادامه داد: موريانه ها به خشت هاي كاهگلي، چوب ها و ديواره هاي مسجد آسيب هاي جدي وارد كرده بودند و به همين دليل در سال گذشته و امسال توسط گروه تخصصي از استان يزد و تحت نظارت سازمان ميراث فرهنگي عمليات موريانه زدايي در اين مكان انجام شد و در صورت لزوم براي ريشه كن كردن كامل موريانه ها سال آينده نيز اين اقدام تكرار مي شود.
وي بيان كرد: نورپردازي فضاي دروني و بيروني مسجد، پاكسازي، شن ريزي و سنگ كاري محوطه بيروني، بندكشي سقف ها و ديوارهاي مسجد از اقداماتي است كه كمك شاياني به حفظ اين اثر تاريخي كرد.
منصوري افزود: 80 هزار متر مربع از محوطه بيروني مسجد سنگ كاري شده است كه براي برگزاري جشن و آيين هاي مختلف ظرفيت پذيرايي از 10 هزار نفر را دارد.
وي گفت: نگهداري از اين اثر تاريخي قديمي به هزينه‌هاي زيادي نياز دارد و پس از ثبت ملي، هرسال بودجه اي افزون بر هفت ميليارد ريال از سوي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي كشور براي حفظ، مرمت و بازسازي اين مسجد تخصيص داده مي‌شود.
به گفته وي، براي دستيابي به هدف مهم ثبت جهاني مسجد جامع ساوه بايد سازه هايي كه در حد فاصل اين مسجد تا ميدان انقلاب واقع شده‌اند، تخريب شوند و ميداني به طول 500 متر مربع و عرض 100 متر كه در ضلع جنوبي آن مسجد جامع و در ضلع شمالي آن مسجد سرخ قرار دارد با چشم اندازي زيبا به عنوان ميدان اصلي شهر ايجاد شود.
وي با بيان اينكه نامه نگاري ها در اين خصوص انجام شده است، ادامه داد: 120 هكتار زمين در اطراف بام ساوه براي انتقال منازل واقع در محدوده ميان مساجد جامع و سرخ خريداري شده تا با كسب توافق مالكان، امكان فعاليت هاي زيرساختي براي حركت به سمت جهاني كردن اين بناي تاريخي را آغاز كنيم.
جانشين ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ساوه نيز گفت: موزه مردم شناسي و باستان شناسي در شبستان جنوب غربي مسجد جامع يكي از جادبه هاي مورد علاقه گردشگران است.
«رضا اياز» افزود: اين موزه داري 20 ويترين و متشكل از 220 اشياي تاريخي است كه متعلق به دوره هاي قبل از اسلام و پس از آن مي باشد.
وي ادامه داد: در اين موزه اشياي تاريخي، نوشته هاي خطي، آداب و رسوم و سنن ساوجي ها و خرده فرهنگ ها در معرض عموم قرار گرفته است.
اياز گفت: مسجد جامع ساوه و موزه مردم شناسي و باستان شناسي آن در ايام تعطيلات نوروز همه روزه از ساعت 9 صبح تا 19 پذيراي شهروندان و گردشگران است.
شهرستان ساوه با قدمتي پنج هزار ساله داراي 110 اثر ثبتي و 312 اثر غير ثبتي تحت حفاظت است.
گزارش از سميرا عارفي مجد
9921/6539/3075