۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 83249697
T T
۰ نفر
قم در سالروز میلاد امام علی(ع) غرق در نور و سرور است

قم - ایرنا - شهر قم و اماكن مقدس آن همچون حرم كریمه اهل بیت(ع) و مسجد جمكران در سالروز میلاد خجسته و باسعادت مولی الموحدین، حضرت امیرالمومنین، امام علی (ع) غرق در جشن و نور و سرور شده است.

به گزارش ایرنا، همزمانی میلاد باسعادت امیرالمومنین(ع) با آغاز بهار و همچنین اعتكاف 16 هزار تن در مساجد استان، حال و هوایی معنوی به قم داده است.
شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) با چراغانی و آذین بندی مساجد، معابر و سر درب منازل و مغازه ها و برپایی آیین های جشن میلاد امام علی(ع) در جای جای قم، حال و هوای ویژه ای به این شهر داده اند.
حرم نورانی كریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) نیز به طرز باشكوهی آذین بندی شده و درحال حاضر هزاران تن از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارات(ع) از سراسر كشور با حضور در كنار مضجع شریف آن حضرت ضمن شركت در آیین های جشن و سرور، این عید بزرگ را به یكدیگر تبریك می گویند.
علاوه بر حرم كریمه اهل بیت(ع)، معتكفان مسجد جمكران و دیگر مساجد قم ویژه برنامه هایی را به این مناسبت در حال برگزاری هستند. همچنین در بیوت آیات عظام تقلید و دفتر مقام معظم رهبری در قم نیز به همین مناسبت مجالس جشن ترتیب یافته و سخنرانان گوشه هایی از زندگانی امام علی(ع) را بیان می كنند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های جشن و سرور، نسبت به خاندان عصمت و طهارت(ع) به ویژه حضرت علی(ع) ادای احترام می كنند.
ارادتمندان به حضرت علی(ع) با برپایی ایستگاه های صلواتی از زائران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) پذیرایی می كنند.
سیزدهم رجب سال سی عام الفیل انسانی پا به عرصه وجود گذاشت كه با تولد خود بسیاری از مردم عصر خویش و بعد از آن را حیرت زده كرد، نوزادی كه كعبه میزبان قدوم مباركش به دنیای خاكی بود و این نشانه اكرام خداوند و فضیلت بی همتای حضرت علی(ع) است.
كنیه حضرت علی(ع)، ابوالحسن، ابوالحسین و ابوتراب و القاب ایشان مرتضی، حیدر، امیرالمؤمنین، اسدالله و وصی است، مادر ایشان فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب عموی بزرگوار پیامبر (ص) بود.
حضرت علی(ع) پس از برگزیده شدن حضرت محمد(ص) به پیامبری، نخستین كسی بود كه به اسلام ایمان آورد و پیامبری رسول اكرم(ص) را پذیرفت و ایشان را در دعوت همگانی به اسلام یاری كرد.
دوران خلافت حضرت علی(ع) در مدینه دوران تبلور اسلام واقعی، اجرای عدالت اسلامی، مبارزه با بدعت ها، از بین بردن تبعیض ها، بركناری حكمرانان نالایق، تقسیم عادلانه بیت المال و اجرای دقیق و درست سنت رسول الله(ص) بود.
در زمان خلافت حضرت علی(ع) جنگ های فراوانی از جمله صفین، جمل و نهروان رخ داد كه هر یك پیامدهای خاصی به دنبال داشت.
با وجود فشارهای سیاسی داخلی، خارجی و وقوع جنگ های طاقت فرسا در طول پنج سال حكومت ایشان، حضرت علی(ع) خدمات ارزشمند و بی سابقه ای در تاریخ به جامعه اسلامی ارائه كرد.
آن حضرت سرانجام در سحرگاه نوزدهم رمضان سال 40 هجری قمری، هنگام انجام فریضه الهی توسط ابن ملجم از گروه خوارج، از ناحیه سر مجروح شد و بعد از دو روز در بیست و یكم رمضان به شهادت رسید.
7404/ 1175