۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۸
کد خبر: 83249696
T T
۰ نفر
شهر اولین ‌ها را در نوروز 98 از دست ندهید

اهواز - ایرنا - اگر همیشه دیدن اولین ها برای شما امری لذت بخش است توصیه می شود در نوروز 98 نیز گردش در شهر اولین‌های خوزستان را از دست ندهید.

به گزارش ایرنا 100 سال پیش وقتی نخستین چاه نفت در مسجدسلیمان فوران كرد مردم این شهر هم نمی‌دانستند روزی شهرشان به شهر اولین ها در كشور معروف می شود، همین نام كوتاه 'اولین‌ها' به خودی خود مبرهن معنا و منظور چرایی و علت نامگذاری این شهر برای مخاطب است.
اما اگر بخواهیم چند مورد از این اولین ها را نام ببریم، می‌توان به اولین باشگاه گلف بانوان در كشور، اولین فرستنده خصوصی به نام رادیو نفت، اولین سالن‌های نمایشی و تئاتر كشور، اولین تیم بیلیارد كشور، اولین كارخانه گوگرد سازی، تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، كارخانه برق، لوله كشی فاضلاب، راه آهن، فرودگاه، باشگاه تفریحی، سینما و... اشاره كرد.
مسجدسلیمان در شمال شرقی خوزستان و در 125 كیلومتری اهواز واقع شده كه از شمال به دزفول، از شرق به استان چهارمحال وبختیاری و ایذه، ازجنوب به رامهرمز و از غرب به شوشتر محدود می شود، این شهرستان به واسطه داشتن آب و هوایی مطبوع و مكان‌های گردشگری و طبیعی زیبا و بكر در دامنه كوه‌های زاگرس مكانی مناسب برای مسافران و گردشگران است.

** چاه نمره یك
چاه نمره یك، نام نخستین چاه نفت خاورمیانه است كه در مسجدسلیمان قرار دارد، این چاه نفت در منطقه‌ای به نام میدان نفتون در منطقه دره خرسون یا دره خرسان به نفت رسید و اولین بار در سال 1286 خورشیدی حفاری شد، چاه نمره یك هم‌اكنون در مركز شهر مسجدسلیمان زیر نظر شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب قرار دارد و به صورت موزه از آن نگه داری می شود.

** پالایشگاه بی‌بیان
در چهار كیلومتری مسجدسلیمان پالایشگاه بی بیان واقع شده كه این پالایشگاه حدود 80 سال پیش تاسیس شده و تا سال 1352 مورد بهره برداری قرار می‌گرفت.

** معبد برد نشانده
معبد برد نشانده جزو آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی كشور است كه در 16 كیلومتری مسجدسلیمان و در جاده سد شهید عباسپور قرار دارد این معبد متعلق به دوره هخامنشیان است و از قدیمی‌ترین عبادتگاه‌های رو باز ایرانی به شمار می رود، نقوش برجسته روی سنگ‌های آن مربوط به عهد اشكانیان است.

** تپه باستانی كَلْگه زرّی
تپه باستانی كلگه زرّی (زرین) در جنوب شهر مسجدسلیمان و در منطقه كلگه واقع شده و به هزاره سوم پیش از میلاد مربوط است آثار كنده‌كاری شده مربوط به دوره حضرت ابراهیم (ع) بر روی صخره‌ای در كلگه زرین، بیانگر پذیرش این دین از سوی مردم بوده است.

** معبد جاویدان
آتشكده یا معبد جاویدان یا صفه سرمسجد از مهم‌ترین مكان‌های تاریخی و باستانی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی كشور است كه در شمال شرقی شهر مسجدسلیمان قرار دارد در متون تاریخی قدمت آن حتی تا قرن هفتم پیش از میلاد نیز ذكر شده و مهمترین مشخصه معماری این بنا استفاده نكردن از ملات و گذاشتن سنگ خشك روی سنگ خشك دیگر است.
براساس گفته های پروفسور گیرشمن، حتی تخت جمشید نیز با الگوگیری از این معبد ساخته شده است.
به گفته باستان شناسان هر كدام از سنگ‌های بزرگ به كار رفته در این معبد چهار تا پنج تن وزن دارد از محوطه این معبد نیز ظروف سفالی، سكه‌های قدیمی، مجسمه و آثار كهنی به دست آمده كه هم اكنون در موزه‌های داخل و خارج ذدر معرض دید قرار داده می شوند.

** دشت گلگیر
دشت گلگیر از مناطق زیبای مسجدسلیمان است كه در 38 كیلومتری شمال شرقی این شهر واقع شده است این دشت در فصل بهار مملو از گل و سرسبزی و زیبایی است علاوه بر این گلگیر چشمه آب گوگردی دارد كه آب آن به صورت خودجوش از اعماق زمین می جوشد و در زمستان و پاییز آب آن گرم است و در تابستان و بهار آب آن خنك است، گوگرد موجود در آب این چشمه از نظر درمانی خواص زیادی دارد و می تواند درمان كننده دردهای مفصلی باشد.

**بقعه متبركه امامزاده هفت شهیدان
امامزاده ای كه در روستای هفت شهیدان در بخش مركزی مسجدسلیمان قرار دارد مربوط به سادات تلغر است كه گفته می شود هفت نفر بودند و نسبت خود را به سید عبدالله بن موسی كاظم می رساندند این هفت تن، شامل پنج مرد و 2 زن بودند، محل این امامزاده، در میان گورستان روستای هفت شهیدان، واقع شده‌است.

** چم آسیاب
دشت چم آسیاب در فاصله پنج كیلومتری از شهر مسجدسلیمان و در مسیر جاده اندیكا قرار دارد چم آسیاب به واسطه چشمه های فراوان و وجود باغات در فصل بهار پذیرای مهمانان بسیاری از سایر نقاط است.

** سد تفریحی تمبی
سد تفریحی تمبی با چشم اندازی زیبا در جوار نیروگاه برق بازار تمبی، با منظره ای دیدنی مكانی زیبا برای گردشگران و مردم محلی مسجدسلیمان است به طوری كه در روزهای تعطیل می توان در این منطقه تعداد زیادی از شهروندان كه برای استراحتی چند ساعته به دل طبیعت زده اند را مشاهده كرد این منطقه زیبای تفریحی در پنج كیلومتری جنوب شهر مسجدسلیمان در كنار محله بازار تمبی واقع شده است.

** پارك جنگلی تمبی
پارك جنگلی تمبی كه در كنار سد تفریحی این منطقه قرار دارد با چشم اندازی طبیعی، با آلاچیق های ساخته شده، مكانی زیبا برای گردش است این منطقه در 6 كیلومتری جنوب شهر مسجدسلیمان در نزدیك نیروگاه برق تمبی قرار دارد.
7164/6068

سرخط اخبار استان‌ها