۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۷
کد خبر: 83249695
T T
۰ نفر
اعتكاف مسير نوراني عبوديت و بندگي

كرج - ايرنا - اعتكاف را مسير عبوديت و بندگي مي دانند زيرا انسان با عبور از خودخواهي ، قرب الهي را در اعماق وجود جستجو مي كند.

به گزارش ايرنا، اعتكاف، بيرون رفتن از خانه خويش و مصمم شدن بر حضور در خانه حضرت حق است.
عبادتي مستحبي و تقرب جويانه و داوطلبانه است كه روزه روز سوم آن رنگ وجوب مي ‏گيرد.
اعتكاف، گريز از لذت گرايي و مهار حس خود محوري و برتري جويي و بازگشت از قبله دنياگرايان به سمت و سوي قلب و قبله هستي است.
اعتكاف پرورش جسم و جان است و انسان آميزه اي است از اين دو و نيازمند پرورش در ابعاد وجودي خود.
انسان به دنبال سعادت و كمال است و روح او نيازمند نيايش است و اعتكاف مناجاتي شيرين و زيبا، هم كلامي موجودي ضعيف با منشاء قدرت ابدي و ازلي است.
خود سازي، محاسبه نفس، توبه و نيايش، نماز و تلاوت قرآن و استمداد از آستان قدس ربوبي از ديگر بركات‏ اعتكاف است.
اسلام، فكر جدايي از زندگي دنيا و گوشه نشيني و كناره گيري از مردم و به تعبير ديگر رهبانيت را باطل و ناپسند اعلام كرد، اما اعتكاف را به عنوان فرصتي براي بازگشت‏ به خويش و خداي خويش قرار داد تا كساني كه از هياهو و جنجال هاي زندگي مادي خسته مي ‏شوند، بتوانند چند صباحي با خداي خود خلوت كنند و جان و روح خود را با خالق هستي ارتباط دهند.
اعتكاف شرايطي را فراهم مي كند تا انسان ها با توشه معنوي و اعتقادي راسخ و ايمان و اميدي بيشتر به زندگي خود ادامه داده و خود را براي صحنه‏ هاي خطر و جهاد در راه خدا آماده سازند ، هميشه با ياد خدا تلاش كنند، خود را در محضر پروردگار ببينند، از نافرماني او بپرهيزند و به سوي سعادت دنيا و آخرت گام بردارند.
برهمين اساس اداره كل تبليغات اسلامي استان البرز نيز از چندي پيش براي هرچه بهتر برگزار كردن مراسم معنوي اعتكاف در استان مقدماتي را فراهم كرد كه آماده كردن تعدادي از مساجد و استقرار مبلغ ها و مبلغه ها در اين مساجد از جمله اين برنامه ها مي باشد.
مديركل تبليغات اسلامي استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در خصوص فضيلت آيين معنوي اعتكاف، گفت: از معصوم (ع ) روايت داريم كه هر كس از روي ايمان و صداقت معتكف شود خداوند گناهان گذشته او را مورد عفو و بخشش قرار مي دهد.
حجت الاسلام و المسلمين سيد عباس مسعودي افزود: اعتكاف يك عبادت مستحبي است كه در برخي شرايط واجب مي شود.
وي اظهار داشت: اگر كسي حداقل 2 روز در مسجدي به نيت عبادت بماند بر او واجب است كه سومين روز را در مسجد بماند و نمي تواند از شرايط اعتكاف خارج شود.
وي گفت: اعتكاف در مسجد جامع شهر يا روستا به نيت تقرب جستن به خداوند انجام مي شود كه برخي شرايط شرعي را بايد رعايت كنند تا به عنوان معتكف محسوب شوند مثل ايمان، عقل، قصد قربت و نيت از جمله شرايط صحت اعتكاف است.
وي افزود: امسال هم خوشبختانه بيش از آنچه كه تصور مي كرديم مساجد اعلام آمادگي كردند به طوريكه ما پيش بيني 70 مسجد را به دليل همزماني با ايام تعطيلات نوروزي داشتيم ولي بيش از 80 مسجد اعلام آمادگي براي برگزاري اين مراسم معنوي را كرده اند.
مسعودي گفت: امسال حدود 6 هزار نفر شركت كننده داريم زيرا تعداد زيادي از البرزي ها از هموطنان ديگر استان هاي كشورمان هستند كه در ايام تعطيلات نوروزي به زادگاه هاي خود مي روند و اين مراسم را نيز در آنجا برگزار مي كنند.
وي گفت: مراسم معنوي اعتكاف يك مراسم انفرادي است كه يك معتكف وظيفه دارد در اين سه روز انس با خدا و خلوت با حضرت باريتعالي را داشته باشد.
وي افزود: همچنين مروري بر نامه اعمال خود داشته باشد و انابه و توبه در دستور كارش قرار مي گيرد و در درگاه حضرت احديت استغفار مي كند و قرائت قرآن و ادعيه اي كه براي زمان اعتكاف مي باشد را بايد در برنامه خود داشته باشد.
مديركل تبليغات اسلامي استان البرز اظهار داشت: براي معتكفين تعدادي برنامه هاي جنبي نيز پيش بيني شده است كه يكي از اين برنامه ها استقرار مبلغين و مبلغات براي اين مساجد است تا به سوالات شرعي و شبهات ذهني معتكفين پاسخگو باشند و حلقه هاي معرفتي برگزار كنند.
وي ادامه داد: روز اول اعتكاف مصادف با روز ولادت اميرالمومنين علي (ع) است كه سخنرانان در اين روز از شخصيت مولا سخن مي گويند و از فعاليت هاي اين حضرت و نوع حكومت و نامه هاي مختلف به سردمداران نوشته بودند و خطبه هاي ايشان به اختصار سخن مي گويند.
وي گفت: اين افراد جوانان را تشويق به بهره مندي از نهج البلاغه خواهند كرد.
مسعودي افزود: مديحه سرايي و مولودي خواني در غروب اين روز اتفاق خواهد افتاد.
وي اظهار داشت: در آخرين روز اعتكاف كه مصادف با روز وفات حضرت زينب (س) است برنامه روضه خواني و اعمال ام داوود انجام خواهد شد و اعتكاف با افطار روز سوم به پايان خواهد رسيد.
وي گفت: براي بهره مندي خوب از اعتكاف توسط معتكفين برنامه هاي حضور مبلغين را بين آن ها داريم و يكي ديگر از برنامه ها حضور قاريان براي برپايي يك محفل انس با قرآن در اين سه روز و سه شب و تصحيح قرائت نماز آنان مي باشد.
مسعودي افزود: همچنين هماهنگي لازم براي حضور مداحان براي مولودي خواني حضرت امير (ع) و روضه خواني حضرت زينب (س) انجام شده است.
وي يادآور شد كه به دليل همزماني ايام اعتكاف با تعطيلات سال جديد تعداد معتكفين كم مي شود ولي اميدواريم كه از سال آينده تعداد معتكفين به حدود 13 هزار نفر برسد.
براي ايام اعتكاف 731 مبلغ و 169 مبلغه به مساجد اعزام مي شوند.
6156/ 6155

سرخط اخبار استان‌ها