۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۰
کد خبر: 83249687
T T
۰ نفر
مسجد جامع ساوه و رویای جهانی شدن

ساوه - ایرنا - گاهی برای پی بردن به ریشه و قدمت منطقه ای نیاز به ورق زدن كتاب های پرحجم تاریخی و یافتن منابع و مآخذ نیست و شاید یك بنا آینه تمام نمای تاریخی بلند باشد درست مانند مسجد جامع ساوه، با گنبد خشتی و گلی اش كه به اندازه ده ها جلد كتاب، حرف در درونش نهفته است.

به گزارش ایرنا، مسجد جامع ساوه از یادگارهای تاریخی و در زمره مساجد بزرگی مانند مسجد جامع اصفهان و مسجد جامع اردستان قرار دارد كه در عصر سلجوقیان بنا شده و نمونه منحصر به فردی از آثار معماری اسلامی به شمار می رود.
ساوه یكی از مناطق باستانی ایران زمین و بازمانده از دوران ساسانیان است كه با وجود سیمایی كاملا صنعتی در عصر حاضر، صدای پای تاریخ را می توان در جای جای آن شنید.
شاید برای بسیاری از خوانندگان جالب باشد كه بدانند دیار انار از گزند ویرانگر قوم مغول مصون نماند و در قرن هفتم هجری قمری این شهر و بسیاری از آثار باستانی اش توسط سپاهیان چنگیزخان مغول و تیمور لنگ تخریب شد.
ساوه دارای جاذبه های گردشگری، تاریخی و مذهبی قابل توجهی از جمله بازار تاریخی، مساجد جامع و سرخ، گنبد چهارسوق، قلعه دختر و سایر اماكن تاریخی و فرهنگی دیگر است.
مسجد جامع در جنوب شهر ساوه و در انتهای خیابان سلمان ساوجی واقع شده است كه گنبد خشتی و گلی آن ار دور نمایان است.
این مسجد سراسر از خشت و گل ساخته شده و دارای 2 ایوان، یك صحن و گنبدی در جنوب، یك مناره، شبستان و محراب های متعدد و قدیمی منقش با خط كوفی و ۲ محراب با خط ثلث است.
مدتهاست مساله ثبت جهانی این اثر در یونسكو در دستور كار و از اهداف مسئولان قرار دارد تا بدین ترتیب نام ساوه در عرصه بین المللی هم مطرح شود و پای گردشگران كشورهای دیگر را به این دیار باز كند.
در كنار جاذبه های طبیعی مانند مناطق ییلاقی و نارستان ها، وجود یك اثر ثبت جهانی شده می تواند رونق گردشگری و به تیع آن توسعه هرچه بیشتر زیرساخت های شهری را به همراه داشته باشد و در این راه البته موانعی وجود دارد كه باید بر اساس استانداردهای یونسكو اصلاحات لازم به عمل آید.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به ایرنا، گفت: این بنای تاریخی دارای قدمتی افزون بر یك هزار سال و وسعتی معادل ۶ هزار متر مربع است.
«محمدرضا منصوری» اظهار داشت: سقف های مسجد جامع ساوه در گذر زمان و به تدریج نازك شده و قطر كاهگل ها به ۷۰ سانتیمتر رسید با ترك های متعدد كاهش یافته ضمن اینكه سنگینی سقف ها موجب نشست مسجد شده بود.
وی گفت: به منظور حفظ و نگهداری این اثر تاریخی مهم، عملیات مرمت و بازسازی سقف مسجد به طور كامل انجام شد و جان تازه ای به آن بخشید.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت ادامه داد: موریانه ها به خشت های كاهگلی، چوب ها و دیواره های مسجد آسیب های جدی وارد كرده بودند و به همین دلیل در سال گذشته و امسال توسط گروه تخصصی از استان یزد و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی عملیات موریانه زدایی در این مكان انجام شد و در صورت لزوم برای ریشه كن كردن كامل موریانه ها سال آینده نیز این اقدام تكرار می شود.
وی بیان كرد: نورپردازی فضای درونی و بیرونی مسجد، پاكسازی، شن ریزی و سنگ كاری محوطه بیرونی، بندكشی سقف ها و دیوارهای مسجد از اقداماتی است كه كمك شایانی به حفظ این اثر تاریخی كرد.
منصوری افزود: ۸۰ هزار متر مربع از محوطه بیرونی مسجد سنگ كاری شده است كه برای برگزاری جشن و آیین های مختلف ظرفیت پذیرایی از ۱۰ هزار نفر را دارد.
وی گفت: نگهداری از این اثر تاریخی قدیمی به هزینه‌های زیادی نیاز دارد و پس از ثبت ملی، هرسال بودجه ای افزون بر هفت میلیارد ریال از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كشور برای حفظ، مرمت و بازسازی این مسجد تخصیص داده می‌شود.
به گفته وی، برای دستیابی به هدف مهم ثبت جهانی مسجد جامع ساوه باید سازه هایی كه در حد فاصل این مسجد تا میدان انقلاب واقع شده‌اند، تخریب شوند و میدانی به طول ۵۰۰ متر مربع و عرض ۱۰۰ متر كه در ضلع جنوبی آن مسجد جامع و در ضلع شمالی آن مسجد سرخ قرار دارد با چشم اندازی زیبا به عنوان میدان اصلی شهر ایجاد شود.
وی با بیان اینكه نامه نگاری ها در این خصوص انجام شده است، ادامه داد: 120 هكتار زمین در اطراف بام ساوه برای انتقال منازل واقع در محدوده میان مساجد جامع و سرخ خریداری شده تا با كسب توافق مالكان، امكان فعالیت های زیرساختی برای حركت به سمت جهانی كردن این بنای تاریخی را آغاز كنیم.
جانشین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه نیز گفت: موزه مردم شناسی و باستان شناسی در شبستان جنوب غربی مسجد جامع یكی از جادبه های مورد علاقه گردشگران است.
«رضا ایاز» افزود: این موزه داری ۲۰ ویترین و متشكل از ۲۲۰ اشیای تاریخی است كه متعلق به دوره های قبل از اسلام و پس از آن می باشد.
وی ادامه داد: در این موزه اشیای تاریخی، نوشته های خطی، آداب و رسوم و سنن ساوجی ها و خرده فرهنگ ها در معرض عموم قرار گرفته است.
ایاز گفت: مسجد جامع ساوه و موزه مردم شناسی و باستان شناسی آن در ایام تعطیلات نوروز همه روزه از ساعت ۹ صبح تا 19 پذیرای شهروندان و گردشگران است.
شهرستان ساوه با قدمتی پنج هزار ساله دارای ۱۱۰ اثر ثبتی و ۳۱۲ اثر غیر ثبتی تحت حفاظت است.
گزارش از سمیرا عارفی مجد
9921/6539/3075

سرخط اخبار استان‌ها