۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۸
کد خبر: 83249683
T T
۰ نفر
ملی شدن صنعت نفت؛ پیش درآمدی بر توسعه ایران

خرم آباد - ایرنا - 29 اسفندماه سالروز یك رویداد ملی برای ایرانیان و یك الگوی مقاومت و مبارزه برای كشورهای جهان سوم و در حال توسعه ای است كه سالها مورد استثمار واقع شده بودند.

به گزارش ایرنا ، امروز نیز می توان با الهام از این نهضت مردمی در راستای منافع ملی و افزایش هرچه بیشتر جایگاه سیاسی و اقتصادی خود در جهان گام برداشت.
مبارزه دیپلماسی دكتر محمد مصدق به پشتوانه مردم و روحانیت نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران به شمار می آید كه تنها و تنها می توانست از سوی فرزندی از این مرز و بوم برآید و سرمشق مبارزه و وطن گرایی برای بسیاری از كشورهای منطقه باشد تا به تاسی از این شیوه هوشمندانه در حفظ منابع ملی به نفع كشور های خود باشد.
اكنون 69 سال از پیروزی دكتر محمد مصدق در عرصه بین الملل و نسل های متعددی از این رویداد ملی منطقه ای می گذرد ؛ بدون شك نام محمد مصدق نه تنها با ملی شدن صنعت نفت گره خورده بلكه شخصیت دولتی است كه فراتر از مرزهای ایران درخشید و در اذهان باقی مانده است.
در سالروز صنعت ملی شدن نفت با یكی از كارشناسان تاریخ ایران در خصوص این شخصیت ملی وبین المللی انجام شده تا ضرورت و اهمیت این اقدام محمد مصدق مورد بررسی قرار گیرد.
دكتر سمیه خانی پور با اشاره به دستاوردهای ملی وبین المللی ملی شدن صنعت نفت در این زمینه گفت: 29 اسفند همواره یادآور حماسه ای ملی و درخشان برای ایرانیان است و در این روز به پشتوانه و همت والای بزرگ مرد تاریخ ایران زمین دكتر محمد مصدق صنعت نفت ایران ملی شد.
وی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه نوع پیگیری و نحوه پردازش موضوع در شرایط آن زمان قابل تامل است اظهار داشت: عقلانیت دكتر مصدق با پیگیری به موقع حق دولت و ملت ایران در برابر انگلستان با درایت و تدبر در دادگاه بین المللی لاهه توانست به پیروزی قاطع در برابر یكی از ابرقدرت های جهانی دست یابد.
كارشناس تاریخ ایران به دستاوردهای بزرگ پیروزی در دادگاه لاهه اشاره كرد و افزود: این امر بازتاب گسترده ای در رسانه های گروهی جهان داشت بطوریكه نیویورك تایمز دكتر مصدق را به عنوان مرد سال 1951 لقب داد و اهمیت این موضوع باعث شد كه دیگر كشورهای تازه استقلال یافته به الگوبرداری از این نهضت مردمی -ایرانی بپردازند.
وی با بیان اینكه صنعت ملی شدن نفت ایران یك نهضت منطقه ای ایجاد كرد گفت: بررسی های تاریخی نشان می دهد كه دول قدرتمند هراسناك از این امر؛ درصدد مقابله با آن پرداختند.
این پژوهشگر تاریخ افزود: در واقع چون آنها نمی توانستند دست روی دست بگذارند و شاهد از دست دادن مناطق حیاتی و شاهرگ های اقتصادی خود در مناطقی چون خاورمیانه و خلیج فارس باشند، به همین منظور و با كمك دوستان و رقبای خود چون آمریكایی ها و همچنین عناصر داخلی علیه دولت قانونی و مردمی دكتر مصدق توطئه كردند.
وی یادآور شد: اگر چه نبابد خیانت عناصر توده ای و همكاری های پنهان دولت روسیه را نیز در این امر نادیده گرفت؛ چنانكه با طرح كودتای 28 مرداد 1332 زمینه سقوط دولت ملی دكتر مصدق را فراهم آوردند.
خانی پور با بیان اینكه مصدق با وجود آگاهی از كودتا ولی بدلیل جلوگیری از خونریزی علیه مردم، خود را فدای منافع ملی كشور كرد اظهار داشت: این كودتا بی شك لكه ننگی بر تاریخ دول قدرتمند و استثمارگران است.
این محقق تاریخ با اشاره به اینكه نهضت ملی مصدق برای ما ایرانیان مایه مباهات و الگوبرداری است گفت: ما اگر بخواهیم همواره می توانیم تاریخ ساز شویم و از منافع خود در مقابل ابرقدرت ها دفاع كنیم اما پیش شرط ان هم وحدت، انسجام و جامعه هدف مطمئن و بابرنامه است.
پژوهشگر تاریخ افزود: اكنون كه ما در یكی از حساس ترین بزنگاههای تاریخی در مقابل ابرقدرت ها هستیم می توانیم با الهام از این نهضت مردمی در راستای منافع ملی و افزایش هر چه بیشتر جایگاه سیاسی و اقتصادی خود در جهان گام برداریم.

**دستاوردهای نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران
نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران از مهم‏ترین‏ خیزش‏های انقلابی در جهت مبارزه با استعمار انگلستان،در طول قرن‏ بیستم بود و كوتاه كردن دست این استعمار از منابع حیاتی‏ ایران،نقطه‏ ی عطفی در تاریخ جنبش‏ های مردمی رهایی ‏بخش‏ منطقه‏ خاورمیانه به‏ شمار می ‏رود.
پایداری و مقاومت رهبر نهضت،دكتر محمد مصدق و حمایت‏ یكپارچه‏ ی مردم از وی،به ابرقدرت استعمار فهماند كه عصر قیم‏سالاری به پایان رسیده و ملت ایران با آشنایی كامل به حقوق خود، در صدد احقاق حقوق خود است.به همین دلیل،انگلیسی ‏ها پس از این‏كه در مقابل یك عمل انجام شده قرار گرفتند،به خیال شكایت به‏ سازمان ملل و تصاحب پالایشگاه آبادان و دیگر تاسیسات نفتی‏ خوزستان افتادند.
ولی با دفاع حق‏طلبانه دكتر محمد مصدق، آخرین تیر تركش آنان بی ‏نتیجه ماند و مجبور به تسلیم در مقابل رای‏ دیوان بین المللی لاهه شدند.
29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران پیش درآمدی بر توسعه ایران ؛ به امید ایرانی آبادتر و توسعه یافته تر
1920/6060