رمز پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت پایمردی رهبران و حمایت مردمی بود

تهران-ایرنا- رییس مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه تاكید كرد: رمز پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت، بدون تردید درایت، پایمردی و غیرت ملی رهبران آن و همچنین حمایت مردمی و اجماع فراگیر نخبگان سیاسی بود.

به گزارش ایرنا از مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه، بهرام قاسمی به مناسبت 29 اسفند و سالروز ملی شدن صنعت نفت افزود: ملت بزرگ ایران، همواره در مبارزه با استعمار و استكبار در منطقه و حتی جهان، پیشتاز و ثابت قدم بوده است‌.
وی یادآور شد: ایرانیان هرگز استقلال، غرور و عزت ملی خود را با عافیت طلبی، معامله نكرده اند. در منش، فرهنگ و اخلاق و زندگی سیاسی و اجتماعی ایرانیان، استقلال و عزت جایگاه ویژه ای داشته و دارد؛ وجود سرداران مبارز و مقاوم در برابر تهاجم نیروهای خارجی در مناطق مختلف كشور، از جنوب و رئیسعلی دلاوری تا سرداران آذربایجان و سردار جنگل، كه همه بیرق مقابله با كسانی كه چشم طمع به این آب و خاك داشته اند را بر دوش گرفتند و جان خود را فدا كردند، شاهدانی افتخارآمیز بر این مدعا هستند؛ كه تمام ایرانیان به آنها می بالند.
قاسمی ادامه داد: جنبش آزادی خواهی و مقاومت ملی مردم ایران در برابر استعمار، مسیری صعب، طولانی و پر فراز و نشیب را از دوران قاجار تا انقلاب اسلامی تجربه كرده است. یكی از این مقاطع درخشان و پر افتخار، بدون تردید مبارزه سترگ برای ملی كردن صنعت نفت است.
رئیس مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه تاكید كرد: رمز پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت، بدون تردید درایت، پایمردی و غیرت ملی رهبران آن و همچنین حمایت مردمی و اجماع فراگیر نخبگان سیاسی بود. اگر چه برخی از آرمان های این جنبش با كودتای 28 مرداد علیه دولت ملی و منافع مردم، با دخالت، همراهی و نقش مستقیم آمریكا و قدرت هایی كه منافع خود را در ملی شدن صنعت نفت از دست رفته دیدند، منكوب و دوره ای از فترت و اختناق در كشور حكمفرما شد، اما آرمان های آزادی خواهی، دستیابی به استقلال همه جانبه و جلوگیری از خروج و چپاول سرمایه های ملی توسط بیگانگان و كمپانی های چند ملیتی سرانجام، و با پیروزی انقلاب اسلامی به ثمر نشست.
وی در پایان گفت: در سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران، یاد و خاطره دكتر محمد مصدق، همراهان صدیق او و تمام مبارزان و شهدای راه پر افتخار استقلال، آزادی و عزت ایران عزیز را گرامی می داریم.
سیام**1058**1553