روسيه براي بازسازي پالميرا با يونسكو همكاري مي كند

دمشق- ايرنا- سرگئي شويگو وزير دفاع روسيه گفت ،مسكو آرشيو هاي خود را در ارتباط با پالميرا براي بازسازي آن به سازمان آموزشي ، علمي فرهنگي ملل متحد (يونسكو) تحويل خواهد داد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري سوريه (سانا) ، به گفته وزير دفاع روسيه از جمله اين آرشيو ها يك نسخه سه بعدي در ارتباط با پالميرا است كه به يونسكو تحويل مي شود.
روسيه در نوامبر 2017 و در جريان برگزاري مراسمي در حاشيه همايش بين المللي فرهنگي سن پترزبورگ يك نمونه سه بعدي از شهر پالميرا ساخته شده را تحويل سوريه داد.
اين نمونه عبارتست از يك ابزار علمي مبتكرانه كه در مراقبت اوضاع مناطق باستاني در شهر پالميرا بكارگرفته مي شود و مي توان از آن براي عكس گرفتن از هرگونه شي باستاني ومطابقت آن با نمونه سه بعدي استفاده كرد.
وزير دفاع روسيه كه به سوريه سفر كرده است ديشب با بشار اسد رئيس جمهوري اين كشور ديدار و گفت و گو كرد.
شويگو كه علاوه بر وزارت دفاع روسيه رئيس كميته جغرافيايي اين كشور را نيز بر عهده دارد به خبرنگاران گفت كه يونسكو چندي پيش لزوم حمايت مالي براي بازسازي اين بناي باستاني جهاني را اعلام كرد.
وي گفت كه در اين ارتباط روسيه اعلام آمادگي كرد ولي بعضي قدرت ها دخالت كردند.
وزير دفاع روسيه از كشورهايي كه براي پالميرا اشك ريختند و بر لزوم بازسازي آن تاكيد كردند خواستار ارائه كمك در اين باره شد.
پالميرا شهر باستاني در استان حُمص در مركز سوريه و در 210 كيلومتري دمشق كه در هشت سال گذشته به دليل حملات تروريست ها، بازديد از آن متوقف شده بود، از 20 اسفند ماه ميزبان يك گروه از گردشگران خارجي شامل 35 نفر شد.
پالميرا نام شهري باستاني در استان حُمص سوريه است. ساكنان پالميرا را آرامي‌ها، عموريان، عرب‌ها و اقليتي از يهوديان تشكيل مي‌دادند. در هم‌جواري ويرانه‌هاي باستاني پالميرا، شهر تدمر واقع شده كه نام عربي معادل براي پالميرا نيز هست.
اين شهر باستاني كه به «مرواريد صحرا» معروف است يكي از مهم‌ترين ويرانه‌هاي تاريخي جهان و يكي از آثار ثبت شدهٔ سوريه است كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو قرار دارد.
قدمت بخش اعظم ويرانه‌هاي پالميرا به سده‌هاي يكم و دوم ميلادي بازمي‌گردد.
پالميرا زماني در جهان باستان يكي از مهم‌ترين مراكز فرهنگي جهان بود، اين شهر تبلور هنر و معماري قرن‌هاي نخست و دوم به‌شمار مي‌رود كه در آن تكنيك‌هاي يوناني و رومي با سنت‌هاي محلي و نفوذ ايران باستان در هم آميخته است.
اين محوطه حاوي بيش از هزار ستون و يك گورستان عظيم شامل بيش از 500 مقبره است. تا پيش از جنگ داخلي سوريه هر سال بيش از 150 هزار جهانگرد از پالميرا بازديد مي‌كردند.
گروه ترويستي داعش در 21 ماه مي سال 2015 (31 ارديبهشت 1394) شهر باستاني پالميرا را تصرف كرد.
از زماني كه اين شهر به دست داعش افتاد، تخريب بناهاي تاريخي و آثار هنري و كشتار مورخان و باستان شناسان به راهبرد اين گروه در جنگ با تاريخ، فرهنگ و روشنفكري بود.
در ژوئيه سال 2015 (تير 1394) داعش در اقدامي، شش تنديس باستاني از جمله تنديس معروف به شيرلات را تخريب كرد.
اواخر ماه اوت 2015 رسانه‌ها از تخريب معبد تاريخي «بعل» واقع در شهر باستاني تدمر (پالميرا) سوريه خبر دادند. همچنين در هفته اول اكتبر سال 2015 داعشي ها «طاق نصرت» اين شهر باستاني را نيز تخريب كرد.
نيروهاي ارتش سوريه مارس 2016 شهر تدمر در حومه شرقي حمص را تحت كنترل خود درآوردند. نيروهاي ارتش سوريه پس از تحت كنترل درآوردن تدمر، عمليات خنثي كردن مين‌ها و بمب‌ها و پاكسازي اين شهر از وجود تروريست‌هاي داعشي را آغاز كردند.
سرقت آثار باستاني سوريه و فروش آن به كشورهاي خارجي و در خارج از اين كشور نيز يكي ديگر از اقدامات تروريست ها در سوريه است.
خاورم**1436**1600

سرخط اخبار جهان