ريسك پذيري سرمايه گذاري در ايلام بسيار پايين است

ايلام- ايرنا – معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري ايلام گفت: ريسك پذيري در حوزه سرمايه گذاري استان بسيار پايين است و بايد جذابيت هايي براي جذب سرمايه گذاران در استان انجام گيرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، ايوب درويشي در نشست مطبوعاتي اظهار داشت: براي ايجاد تحول در استان بايد سرمايه گذاران را تكريم كرد و در راستاي جذب سرمايه تلاش هاي گسترده اي صورت پذيرد زيرا آوردن سرمايه و پول كار ساده اي نيست.
وي ادامه داد: صدور مجوزهاي بدون نام از اقدامات بسيار ارزشمند استان براي تكريم سرمايه گذاران بوده است زيرا اخذ مجوز از ادارات مرتبط يكي از مشكلات پيش پاي سرمايه گذاران بود كه در اين راستا به نيابت از سرمايه گذاران مجوزهاي لازم صادر شده كه در اين راستا هم اكنون 180 طرح آماده براي سرمايه گذاران داري اهليت در استان وجود دارد.
معاون استاندار ايلام افزود: يكي از جهت گيري هاي استان در حوزه اقتصادي تحرك بخشي به ادارات و دستگاه هاي متولي بخش اقتصاد بود كه كارگروه هاي متعددي در اين راستا وجود دارد كه اتفاقات حوزه اقتصادي در اين كارگروه ها رقم مي خورد.
درويشي گفت: ستاد اقتصاد مقاومتي و ستاد رفع موانع توليد به عنوان كلينيك رفع مشكلات حوزه توليد در طول اين دوره اقدام و تصميم گيري كردند كه مشكلات حوزه هاي توليد استان پس از كارشناسي در اين جلسات بررسي و براي آنها تصميم گيري مي شود.
درويشي اظهار داشت: 190 مصوبه در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي به تصويب رسيد كه 172 مصوبه از آنها اجرايي شده و نظارت هاي مناسبي بر اجراي مصوبات اقتصاد مقاومتي وجود دارد.
وي در ادامه به كارگروه تسهيل و رفع موانع اشاره كرد و افزود: كارگروه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد به صورت هفتگي برگزار و 54 جلسه در طول سال 97 برگزار شد و در اين كارگروه 354 مصوبه مصوب شده كه 204 مصوبه آن به طور كامل اجرا و مابقي در دست اجرا اس و ضريب خطاي مصوبات بسيار پايين و كمتر از 2 درصد است.
معاون اقتصادي استاندار ايلام ادامه داد: تعيين تكليف طرح هاي تمليك شده در استان كه 43 طرح هستند از ديگر جهت گيري هاي ما در ستاد تسهيل استان بود كه دستورات لازم در اين زمينه به بانك هاي استان صادر شده است.
درويشي افزود: در كارگروه اشتغال و سرمايه گذاري استان 155 ميليارد تومان تاكنون در حوزه اشتغال روستايي جذب شده است و با اين مقدار اعتبار 2686 طرح ايجاد كه براي 4736 نفر ايجاد شغل و فرصت داشته است.
وي گفت: در حوزه تسهيلات اشتغال فراگير سهم استان 112 ميليارد تومان بود كه 47 ميليارد تومان آن ابلاغ و 32 ميليارد تومان آن پرداخت شده و زمينه ايجاد 2159 شغل در اين بخش ايجاد شده است.
وي، اصلاح فرايندها و رويه هاي فضاي كسب و كار از ديگر برنامه ها و اقدامات در اين دوره برشمرد و گفت: فضاي كسب و كار استان همواره در حال رصد كردن است و متناسب با آن روند ها و فرايند هاي آن اصلاح مي شود.
وي ادامه داد: شركت سرمايه گذاري سمگا براي فعاليت در حوزه گردشگري استان ايلام اعلام آمادگي كرده و اقدامات مناسبي در اين راستا انجام گرفته است.
وي تاكيد كرد: تكميل زنجيره صنعت در استان از ديگر اقدامات دولت در راستاي اصلاح روندها بوده است.
وي افزود: تغيير الگوي كشت و توسعه باغات از ديگر اهداف ما در راستا اصلاح ساختارها بوده است زيرا كه متاسفانه استان ايلام با وجود منابع مناسب آب و زمين هاي حاصلخيز در زمينه باغات در كشور با فاصله زيادي آخر است.
درويشي در خصوص تنظيم بازار و مهار قيمت گوشت نيز گفت: تا الان 1000 تن گوشت قرمز و بيش از هزار تن گوشت مرغ براي تنظيم و تثبيت قيمت به بازار استان تزريق شده است و دولت يارانه خريد ميوه شب عيد را پرداخت كرده و اكنون در حال توزيع سيب و پرتقال با نرخ مصوب هستيم.
درويشي گفت: ايجاد سرمايه‌گذاري در استان از مهمترين جهت گيري هاي اقتصادي در استان بوده و به سراغ قاطبه سرمايه‌گذاران عمده كشور براي ايجاد سرمايه‌گذاري در استان رفته ايم.
وي تاكيد كرد: بايد فرهنگ كار و سرمايه گذاري را در استان توسعه دهيم زيرا اگر مي خواهيم توسعه پيدا كنيم بايستي براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن كنيم.
وي ادامه داد: جهتگيري ديگر استان رويكرد مشورتي با فعالين اقتصادي است و در اين راستا سه شوراي مشورتي درحوزه اقتصادي در استان وخارج از استان( شوراي مشورتي توسعه استان در تهران) فعال است.
وي در ادامه به اقتصادي كردن اربعين اشاره كرد و گفت: اقتصادي كردن اربعين منافاتي باخدمت به زوار ندارد زيرا خدمات و امكانات مناسب را براي آنان فراهم مي كند.
وي به صادرات كالا از مرز بين المللي مهران اشاره كرد و گفت: تاكنون يك ميليارد و 143 ميليون دلار صادرات از مرز مهران داشته ايم.
وي تاكيد كرد: به دنبال پيگيري و بازگشايي مرز چيلات و چنگوله در مهران و دهلران هستيم و زيرساخت هاي اين بازارچه ها را در اين سوي مرز فراهم كرده ايم.
درويشي ادامه داد: با پيگيري هاي استاندار، خوشبختانه ماده 112 قانون برنامه ششم از امروز در حكم كارگزيني نيروهاي قراردادي اعمال مي شود.
دكتر درويشي در بخش ديگري از سخنان خود به وجود ظرفيت هاي بخش صنايع دستي در استان اشاره كرد و گفت: صنايع دستي مهمي در استان وجود دارد كه گليم نقش برجسته، جاجيم و ... از مهمترين آنها است كه بايد به آنها توجه شود.
وي افزود: نمايشگاه دايمي با سرمايه بخش خصوصي و فراهم شده و زير ساخت هاي آن با كمك دولت انجام شده تا بتوانيم بهتر در خدمت توليد كنندگان براي عرضه مستقيم كالا باشيم و به اين منظور تقويم نمايشگاه ها براي يك سال اينده مشخص شده است.
وي افزود: هم اكنون در حوزه گردشگري 80 طرح با 210 ميليارد در دست اجرا است كه تحول قابل توجهي در اين بخش در استان ايجاد مي كند و نقش بسيار مهمي در معرفي استان ايلام به عنوان قطب گردشگري غرب كشور دارد.
وي از ديگر سرمايه گذاري هاي استان را اجراي 11 طرح كوچك و بزرگ با اعتبار 334 هزار و 450 ميلبارد ريال برشمرد و گفت: همچنين 60 ميليارد تومان تسهيلات عشايري و روستايي در حال پرداخت به طرح ها مختلف روستايي است و تسهيلات ديگري در بخش اشتغال فراگير نيز پرداخت شده كه يك سرمايه گذاري اوليه محسوب مي شود.
وي افزود: توليدات استان را احصا كرده ايم و توصيه كرده ايم به منظور حمايت از توليد داخل استان و كاهش هزينه ها دستگاه ها از توليدات استان نيازهاي خود را تامين كنند.
7177/6119

سرخط اخبار استان‌ها