۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۴
کد خبر: 83249641
T T
۰ نفر
چین و ایران به دنبال توسعه مبادلات

پكن- ایرنا- سفر دو روزه «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به چین در حالی بامداد چهارشنبه پایان یافت كه او پیش از ترك پكن تاكید كرد ایران به دنبال گسترش همكاری های علمی، فنی، آموزشی، اقتصادی، تجاری و انرژی با چین است.

به گزارش ایرنا دژپسند كه یك بار دیگر در معیت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران ماه گذشته به چین سفر كرده بود، در نشست های مختلف با مقام های چینی درباره راه ابریشم، همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور، سرمایه گذاری چینی ها در ایران و مقابله مشترك با تحریم های آمریكا رایزنی كرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات همراه بامداد امروز چهارشنبه از طریق فرودگاه پكن، چین را به مقصد تهران ترك كردند.

**نشست كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و چین
یكی از بزرگترین و مهم ترین برنامه های سفر وزیر اقتصاد كشورمان به چین برگزاری هفدهمین اجلاس كمسیون مشترك اقتصادی دو كشور در پكن بود.
هفدهمین اجلاس مشترك دو كشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در جریان آن طرفین بار دیگر بر روابط راهبردی تاكید كردند و مسایل بسیار مهمی در عرصه های فوق در آن مطرح شد.
دژپسند در همین اجلاس اظهار امیدواری كرد جلسات كمیسیون مشترك نقش مهمی در تحقق این خواسته ها داشته باشد و گفت: بهترین تحول و نقطه عطف در روابط دو كشور، سفر سال 2016 'شی جین پینگ' به تهران با امضای 17سند همكاری بود و اكنون معتقدیم این اسناد باید با سرعت عملیاتی شود و اسناد جدید هم به امضا برسد.
هفدهمین كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و چین روز سه شنبه با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و وزیر بازرگانی جمهوری خلق چین در پكن برگزار شد.
در این اجلاس وزیر اقتصاد كشورمان و «ژانگ شان» وزیر بازرگانی چین، راهكارهای گسترش همكاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانكی، ارتباطات، انرژی و محیط زیست، كشاورزی، علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری را بررسی كردند.
دو طرف در این نشست ضمن تاكید بر توسعه و تقویت روابط دو جانبه، خواستار رفع موانع احتمالی بر سر راه توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو كشور شدند.
در حاشیه این نشست، دو یاداشت تفاهم همكاری میان اتاق بازرگانی چین و ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران و اتاق صادر كنندگان و وارد كنندگان دارو چین امضا شد.

**راه ابریشم چین
یكی دیگر از مباحثی كه وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بر آن تاكید كرد این بود كه تهران قصد دارد با یك برنامه ریزی منسجم در برنامه راه ابریشم جدید چین، نقش شایسته ای ایفا كند.
اظهارات وزیر اقتصاد كشورمان در ملاقات با وزیر بازرگانی و معاون وی و رییس اتحادیه بین المللی تجاری چین همگی در همین راستا بود و اینكه ایران می خواهد در راه ابریشم همكاری قوی و نزدیك با چین داشته باشد.
وزیر اقتصاد ایران از اینكه كشورهای مختلفی به این مسیر مرتبط شده اند ابراز خرسندی كرد و راه ابریشم را یك مسیر مهم صلح آمیز توصیف كرد كه همكاری های فنی، زیربنایی، ترابری و انرژی میان كشورها را تقویت می كند.
به گفته وی ایران قصد دارد با یك هیات بلند پایه در دومین اجلاس بین المللی همكاری راه ابریشم كه به ریاست شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در ماه آوریل برگزار می شود، شركت كند.
رییس جمهوری چین از ایران به عنوان یك كشور بسیار مهم در برنامه راه ابریشم یاد كرده است كه در نقش یك گذرگاه ترانزیت كالا می تواند عواید زیادی از راه ابریشم داشته باشد.

**نشست فرصت های سرمایه گذاری در ایران
یكی از برنامه های مهم وزیر اقتصاد ایران در چین حضور در نشست فرصت های سرمایه گذاری با حضور شماری از شركت های بزرگی از چین و سرمایه گذاران برجسته این كشور بود.
وزیر اقتصاد در این نشست بارها تاكید كرد كه تحریم های آمریكا نباید مانع گسترش روابط اقتصادی ایران و چین شود و شركت ها و موسسات چینی نیز لازم نیست نگرانی از بابت سرمایه گذاری در ایران داشته باشند.
وی به آنها اطمینان داد با توجه به ایجاد سازمان سرمایه گذاری و حمایت فنی و اقتصادی در ایران، از سرمایه گذاران و شركت های خارجی حراست خواهد شد و سود آنها به مراتب بیش از زیان آنها است.
او در نشست «فرصت های سرمایه گذاری و تجاری» ایران و چین در پكن با اشاره به قدمت روابط دو كشور گفت: در عصر جدید نیز دولت های دو كشور با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی و فرهنگی دو ملت و برپایه صلح و استفاده از منافع متقابل در تلاش هستند تا علاوه بر همكاری در سایر حوزه‌ها، ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی میان دو كشور را توسعه دهند.
وی گفت: صنایع نفت و گاز و پالایشگاه و پتروشیمی، سیمان، فولاد، خودرو، صنایع دوستدار محیط زیست و طیف وسیعی از زیرساخت‌ها مانند راه و راه آهن، حمل و نقل و صنایع هوایی، ساخت فرودگاه، ارتقا فناوری ‌صنایع سبك و هر آنچه كشور 80 میلیونی ایران در میان بازار 300 میلیونی منطقه می‌تواند تولید و مصرف نماید، از جمله پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری است كه در دسترس كارآفرینان و فعالان اقتصادی چینی است.
دژپسند افزود: آمادگی داریم سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله سیستم فاضلاب حدود 100 شهر در ساحل شمال و جنوب و شیرین كردن آب را به سرمایه گذاران چینی واگذار كنیم.
به گفته وی با اعلام ابتكار یك پهنه یك راه از سوی 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و پتانسیل های سرشار جمهوری اسلامی ایران برای مشاركت در این طرح، زمینه برای توسعه همكاری ها از گذشته نیز مساعدتر شده است.
وزیر اقتصاد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشوری اثرگذار و مهم در جاده ابریشم باستانی، همواره خود را مرتبط با ابتكار یك پهنه - یك راه می داند و از ابتدا به این موضوع علاقه مند بوده است.
به گفته وی ایران در زمینه تامین امنیت انرژی برای كشورهای حوزه یك پهنه - یك راه با توجه به منابع سرشار نفت و گاز و فرصت‌های گسترده‌ای كه در این بخش برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌آورد از جمله در صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی بخش نفت و گاز، می تواند به عنصری كلیدی در این طرح مبدل شود.

**نیاز بازار چین به كالاهای ایران
مقام های اقتصادی و بازرگانی چین از جمله وزیر و معاون وزارت بازرگانی چین هم در نشست هایی كه این دو روز با وزیر اقتصاد و هیات ایرانی داشتند تاكید كردند كه بازار چین به كالاهای ایرانی از جمله در زمینه انرژی و پتروشیمی نیاز مبرم دارد.
از جمله 'چیان كه مینگ' معاون وزیر اقتصاد چین، دوشنبه شب در نشست «فرصت های سرمایه گذاری و تجاری» ایران و چین در پكن، ایران را یك شریك بسیار مهم چین در منطقه خاورمیانه دانست و افزود: سطح مبادلات تجاری دو كشور در سال گذشته میلادی 35 میلیارد دلار بود كه بخش مهمی از آن واردات ایران به چین بوده است.
او گفت: دو كشور ایران و چین دارای روابط بسیار دیرینه و همكاری های بسیار نزدیك تجاری و اقتصادی هستند و این تعاملات تحت اراده دو كشور افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر بازرگانی چین گفت: سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به چین نشان می دهد كه تهران در كنار پكن برای گسترش روابط دو كشور عزمی راسخ دارد.
'چیان' با اشاره به روابط بسیار خوب تهران و پكن و سفرهای مختلف هیات های دو كشور گفت: از جمله آنها می توان به سفر سال 2016 میلادی شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به ایران اشاره كرد كه بر اساس آن روابط راهبردی متقابل میان دو كشور ایجاد شد.
به گفته معاون وزیر بازرگانی چین، سفر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در سال 2018 میلادی به چین برای حضور در اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای و دیدار سال جاری میلادی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و ملاقات آنها با رهبر چین نشان می دهد كه دو كشور در سایه همین ارتباطات و تاكید رهبران و مسئولان، همكاری ها را گسترش می دهند.
معاون وزیر بازرگانی چین تصریح كرد: با این حال روابط تجاری چین و ایران با مشكلات و چالش هایی هم روبرو است اما باید با نگاه به آینده و با تعمیق مناسبات در قلمروهای مختلف، همكاری ها را به سطحی بالاتر ارتقا دهیم و از موانع با همكاری و اشتراك نظر و تعامل عبور كنیم.
وی از شركت های تجاری چین و ایران به عنوان پیشگامان روابط دو كشور یاد كرد و افزود: باید این موسسات به هر شكل برای مساعدت به توسعه روابط تشویق شده و مورد حمایت قرار گیرند.
'چیان' ابراز امیدواری كرد كه شركت ها و موسسات چین و ایران با گسترش اعتماد متقابل، روابط را تعمیق بخشند با همكاری و دست در دست یكدیگر و با یافتن راهكارها از موانع و چالش ها عبور كنند و سهم شایسته خود را در رشد روابط تجاری و اقتصادی ایفا كنند.
به گفته وی ایران دارای روابط و جایگاهی بسیار مهم و راهبردی در منطقه است و همین باعث می شود تا دو كشور مكمل یكدیگر باشند و برای تامین منافع ملی دو كشور و تحقق اهداف تعیین شده از سوی رهبران دو كشور، با تلاش مشترك به سوی آینده گام بردارند و یقین داریم روابط دو جانبه چین و ایران سیر صعودی خواهد داشت.

**سفر پربار وزیر اقتصاد ایران به چین
سفر وزیر اقتصاد و دارایی ایران به چین از لحاظ عملیاتی نیز بسیار پربار بود از جمله اینكه دو كشور دو یاداشت تفاهم همكاری میان اتاق بازرگانی چین و ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران و اتاق صادر كنندگان و وارد كنندگان دارو چین امضا كردند.
دو طرف برای حضور هیات ایرانی در اجلاس بین المللی راه ابریشم با یكدیگر رایزنی كردند و قرار شد ایران در راس یك هیات بلند پایه در نشست ماه آوریل شركت كند.
همزمان طرفین در نشست ها و اجلاس های یاد شده راهكارهای گسترش همكاری های ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانكی، انرژی و كشاورزی، علمی، آموزشی و فرهنگی در قالب كمیته های تخصصی را مورد بحث و رایزنی قرار دادند.
قرار بر این شد كه چین نیز طرف های خود و از جمله موسسات و شركت ها را برای سرمایه گذاری در ایران تشویق كند و قلمروهای سرمایه گذاری كشورمان را برای آنها تشریح كند.
در همین حال اعلام شده است كه ایران و چین در حال رایزنی برای انعقاد قرارداد دو جانبه پولی و مالی هستند تا بتوانند معاملات دو جانبه را با ارز ملی دو كشور انجام دهند.
دو طرف در كنار مباحث مذكور درباره پیشبرد طرح های در حال اجرا در دو كشور نیز با یكدیگر گفت و گو كردند و مقرر شد كه موسسات چینی با سرعت بالاتری طرح های در دست اجرا در ایران را به اتمام برسانند.
دژپسند در همین راستا به طرف های چینی گفت: اراده نظام بر ایجاد رابطه راهبردی و استراتژیك با چین است و چین دارای شركت ها و سرمایه گذاران متعددی است كه از توان مالی و تكنولوژی بالای برخوردارند و باید آنها را برای حضور در ایران تشویق كنیم.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان