۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۰
کد خبر: 83249635
T T
۰ نفر
قم درسالروز ميلاد امام علي(ع) غرق در نور و سرور است

قم - ايرنا - شهر قم و اماكن مقدس آن همچون حرم كريمه اهل بيت(ع) و مسجد جمكران در سالروز ميلاد خجسته و باسعادت مولي الموحدين، حضرت اميرالمومنين، امام علي (ع) غرق در جشن و نور و سرور شده است.

به گزارش ايرنا، همزماني ميلاد باسعادت اميرالمومنين(ع) با آغاز بهار و همچنين اعتكاف 16 هزار تن در مساجد استان، حال و هوايي معنوي به قم داده است.
شيفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) با چراغاني و آذين بندي مساجد، معابر و سر درب منازل و مغازه ها و برپايي آيين هاي جشن ميلاد امام علي(ع) در جاي جاي قم، حال و هواي ويژه اي به اين شهر داده اند.
حرم نوراني كريمه اهل بيت، حضرت فاطمه معصومه(س) نيز به طرز باشكوهي آذين بندي شده و درحال حاضر هزاران تن از شيفتگان اهل بيت عصمت و طهارات(ع) از سراسر كشور با حضور در كنار مضجع شريف آن حضرت ضمن شركت در آيين هاي جشن و سرور، اين عيد بزرگ را به يكديگر تبريك مي گويند.
علاوه بر حرم كريمه اهل بيت(ع)، معتكفان مسجد جمكران و ديگر مساجد قم ويژه برنامه هايي را به اين مناسبت در حال برگزاري هستند. همچنين در بيوت آيات عظام تقليد و دفتر مقام معظم رهبري در قم نيز به همين مناسبت مجالس جشن ترتيب يافته و سخنرانان گوشه هايي از زندگاني امام علي(ع) را بيان مي كنند.
مسلمانان خارجي مقيم قم نيز با برگزاري آيين هاي جشن و سرور، نسبت به خاندان عصمت و طهارت(ع) به ويژه حضرت علي(ع) اداي احترام مي كنند.
ارادتمندان به حضرت علي(ع) با برپايي ايستگاه هاي صلواتي از زائران حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) پذيرايي مي كنند.
سيزدهم رجب سال سي عام الفيل انساني پا به عرصه وجود گذاشت كه با تولد خود بسياري از مردم عصر خويش و بعد از آن را حيرت زده كرد، نوزادي كه كعبه ميزبان قدوم مباركش به دنياي خاكي بود و اين نشانه اكرام خداوند و فضيلت بي همتاي حضرت علي(ع) است.
كنيه حضرت علي(ع)، ابوالحسن، ابوالحسين و ابوتراب و القاب ايشان مرتضي، حيدر، اميرالمؤمنين، اسدالله و وصي است، مادر ايشان فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب عموي بزرگوار پيامبر (ص) بود.
حضرت علي(ع) پس از برگزيده شدن حضرت محمد(ص) به پيامبري، نخستين كسي بود كه به اسلام ايمان آورد و پيامبري رسول اكرم(ص) را پذيرفت و ايشان را در دعوت همگاني به اسلام ياري كرد.
دوران خلافت حضرت علي(ع) در مدينه دوران تبلور اسلام واقعي، اجراي عدالت اسلامي، مبارزه با بدعت ها، از بين بردن تبعيض ها، بركناري حكمرانان نالايق، تقسيم عادلانه بيت المال و اجراي دقيق و درست سنت رسول الله(ص) بود.
در زمان خلافت حضرت علي(ع) جنگ هاي فراواني از جمله صفين، جمل و نهروان رخ داد كه هر يك پيامدهاي خاصي به دنبال داشت.
با وجود فشارهاي سياسي داخلي، خارجي و وقوع جنگ هاي طاقت فرسا در طول پنج سال حكومت ايشان، حضرت علي(ع) خدمات ارزشمند و بي سابقه اي در تاريخ به جامعه اسلامي ارائه كرد.
آن حضرت سرانجام در سحرگاه نوزدهم رمضان سال 40 هجري قمري، هنگام انجام فريضه الهي توسط ابن ملجم از گروه خوارج، از ناحيه سر مجروح شد و بعد از دو روز در بيست و يكم رمضان به شهادت رسيد.
7404/ 1175

سرخط اخبار استان‌ها