انجام سفرهای نوروزی با بیش از 21 هزار صندلی هواپیما

تهران- ایرنا- دبیر انجمن شركت های هواپیمایی ایران با اشاره به اهمیت ارائه خدمات مناسب در ایام تعطیلات نوروزی به مسافران حمل ونقل هوایی گفت: برای انجام سفرهای ایمن و مطلوب در ایام نوروز 98، بیش از 21 هزار صندلی توسط 17 شركت های هوایی آماده شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 21 هزار مجوز پرواز داخلی و خارجی به صورت فوق العاده در تاریخ های 25 اسفند ماه 97 تا 17 فروردین سال آینده صادر شده است.
«مسعود اسعدی سامانی» دبیر انجمن شركت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، علاوه بر اشاره به برنامه شركت های هوایی برای انجام سفرهای نوروزی، بخشی از مسایل و مشكلات صنعت هوایی نیز مطرح كرد.
وی می گوید: همواره در ایام تعطیلات نوروزی تقاضا برای سفر با هواپیما افزایش می یابد و عده ای دلال و سودجو نیز در این ایام به دنبال كسب درآمدهای باد آورده هستند، اما امسال شركت های هوایی قیمت بلیت های ایام تعطیلات نوروز را بر مبنای قیمت آذرماه تعیین كرده اند.

** نشست هماهنگی انجام سفرهای نوروزی از 3 ماه پیش آغاز شد
به گفته سامانی، برای انجام سفرهای نوروزی از سه ماه قبل نشست های مستمری با حضور مدیران عامل و معاونان بازرگانی شركت های هوایی برگزار شده تا هماهنگی های لازم برای سفر هموطنان با حمل ونقل هوایی انجام شود.
سامانی اظهار داشت: برای ایجاد هماهنگی بین شركت های هوایی هم اكنون قیمت بلیت تمام شركت های هوایی ایران در سایت انجمن شركت های هواپیمایی در معرض دید همگان قرار گرفته تا همه متقاضیان از وضعیت قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای مختلف برای ایام تعطیلات نوروزی مطلع شوند.
وی افزود: متاسفانه برخی از سایت های اینترنتی از این شرایط سواستفاده می كنند و به نوعی برای كسب سودجویی های غیرقانونی به دنبال بازار سیاه هستند؛ بنابراین، به همه مسافران توصیه می كنیم بلیت های مورد نیاز خود را از آژانس های معتبر خریداری كنند و پس از آن با اعتبار سنجی این بلیت های از خریدهای خود مطمئن شوند.
سامانی گفت: تمام بلیت های شركت های هوایی در سایت این انجمن ثبت شده و مسافران برای راستی آزمایی بلیت های خود می توانند به سایت انجمن شركت های هواپیمایی ایران مراجعه تا از اعتبار بلیت های خود مطلع شوند.
به گفته وی، ممكن است برخی از سایت ها به علت افزایش تقاضا در این ایام بلیت های سفرهای نوروزی را با نرخ های بیشتری به مشتریان عرضه كنند، اما دامنه (حداكثر و حداقل) قیمت بلیت های تمام شركت های هوایی در سایت این انجمن به سهولت برای مسافران قابل دسترسی است.
دبیر انجمن صنفی شركت‌های هواپیمایی خاطرنشان كرد: فهرست سایت‌های مجاز فروش بلیت هواپیما در سایت سازمان هواپیمایی كشوری قرار دارد و مسافران برای اطمینان می توانند از لینك اعتبارسنجی در سایت انجمن شركت‌های هواپیمایی استفاده كنند.

** هیچ شركتی نمی تواند بلیت های خود را بیشتر از نرخ های مصوب عرضه كند
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی ایران گفت: هیچ آژانس و یا شركتی حق ندارد بلیت های خود را بیشتر از نرخ های مصوب عرضه كند و اگر بیشتر از آن باشد تخلف محسوب شده و قابل رسیدگی است.
وی تاكید كرد: تمام شركت های هوایی خود را موظف كرده اند كه بلیت های خود را با همان قیمت تعیین شده به مسافران عرضه كنند در غیر این صورت دستگاه های نظارتی می توانند به این موضوع وارد و نسبت به تخلفاتی كه شده رسیدگی كنند.
سامانی گفت: در صورتی كه مسافران با قیمت های بیشتری بلیت خریداری كنند می توانند به سایت سازمان هواپیمایی كشوری https://www.cao.ir ، سایت انجمن، سازمان تعزیرات حكومتی و سازمان حمایت مراجعه تا نسبت به طرح شكایت خود اقدام كنند و مطمئن باشند كه به آن رسیدگی خواهد شد.
سامانی گفت: در آذرماه امسال شركت‌های هواپیمایی بر اساس نرخ ارز نیمایی، قیمت تمام شده و میزان دسترسی‌ آنها برای خرید ارز، قیمتی را برای بلیت‌های خود تعیین كردند كه هم اكنون این قیمت ها ملاك عمل شركت های هوایی است.

** تاخیر پروازها به دلایل فنی و شرایط بد جوی
این مقام مسئول در صنعت حمل و نقل هوایی كشور بیان كرد: تاخیر پروازهای هوایی به دلایل فنی و شرایط بد جوی از ضروریات این صنعت است و ممكن است به دلیل مسایل فنی برخی از پروازهای هوایی به خصوص در ایام تعطیلات نوروزی با تاخیر انجام شود.
سامانی افزود: هرچند كه شركت های هوایی برای انجام سفرهای نوروزی برنامه ریزی كرده اند كه پروازها با كمترین تاخیر انجام شود، اما در مواردی ممكن است این اتفاق بیافتد كه پروازی به دلایلی با تاخیر انجام شود و برای این مساله نیز هماهنگ شده تا مدیران شركت هوایی در فرودگاه های كشور پاسخگوی مردم باشند.
دبیرانجمن شركت های هواپیمایی ایران بیان كرد: طبق هماهنگی های به عمل بین شركت های هوایی قرار است در صورت تاخیر پروازها از هواپیماهای جایگزین استفاده شود و انتظار داریم در این شرایط مسافران صبوری كنند و مطمئن باشند مدیران شركت های هوایی به دنبال این هستند كه در اسرع وقت مسافران را به مقاصد خود برسانند و اگر تاخیرها بیش از اندازه باشد در این صورت به استناد دستورالعمل رعایت حقوق مسافران، همكاران ما اقدامات لازم را انجام خواهند داد تا رضایت مسافران را كسب كنند.

** فروش بلیت های چارتری تنها در مسیر كیش و قشم
دبیرانجمن شركت های هواپیمایی ایران یادآورشد: برخی از شركت های هوایی به علت كمبود سرمایه و منابع مالی در گردش و تامین نقدینگی خود ناگزیر به پیش فروش بلیت های خود هستند و اگر این نقدینگی در اختیار شركت ها بود، شركت ها بدون شك وارد این عرصه نمی شدند با این حال در مسیرهای كیش و قشم به صورت بسته سفر ادامه خواهد داشت.
سامانی افزود: در صنعت حمل ونقل هوایی مسیرهای كیش و قشم به عنوان مقصد گردشگری مطرح هستند و شركت های هوایی می توانند در این دو مسیر بلیت های خود را به صورت چارتری عرضه كنند در غیر این صورت در سایر مسیرهای پروازی فروش بلیت چارتری ممنوع است؛ هرچند كه هم اكنون 2 شركت هوایی در ایران طبق مجوز سازمان هواپیمایی كشوری تنها برای فعالیت های چارتری مجوز پروازی دارند.
وی تاكید كرد: بخشی از گردشگری كشور با پروازهای چارتری رابطه مستقیم دارد و شركت های مسافرتی و گردشگری می توانند با تعریف تورهای سفری همراه با تامین هتل و پذیرایی از ظرفیت های شركت های هوایی در این بخش استفاده كنند.
دبیرانجمن شركت های هواپیمایی ایران اظهارداشت: طبق دستور وزیر راه وشهرسازی شركت های هوایی به غیر از مسیر كیش و قشم پروازهای چارتری نخواهند داشت، زیرا در صورت ابطال بلیت های چارتری امكان استرداد وجه آن امكانپذیر نبود و این مساله در صنعت حمل ونقل هوایی مشكلاتی را به وجود می آورد و هم اكنون بر اساس مقررات ( CRCN ) نسبت به استرداد وجه بلیت اقدام می شود.
اقتصام**1108**9189