۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۵
کد خبر: 83249625
T T
۰ نفر
غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97

ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارندگی شدید و همراه با وزش باد همان گونه كه هواشناسی از هفته گذشته پیش بینی كرده و از عصر روز یكشنبه در مازندران شروع شد بسرعت تمامی مناطق استان را در بر گرفت.
میزان بارندگی به حدی بود كه برابر اظهارات كارشناسان هواشناسی طی 30 سال گذشته بارندگی آخر زمستانه با این میزان سابقه نداشت و به همین دلیل هم زیرساخت های موجود بویژه در روستاهاو شهرها تاب تحمل از دست داد. خسارت این وضعیت در شهرهایی مانند سوادكوه ، سیمرغ و میاندورود بیشتر از سایر مناطق بود.
براساس نخستین آمارهای ارائه شده از سوی مدیریت بحران استانداری مازندران بیشترین خسارت ها به مناطق شرقی و مركزی این استان وارد شد به طوری كه چهار روستا به طور كامل تخلیه شد و تمهیدات برای 2 روستای دیگر در حال انجام است .
معاون عمرانی استانداری مازندران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه 12 شهرستان استان درگیر مسائل مربوط بارندگی های شدید و سیلاب ناشی از آن بوده اند، گفت: میزان خسارت ها در هر شهرستان متفاوت است.
مهدی رازجویان با اشاره به اینكه شهرستان های شرقی و مركزی مازندران بیشترین خسارت را دیده اند، افزود: سیمرغ، نكا ، میاندورود و سوادكوه از جمله شهرستان هایی هستندكه میزان خسارت های بارش شدید باران در آنها زیاد بوده است.
معاون عمرانی استاندار مازندران خسارت های ناشی از بارندگی شدید را آبگرفتگی معابر و واحدهای مسكونی و زمین های كشاورزی اعلام كرد.
وی با تاكید بر اینكه از روزهای قبل ادارات كل هواشناسی و مدیریت بحران مازندران در خصوص وقوع این بارندگی شدید و سیلاب هشدار داده بود، گفت: با توجه به این هشدارها نیروهای امدادی دستگاههای خدمات رسان برای این منظور در حالت آماده باش قرار گرفتند.
رازجویان درباره چرایی خسارت و تلفات با وجود آماده باش و آمادگی قبلی در استان ، توضیح داد: میزان و شدت بارندگی های اخیر به گونه ای بود كه عرض رودخانه های مازندران كشش این میزان دبی آب را نداشت و باعث سرریز آن به سمت حاشیه رودخانه ها شد.
وی با اشاره به اینكه میزان بارندگی در سی سال اخیر بی سابقه بودگفت: بارندگی ها تا به اندازه ای بود كه دیواره رودخانه ها نتوانست در مقابل آب ایستادگی بكند و آب به سمت زمین های كشاورزی حاشیه رودخانه ها سرازیر شد و مردم نیز غافلگیر شدند.
رازجویان در خصوص شرایط فعلی استان مازندران پس از سیلاب اخیر گفت كه در حال حاضر با توجه به شرایط موجود ، وضعیت در حالت بحرانی قرار دارد بطوریكه امكانات و تجهیزات جوابگو نیست و مردم با دست خالی پای كار آمده اند.
معاون عمرانی استاندار مازندران اضافه كرد: البته با وجود این مشكلات ، تلاش ها برای برقراری خدمات به مردم ادامه دارد و در حال حاضر مشكل آب ، برق و گاز بسیاری از مناطق رفع شده است.
وی گفت : در حال حاضر برق 20 روستای بالادست و ارتفاعات به دلیل بسته بودن راهها قطع است.
رازجویان افزود: همچنین با اقدامات انجام شده قطعی آب در 223 روستای مازندران به 135 روستا كاهش یافته است و امیدواریم با كارهایی كه انجام می شود مشكل آب آشامیدنی این روستاها نیز امروز برطرف شود .
وی همچنین از قطعی گاز 13 هزار خانوار روستاهای بخش بالاتجن قائمشهر به عنوان بخش دیگری از خرابی های سیل اخیر اشاره كرد و ادامه داد: در حال حاضر 2 هزار خانوار منطقه با مشكل قطعی و افت فشار گاز مواجه هستند و این مسائل بزودی برطرف خواهد شد.
رازجویان در خصوص برآورد خسارت های باران شدید اخیر هم اظهار داشت: بعد از پایان بارندگی و چند روز آینده ، میزان خسارت های این حادثه اعلام خواهد شد .
اداره كل هواشناسی مازندران كه بارش های اخیر را ركودشكنی سی ساله باران آخر زمستان در این استان توصیف كرد ، گزارش داد كه بیشترین بارش باران از ایستگاه بندرامیرآباد در شرق مازندران با 145میلمتر به ثبت رسید.
همچنین این اداره كل گزارش داد بارش باران در این استان در تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت و روزهای نخست سال 98 نیز این بارش باران در مناطق جلگه ای و بارش برف در ارتفاعات شرایط جوی غالب در این استان می باشد .
** تلفات بارندگی
بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در مازندران علاوه بر خسارت به زیر ساخت های شهری و روستایی با تلفات جانی هم همراه بوده است.
معاون استانداری مازندران از مرگ سه نفر براثر این حادثه طبیعی خبرداد و گفت كه یك نفر براثر سقوط سنگ از كوه و 2 نفر در رودخانه دارابكلا مفقود شدند.
/1899 2096