غافلگيري مازندراني ها از بارش آخرين روزهاي سال 97

ساري - ايرنا - بارش شديد و در عين حال طغيان رودخانه ها در واپسين روزهاي سال 97 ، شهرها و روستاهاي مازندران را غرقابي و برخي مناطق استان را بحراني كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، بارندگي شديد و همراه با وزش باد همان گونه كه هواشناسي از هفته گذشته پيش بيني كرده و از عصر روز يكشنبه در مازندران شروع شد بسرعت تمامي مناطق استان را در بر گرفت.
ميزان بارندگي به حدي بود كه برابر اظهارات كارشناسان هواشناسي طي 30 سال گذشته بارندگي آخر زمستانه با اين ميزان سابقه نداشت و به همين دليل هم زيرساخت هاي موجود بويژه در روستاهاو شهرها تاب تحمل از دست داد. خسارت اين وضعيت در شهرهايي مانند سوادكوه ، سيمرغ و مياندورود بيشتر از ساير مناطق بود.
براساس نخستين آمارهاي ارائه شده از سوي مديريت بحران استانداري مازندران بيشترين خسارت ها به مناطق شرقي و مركزي اين استان وارد شد به طوري كه چهار روستا به طور كامل تخليه شد و تمهيدات براي 2 روستاي ديگر در حال انجام است .
معاون عمراني استانداري مازندران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه 12 شهرستان استان درگير مسائل مربوط بارندگي هاي شديد و سيلاب ناشي از آن بوده اند، گفت: ميزان خسارت ها در هر شهرستان متفاوت است.
مهدي رازجويان با اشاره به اينكه شهرستان هاي شرقي و مركزي مازندران بيشترين خسارت را ديده اند، افزود: سيمرغ، نكا ، مياندورود و سوادكوه از جمله شهرستان هايي هستندكه ميزان خسارت هاي بارش شديد باران در آنها زياد بوده است.
معاون عمراني استاندار مازندران خسارت هاي ناشي از بارندگي شديد را آبگرفتگي معابر و واحدهاي مسكوني و زمين هاي كشاورزي اعلام كرد.
وي با تاكيد بر اينكه از روزهاي قبل ادارات كل هواشناسي و مديريت بحران مازندران در خصوص وقوع اين بارندگي شديد و سيلاب هشدار داده بود، گفت: با توجه به اين هشدارها نيروهاي امدادي دستگاههاي خدمات رسان براي اين منظور در حالت آماده باش قرار گرفتند.
رازجويان درباره چرايي خسارت و تلفات با وجود آماده باش و آمادگي قبلي در استان ، توضيح داد: ميزان و شدت بارندگي هاي اخير به گونه اي بود كه عرض رودخانه هاي مازندران كشش اين ميزان دبي آب را نداشت و باعث سرريز آن به سمت حاشيه رودخانه ها شد.
وي با اشاره به اينكه ميزان بارندگي در سي سال اخير بي سابقه بودگفت: بارندگي ها تا به اندازه اي بود كه ديواره رودخانه ها نتوانست در مقابل آب ايستادگي بكند و آب به سمت زمين هاي كشاورزي حاشيه رودخانه ها سرازير شد و مردم نيز غافلگير شدند.
رازجويان در خصوص شرايط فعلي استان مازندران پس از سيلاب اخير گفت كه در حال حاضر با توجه به شرايط موجود ، وضعيت در حالت بحراني قرار دارد بطوريكه امكانات و تجهيزات جوابگو نيست و مردم با دست خالي پاي كار آمده اند.
معاون عمراني استاندار مازندران اضافه كرد: البته با وجود اين مشكلات ، تلاش ها براي برقراري خدمات به مردم ادامه دارد و در حال حاضر مشكل آب ، برق و گاز بسياري از مناطق رفع شده است.
وي گفت : در حال حاضر برق 20 روستاي بالادست و ارتفاعات به دليل بسته بودن راهها قطع است.
رازجويان افزود: همچنين با اقدامات انجام شده قطعي آب در 223 روستاي مازندران به 135 روستا كاهش يافته است و اميدواريم با كارهايي كه انجام مي شود مشكل آب آشاميدني اين روستاها نيز امروز برطرف شود .
وي همچنين از قطعي گاز 13 هزار خانوار روستاهاي بخش بالاتجن قائمشهر به عنوان بخش ديگري از خرابي هاي سيل اخير اشاره كرد و ادامه داد: در حال حاضر 2 هزار خانوار منطقه با مشكل قطعي و افت فشار گاز مواجه هستند و اين مسائل بزودي برطرف خواهد شد.
رازجويان در خصوص برآورد خسارت هاي باران شديد اخير هم اظهار داشت: بعد از پايان بارندگي و چند روز آينده ، ميزان خسارت هاي اين حادثه اعلام خواهد شد .
اداره كل هواشناسي مازندران كه بارش هاي اخير را ركودشكني سي ساله باران آخر زمستان در اين استان توصيف كرد ، گزارش داد كه بيشترين بارش باران از ايستگاه بندراميرآباد در شرق مازندران با 145ميلمتر به ثبت رسيد.
همچنين اين اداره كل گزارش داد بارش باران در اين استان در تعطيلات نوروزي ادامه خواهد داشت و روزهاي نخست سال 98 نيز اين بارش باران در مناطق جلگه اي و بارش برف در ارتفاعات شرايط جوي غالب در اين استان مي باشد .
** تلفات بارندگي
بارندگي شديد و جاري شدن سيلاب در مازندران علاوه بر خسارت به زير ساخت هاي شهري و روستايي با تلفات جاني هم همراه بوده است.
معاون استانداري مازندران از مرگ سه نفر براثر اين حادثه طبيعي خبرداد و گفت كه يك نفر براثر سقوط سنگ از كوه و 2 نفر در رودخانه دارابكلا مفقود شدند.
/1899 2096

سرخط اخبار استان‌ها