كشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند

لندن - ایرنا - «كریستوفر كلوسی» كشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است كه حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و كامل برای بشر امروز هستند.

كلوسی مدرس شیعه شناسی در موسسه مطالعات اسلامی و عربی رم است كه تاكنون دو كتاب درباره زندگی حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) به زبان انگلیسی منتشر كرده است. او از سال 2011 تا 2014 كشیش كلیسای سنت برنارد كیپ‌تاون در آفریقای جنوبی بود و قبل از آن‌هم به مدت 6 سال ریاست حوزه سنت فرانسیس در این شهر را بر عهده داشت.
وی روز چهارشنبه در سفری كه به لندن داشت به بهانه میلاد باسعادت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) به خبرنگار ایرنا گفت: 'حضرت علی (ع) معتقد بود عدالت الهی چیزی نیست كه فقط در جهان آخرت باید منتظر آن باشیم. او اعتقاد داشت كه باید در همین دنیا با مساله عدالت درگیر شد، حتی اگر به قیمت رنج كشیدن شخصی ما تمام شود.'
این روحانی مسیحی در این مصاحبه اظهار داشت كه بیشتر مطالعاتش در حوزه واقعه كربلا و پیامدهای آن بوده بااین‌حال از خلال همین مطالعات باشخصیت حضرت علی (ع) آشنا شده، چون ویژگی‌های آن حضرت را می‌توان در فرزندان او، یعنی امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) مشاهده كرد.
وی بابیان اینكه مطالعات زیادی در مورد زندگی همسر آن حضرت یعنی حضرت فاطمه زهرا (س) و دو فرزند او یعنی امام حسین (ع) و زینب كبری (ع) دارد، عنوان كرد كه پرهیزگاری عمیق و شجاعت بی‌مانند حضرت علی (ع) در زندگی همسر و فرزندان او به‌خوبی متبلور شده است.
كلوسی همچنین بابیان اینكه دنیای كنونی از دید بسیاری از انسان‌ها، جایی مخوف و خطرناكی به نظر می‌رسد افزود: 'هرچند همگی ما درگیر فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیستیم، اما در زندگی روزمره بر سر دوراهی تصمیم‌های اخلاقی قرار می‌گیریم.'
وی دراین‌باره توضیح داد كه این تصمیم‌گیری‌های اخلاقی، دشوار و ترسناك هستند چراكه می‌توانند موجب از دست رفتن محبوبیت ما شده و یا حمایت دیگران از ما را كاهش دهند.
این روحانی مسیحی در ادامه اظهار كرد: حضرت علی (ع) و فرزندانش نمونه‌ها و اسوه‌های بی‌نظیر برای بشر امروز هستند كه چگونه باید بااخلاق زندگی كرد، چراكه زندگی بر اساس اخلاق درواقع معنای انسان بودن است.
وی در پایان تصریح كرد فقط همین یك نمونه از ارزش‌های معنوی امام علی (ع)، انسانی این‌چنین پرهیزگار و با رهبریتی چنین شجاعانه، كافی است تا من سالگرد میلاد او را به مسلمانان و به‌ویژه دوستان شیعه تبریك بگویم.
كلوسی به‌طوركلی معتقد است كه پس از حادثه 11 سپتامبر گرایش زیادی به دین اسلام صورت گرفته و افكار عمومی تمایل دارد تا واقعیت‌ها را به‌دوراز دیدگاه رسانه‌ها بشناسند. این روحانی مسیحی می‌گوید: مادامی صلح میان گروه‌های دینی برقرار نشود صلح در دنیا جاری نخواهد شد.
اروپام*هـ ن**1663**

سرخط اخبار جهان