۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۹
کد خبر: 83249616
T T
۰ نفر
اعتكاف، ره توشه سال نو

سمنان- ایرنا- اعتكاف عید تطهیر عاشقان و دل كنده گان از خاك و دل سپرده گان به افلاك در میانه ماه رجب امسال با سال نو خورشیدی همزمان شده است، تشنگان هدایت در این آیین دست هایشان را برای ره توشه گرفتن به شاخه های نور گره می زنند.

به گزارش ایرنا، سه روز خانه تكانی و سه روز زدودن غبار از جسم و روح و سه روز از همه چیز و همه كس دل بریدن و سپردن سرنوشت به دستان سلاله هایی از رازقی و اقاقیا.
پیر و جوان ندارد، عاشقان آمده اند تا در خانه خدا، میلاد مولود كعبه و روز پدر و سال را تحویل كنند تا به بركت وجود آسمانیش، حال خوش و ناخوششان در ردای سبز ولی تحولی یابد.
سكوت در چشم ‌های پر از باران و گونه ‌های لبریز از امید و لب هایی كه همواره در تشنگی حمد و ستایش می گوید، موج می زند.
سه روز بهاری را در هوای دلپذیر خانه خدا نفس می كشند و مشام شان از بوی گلبرگ های یاس كبود پیغمبر پُر می شود.
آماده اند كه از قبیله های تاریكی به گنبدهایی از نور كه در میان بال فرشتگان محصور شده اند، كوچ كنند.
در این خلوت بی انتها، مشتاقان راه عشق توشه هایی از مهر و سلاح هایی از معرفت را به دوش می اندازند و پیراهن هایشان را از غبار راه می تكانند و عازم سفر می شوند تا به یمن این منزلگاه ره توشه هایی از هدایت به سر منزل مقصود برسند.
سجاده هایی از تمنا كه رو به آسمان گشوده شده و صدای نیایش و دل ها و گوش ها و زبان هایی كه لبریز از روزه تسبیح و شكر خداوندی است.
ایام عاشقی است، ایام دل كندن از دنیا و دل سپردن به معبود است، ایام عید است و نوروز، ایام البیض است، اَیّامُ البیض همان روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب است كه نزد شیعیان، بسیار مهم و ارزشمند تلقی می شود و مهم‌ترین عمل در این سه روز اعتكاف و روزه است.

**نگاهی به اعمال ایام البیض
در شب سیزدهم ماه رجب خواندن دو ركعت نماز كه در هر ركعت سوره های حمد، یس، تَبارَك المُلْك و توحید خوانده شود.
در روز سیزدهم اگر كسی قصد انجام اعمال اُمّ داوُد را دارد باید این روز را روزه بگیرد.
خواندن 6 ركعت نماز با سه سلام به همان كیفیت شب سیزدهم، غسل كردن، احیاء، زیارت امام حسین(ع) و خواندن 30 ركعت نماز در هر ركعت یك بار حمد و 10 مرتبه سوره توحید از جمله اعمال شب چهاردهم است.

** اعمال ام داود
عمل امّ داود كه عمده اعمال این روز است و براي برآمدن حاجات و برطرف شدن غصه‌ها و دفع ظلم ظالمان مؤثّر است و كیفیت آن این گونه است كه وقتی فردی بخواهد این عمل را بجا آورد، روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم را روزه بگیرد و در روز پانزدهم نزدیك ظهر غسل كند و وقت زوال ظهر، نماز ظهر و عصر را بجا آورد در حالتی كه ركوع و سجودشان را نیكو انجام دهد و در مكانی خلوت قرار بگیرد كه چیزي او را مشغول نسازد و كسی با او سخن ننماید.
وقتی نماز به اتمام رسید رو به قبله بنشیند كند و 100 مرتبه سوره حمد، 100 مرتبه سوره اخلاص، و 10 مرتبه آیة الكرسي را قرائت كند. سپس سوره‌های انعام، بني‌اسرائیل، كهف، لقمان، یس، صافّات، حَّم سجده، حَّمعَّسَّق، حَّم دخان، فتح، واقعه، مُلْك، نَّ وَ اِذَا السَّماَّءُ انْشَقَّتْ و تا آخر قرآن را قرائت كند و پس از اتمام در حالی كه رو به قبله است دعای مربوطه را نجوا كند.

**دیگر اعمال اعتكاف
از دیگر اعمال اعتكاف، قرائت قرآن كریم است. درباره اهمیت تلاوت قرآن مجید پیامبر اكرم(ص) می‌گویند: «ای سلمان هنگامی كه مؤمن قرآن تلاوت می‌كند، خداوند درهای رحمت را به سوی او می‌گشاید.» و به راستی كه چیزی بعد از فراگیری علم در پیشگاه خداوند، محبوب تر از قرائت قرآن نیست و بزرگوارترین بندگان در پیشگاه خداوند بعد از پیامبر(ص) و علما، حاملان قرآن هستند.
آخرین عمل از اعمال اعتكاف توبه و استغفار است. قرآن كریم می گوید: «یا اَیهّا الذّینَ آمَنُوا تُوبوُا اِلَی اللهِ توبَةً نَصوحاً»؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید به سوی خدا توبه كنید، توبه ای كه بعد از آن به گناه باز نگردید (تحریم8). «غافِرُ الذَنبِ وَ قابِلُ التَوبِ شَدیدُ العِقاب». (مؤمن:3) خداوند بخشاینده گناه و پذیرنده توبه و كیفر دهنده ای سخت است.

** نماز شب
نماز شب از برجسته ترین و با فضیلت ترین عبادات در اسلام است، در آیات و روایات تأكید فراوانی روی این عمل صورت گرفته تا آنجا كه خداوند نماز شب را بر بنده محبوبش حضرت محمد (ص) واجب ساخته و چنین می فرماید: «قسمی از شب را به نماز بایست؛ خدای تو، دوست دارد كه تو را به مقام محمد برساند» (اسراء 79)
7342م/6103