۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 83249615
T T
۰ نفر
اعتكاف، ره توشه سال نو

سمنان- ايرنا- اعتكاف عيد تطهير عاشقان و دل كنده گان از خاك و دل سپرده گان به افلاك در ميانه ماه رجب امسال با سال نو خورشيدي همزمان شده است، تشنگان هدايت در اين آيين دست هايشان را براي ره توشه گرفتن به شاخه هاي نور گره مي زنند.

به گزارش ايرنا، سه روز خانه تكاني و سه روز زدودن غبار از جسم و روح و سه روز از همه چيز و همه كس دل بريدن و سپردن سرنوشت به دستان سلاله هايي از رازقي و اقاقيا.
پير و جوان ندارد، عاشقان آمده اند تا در خانه خدا، ميلاد مولود كعبه و روز پدر و سال را تحويل كنند تا به بركت وجود آسمانيش، حال خوش و ناخوششان در رداي سبز ولي تحولي يابد.
سكوت در چشم ‌هاي پر از باران و گونه ‌هاي لبريز از اميد و لب هايي كه همواره در تشنگي حمد و ستايش مي گويد، موج مي زند.
سه روز بهاري را در هواي دلپذير خانه خدا نفس مي كشند و مشام شان از بوي گلبرگ هاي ياس كبود پيغمبر پُر مي شود.
آماده اند كه از قبيله هاي تاريكي به گنبدهايي از نور كه در ميان بال فرشتگان محصور شده اند، كوچ كنند.
در اين خلوت بي انتها، مشتاقان راه عشق توشه هايي از مهر و سلاح هايي از معرفت را به دوش مي اندازند و پيراهن هايشان را از غبار راه مي تكانند و عازم سفر مي شوند تا به يمن اين منزلگاه ره توشه هايي از هدايت به سر منزل مقصود برسند.
سجاده هايي از تمنا كه رو به آسمان گشوده شده و صداي نيايش و دل ها و گوش ها و زبان هايي كه لبريز از روزه تسبيح و شكر خداوندي است.
ايام عاشقي است، ايام دل كندن از دنيا و دل سپردن به معبود است، ايام عيد است و نوروز، ايام البيض است، اَيّامُ البيض همان روزهاي سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب است كه نزد شيعيان، بسيار مهم و ارزشمند تلقي مي شود و مهم‌ترين عمل در اين سه روز اعتكاف و روزه است.

**نگاهي به اعمال ايام البيض
در شب سيزدهم ماه رجب خواندن دو ركعت نماز كه در هر ركعت سوره هاي حمد، يس، تَبارَك المُلْك و توحيد خوانده شود.
در روز سيزدهم اگر كسي قصد انجام اعمال اُمّ داوُد را دارد بايد اين روز را روزه بگيرد.
خواندن 6 ركعت نماز با سه سلام به همان كيفيت شب سيزدهم، غسل كردن، احياء، زيارت امام حسين(ع) و خواندن 30 ركعت نماز در هر ركعت يك بار حمد و 10 مرتبه سوره توحيد از جمله اعمال شب چهاردهم است.

** اعمال ام داود
عمل امّ داود كه عمده اعمال اين روز است و براي برآمدن حاجات و برطرف شدن غصه‌ها و دفع ظلم ظالمان مؤثّر است و كيفيت آن اين گونه است كه وقتي فردي بخواهد اين عمل را بجا آورد، روز سيزدهم و چهاردهم و پانزدهم را روزه بگيرد و در روز پانزدهم نزديك ظهر غسل كند و وقت زوال ظهر، نماز ظهر و عصر را بجا آورد در حالتي كه ركوع و سجودشان را نيكو انجام دهد و در مكاني خلوت قرار بگيرد كه چيزي او را مشغول نسازد و كسي با او سخن ننمايد.
وقتي نماز به اتمام رسيد رو به قبله بنشيند كند و 100 مرتبه سوره حمد، 100 مرتبه سوره اخلاص، و 10 مرتبه آية الكرسي را قرائت كند. سپس سوره‌هاي انعام، بني‌اسرائيل، كهف، لقمان، يس، صافّات، حَّم سجده، حَّمعَّسَّق، حَّم دخان، فتح، واقعه، مُلْك، نَّ وَ اِذَا السَّماَّءُ انْشَقَّتْ و تا آخر قرآن را قرائت كند و پس از اتمام در حالي كه رو به قبله است دعاي مربوطه را نجوا كند.

**ديگر اعمال اعتكاف
از ديگر اعمال اعتكاف، قرائت قرآن كريم است. درباره اهميت تلاوت قرآن مجيد پيامبر اكرم(ص) مي‌گويند: «اي سلمان هنگامي كه مؤمن قرآن تلاوت مي‌كند، خداوند درهاي رحمت را به سوي او مي‌گشايد.» و به راستي كه چيزي بعد از فراگيري علم در پيشگاه خداوند، محبوب تر از قرائت قرآن نيست و بزرگوارترين بندگان در پيشگاه خداوند بعد از پيامبر(ص) و علما، حاملان قرآن هستند.
آخرين عمل از اعمال اعتكاف توبه و استغفار است. قرآن كريم مي گويد: «يا اَيهّا الذّينَ آمَنُوا تُوبوُا اِلَي اللهِ توبَةً نَصوحاً»؛ اي كساني كه ايمان آورده ايد به سوي خدا توبه كنيد، توبه اي كه بعد از آن به گناه باز نگرديد (تحريم8). «غافِرُ الذَنبِ وَ قابِلُ التَوبِ شَديدُ العِقاب». (مؤمن:3) خداوند بخشاينده گناه و پذيرنده توبه و كيفر دهنده اي سخت است.

** نماز شب
نماز شب از برجسته ترين و با فضيلت ترين عبادات در اسلام است، در آيات و روايات تأكيد فراواني روي اين عمل صورت گرفته تا آنجا كه خداوند نماز شب را بر بنده محبوبش حضرت محمد (ص) واجب ساخته و چنين مي فرمايد: «قسمي از شب را به نماز بايست؛ خداي تو، دوست دارد كه تو را به مقام محمد برساند» (اسراء 79)
7342م/6103

سرخط اخبار استان‌ها