۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۴
کد خبر: 83249597
T T
۰ نفر
عليصدر، يارغار گردشگري همدان

همدان- ايرنا- عليصدر طولاني ترين غار آبي جهان آميزه اي از لذت و هيجان غارنوردي و قايق سواري در اعماق پوسته زمين را هر سال نثار هزاران گردشگر داخلي و خارجي كرده و به خوبي نقش يار ديرين و وفادار صنعت گردشگري همدان را بازي مي كند.

به گزارش ايرنا، دلتنگ تماشاي سنگ و صخره هاي زيبا هستي يا هوس قايق سواري در آبهاي زلال و فيروزه اي در سر داري و يا گشت و گذاري دلچسب در دل طبيعت را انتظار مي كشي «غار عليصدر» دلگشاي هيجان انگيزي است كه به همه خواسته هايت يكجا پاسخ مي دهد.
كافي است كوله بار سفر را به مقصد همدان ببندي وارد اين شهر تاريخي كه شوي تابلوهاي راهنما به سمت طولاني ترين غار آبي جهان در 75 كيلومتري شمال غربي اين استان هدايتت مي كند، جاذبه اي شگفت انگيز كه در جهان همتا ندارد.
هيجان ديدن اين غار 190 ميليون ساله كه روز به روز شاداب تر مي شود، پيمايش جاده را برايت جذابتر مي كند و خستگي را بي معنا ؛ شايد گنجي از زر و سيم در اين آفريده پروردگار پنهان نباشد، اما به گواه زمين شناسان گنجينه اي بس گرانبهاست كه قيمت ندارد.
بعد از يك ساعت و اندي چشمت به دهانه غار كه مي افتد، دنياي تازه اي پيش رويت گشوده مي شود و به يك ماجراجويي لذت بخش دعوتت مي كند.
پله ها را تا عمق 110 متري زمين بايد طي كني؛ نورپردازي هاي ماهرانه در طول مسير نمي گذارد بيمي از ژرفا و تاريكي غار به جسم و جانت نفوذ كند.
گردشگران خارجي از هموطنانمان مشتاق تر هستند براي تماشاي طولاني ترين غار آبي جهان، شايد ساعتها براي ورود به غار بايد در صف انتظار بماني؛ اين خوش اقبالي از بركات انتخاب همدان به عنوان «پايتخت گردشگري آسيا» است كه پاي گردشگران را به همدان باز كرده و هرسال به طول صف مشتاقانش اضافه مي شود.

** هيجان قايق سواري در اعماق زمين
وجود درياچه اي زلال و آرام آن هم در داخل پوسته سخت زمين آنچنان چشمك زده و دلبري مي كند كه بي پروا دل به او مي سپاري و سوار بر قايق هاي پدالي شده تا همه دالان و دهليزهايش را به تسخير درآورده و بهره ببري.
لمس سنگهاي آهكي پنجه اژدها، ميدان ستون ها، پنجه عقاب، آبشار سنگي، شيرغار و دروازه غار لذتي نصيبت مي كند كه قابل قياس با هيچ چيز نيست، اما هشدارهاي دلسوزانه راهنماهاي گردشگري داخل غار مانع لمس دستانت با سر انگشتان خالق زيبايي ها مي شود، چرا كه بيشتر آنها ترد و شكننده هستند و شايد با تماس دست خرد شوند؛ حتي چربي يا باكتري هاي دست تاثيرات بيولوژيكي در روند تزئينات ايجاد مي كند پس از لمس اين اجزا خواستني به شدت بايد پرهيز كني.
به اعتقاد زمين شناسان به ندرت ديده مي شود و فقط در تعداد اندكي از غارهاي جهان مانند غار موليس فرانسه و غارهاي شواليه و بوكان در استراليا مجموعه اي زيبا نظير آنچه در غار عليصدر وجود دارد به چشم مي خورد.
جاري بودن آب درياچه كه شفافي و پاكي از سر و رويش مي چكد دليل طراوت و هواي خنك غار است كه در زمستان و تابستان ثابت است همين هواي خنك وادارت مي كند لباس گرم همراه داشته باشي و تا ساليان سال از يادآوري خاطرات غارنوردي در ميان تركيب شگفت انگيز سنگ و صخره و آب غرق لذت شوي.

** غارنوردي با طعم كماج
اگر قصد اتراق در اين منطقه زيبا را داشته باشي مي تواني مجموعه هتل جهانگردي، اقامت گاه هاي بومگردي و سوئيتهاي شكيل عليصدر يكي را برگزيده و در زير آسمان صاف و پرستاره همدان شب را به صبح برسانيد.
سفال هاي فيروزي ساخته سفالگران هنرمند لالجين و همچنين شيريني هاي كُماج، حلوا زرده و انگشت پيچ سوغاتي هاي معروف همدان است كه مي تواني از بازارچه هاي سنتي اطراف غار تهيه كرده و بچشيد تا طعم شيرين غارنوردي را براي هميشه در كامتان ماندگار كرده و دست خالي به شهر و ديارت نروي.
از مهمان نوازي و خونگرمي همداني ها كه بگذريم آنچه غارعليصدر را مقصد گردشگران جهاني كرده و از چهارگوشه ايران براي ديدن اين شگفتي طبيعت سر از پا نمي شناسند، تلاش و تكاپوي مسئولان كشوري و محلي براي معرفي چنين جاذبه بي نظيري است.

** همدان شمال بي شرجي ايران
به طور نمونه مي توان به دعوت رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور اشاره كرد كه سفر به همدان را به هموطنان و به ويژه پايتخت نشينان پيشنهاد مي دهد و به مردم ايران ها توصيه مي كند به جاي سفر به مناطق شمالي كشور و تحمل جاده هاي پر ترافيك و حادثه خيز و مخاطرات زيست محيطي به همدان چهار فصل آمده و از غارعليصدر و سراب هاي خروشان و ابنيه تاريخي كهنسال ديار هگمتانه ديدن كنند.
مونسان مسافت كوتاه، امنيت راه، آب و هواي پاكيزه، فراهم بودن امكان سفر هوايي، ريلي و جاده اي در اين استان را از مزاياي همدان برمي شمارد كه آميزه اي از زيبايي هاي بكر و كمياب است و بي تعارف مردم مي توانند شمال بي شرجي را در اين جغرافياي كوچك تجربه كنند.

** غار عليصدر پربازديدترين جاذبه همدان
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همدان آرامگاه بوعلي، تپه باستاني هگمتانه، آرامگاه باباطاهر و لالجين شهر جهاني سفال و آبشار و كتيبه هاي گنجنامه را از مكان هاي پربازديد عنوان مي كند اما غار عليصدر هرسال گردشگران بيشتري را جذب كرده و در رده نخست جاذبه هاي اين ديار قرار دارد.
امسال 700 هزارنفر از اين جاذبه طبيعي ديدن كرده و غارنوردي بي نظيري را تجربه كرده اند كه نشان از خارق العاده بودن اين مخلوق اعجاب انگيز است.
به باور علي مالمير سرويس دهي هتل ها، اقامتگاه هاي بومگردي و وجود صنايع دستي چشم نواز توانسته ديار هگمتانه را در كنار يك هزار و 800 اثر تاريخي و طبيعي به مقصدي دلخواه و پرطرفدار براي گردشگران داخلي و خارجي تبديل كند.

**غارعليصدر 24 ساعته به روي مسافران گشوده است
مديرعامل شركت سياحتي عليصدر و عضو هيات رييسه سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) مي گويد: در تعطيلات نوروز شمار گردشگران مشتاق غار به روزانه بيش از يك هزار مسافر مي رسد و به هميل دليل زمان انتظار براي ورود هم بيشتر مي شود كه با افزودن شيفت هاي كاركنان و افزايش يك و نيم برابري امكانات ناوبري مدت زمان انتظار كاهش يافته و درب اين مجتمع گردشگري در تمام ساعات شبانه روز به روي مسافران گشوده است.
غارنوردان حرفه اي هم غار عليصدر را دوست دارند؛ به گفته حميدرضا ياري اين پديده شگفت انگيز بارها توسط كارشناسان و محققان مورد تحقيق و كاوش قرار گرفته است كه هربار به نتايج شگفت انگيز ديگري رسيده و بخش هايي از غار كشف شده است و با كمال ميل از گروه هاي حرفه اي غارنوردي و علاقه مندان به اين موضوع استقبال كرده و يارگير آنها هستيم.

** محبوبيت در گرو تبليغ به هنگام
اين محبوبيت را غارعليصدر مديون تبليغات گسترده و كارشناسي است كه معاون گردشگري شركت سياحتي عليصدر آن را از ملزومات توسعه و رونق صنعت گردشگري در دنياي ارتباطات شتابنده امروز مي داند كه بايد به روز و به هنگام باشد.
مسعود ملكي به نصب بيلبوردهاي تبليغاتي در اتوبان هاي تهران و شهرهاي بزرگ كشور اشاره مي كند كه هزينه هاي هنگفتي را به اين مجموعه تحميل كرده، اما به گفته او پايتخت گردشگري آسيا بودن و ماندن در اين جايگاه مستلزم پرداخت هزينه است.
جولان خودروهاي پلاك تهران آنهم تعطيلات آخر هفته در كوچه و خيابانهاي همدان نويدبخش رخدادهاي خوبي است و ملكي ابراز اميدواري مي كند كه سهم قابل قبولي از مسافران نوروزي داشته باشد تا عليصدرهمچنان يار غار گردشگري همدان بماند.
گزارش از زهرا زارعي
7527/2087

سرخط اخبار استان‌ها