۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۶
کد خبر: 83249589
T T
۰ نفر
ساعت پروازها و حركت قطارها از اول فروردین تغییر نمی كند

تهران- ایرنا- هموطنانی كه قصد استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای سفرهای نوروزی خود را دارند، بدانند كه مرجع زمان حركت قطارها، اتوبوس و پرواز هواپیماها، ساعت رسمی كشور است.

به گزارش ایرنا،، ساعت رسمی كشور هر سال در ساعت 24 روز اول فروردین یك ساعت به جلو كشیده می شود و در ساعت 24 روز سی ام شهریور به حال سابق برگردانده می شود.
بر این اساس، شركت حمل و نقل ریلی رجا روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام كرد: با توجه به تغییر ساعت رسمی كشور از ساعت 24 اول فروردین 1398، همه قطارهای مسافری رجا طبق ساعت رسمی كشور حركت می‌كنند .
این شركت از هموطنان خواست به دلیل نبود امكان تامین جا برای جاماند‌گان از قطار و برای انجام امور مربوط به كنترل بلیت، طوری برنامه‌ریزی كنند كه یك ساعت قبل از حركت قطار در ایستگاه راه‌آهن حاضر باشند.
مسافران در طول سفر با قطار باید شناسنامه یا كارت شناسایی معتبر را همراه و در دسترس داشته باشند تا در صورت درخواست مأموران، آن را ارائه دهند.
این شرایط برای ساعت حركت هواپیماها و اتوبوس ها نیز وجود دارد و پس از تغییر ساعت رسمی كشور، همچنان پروازها و اتوبوس ها طبق برنامه و زمان درج شده در بلیت‌ها انجام می‌شود.
بر این اساس لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی كشور برنامه‌های خود را بر اساس زمان درج‌شده در بلیت‌های هواپیما انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یابند.
مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی نیز اعلام كرد: حركت قطارها، هواپیماها، وسایل حمل ونقل عمومی جاده ای و شناورهای مسافری بر اساس ساعت رسمی كشور كه در بلیت مسافران درج شده، خواهد بود و مسافران لازم است بر این اساس عمل كنند.
این وزارتخانه با توجه به تردد قابل توجه در معابر شهری در روز پایانی سال به مسافران توصیه كرد با در نظرگرفتن زمان لازم برای رسیدن به پایانه های مسافری، برنامه ریزی كنند.
همچنین به همراه داشتن كارت شناسایی ملی (شناسنامه برای افرادی كه فرزندان خردسال به همراه دارند) برای كنترل بلیت همراه الزامی است.
مسافران و شهروندان از طریق شماره تلفن‌های ۱۴۱ اطلاعات راه‌ها، ۱۳۴ هواشناسی، 5149 اطلاعات قطارها، ۱۹۹ اطلاعات پروازها، شماره 096330 اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) و شماره ۱۵۵۰ امداد دریایی در بنادر می توانند از آخرین تغییرات در شبكه حمل و نقل عمومی كشور باخبر شوند.
اقتصام*2025