۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۱
کد خبر: 83249575
T T
۰ نفر
سازمان ملل: میلیون ها نفر در اروپا آب آشامیدنی آلوده می نوشند

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد روز سه شنبه در گزارش جدیدی هشدار داد: میلیون ها نفر درقاره سبز اغلب بدون این كه بدانند، آب آلوده می آشامند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از یورونیوز، سازمان ملل در آخرین گزارش سالانه 'توسعه آب جهان' كه روز سه شنبه منتشر شد،برآورد كرده است كه چیزی در حدود 57 میلیون نفر در اروپا و شمال آمریكا در خانه های خود به آب لوله كشی دسترسی ندارند.
این سازمان در گزارش خود هشدار داده است كه 'بسیاری از شهروندان اروپای غربی و مركزی و همچنین آمریكای شمالی، ازدسترسی منصفانه به آب و سرویس های بهداشتی محرومند.'
بنابراین گزارش، این نابرابری ها اغلب به تفاوت های اجتماعی- فرهنگی، عوامل اجتماعی- اقتصادی و موقعیت جغرافیایی ارتباط دارند.
به نوشته یورونیوز، كمیسیون اروپا سال گذشته تخمین زد كه كمبود آب دستكم 11 درصد از جمعیت اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد.
كمبود آب هزینه های انسانی، زیست محیطی و اقتصادی هنگفتی به همراه دارد. برطبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، روزانه 14 نفر براثر بیماری های ناشی از استفاده از آب غیربهداشتی جان خود را از دست می دهند.
برطبق آمارهای ارائه شده از سوی این سازمان، در سال 2016، 480 نفر در آلمان به دلیل محرومیت از آب سالم و بهداشت مناسب، جان خود را از دست داده اند، شرایطی كه به ترتیب 172 نفر را در فرانسه و 130 نفر را در انگلستان قربانی كرد.
به گزارش سازمان ملل متحد، 2.1 میلیارد نفر در جهان از دسترسی به آب آشامیدنی پاكیزه و 4.3 میلیارد نفر از دسترسی به سرویس های بهداشتی مطمئن محرومند.
اروپام**9418**1663**