پلیس نیوزیلند: تروریست سومین حمله را نیز طراحی كرده بود

تهران- ایرنا- پلیس نیوزیلند همزمان با نخستین روز از تدفین قربانیان فاجعه تروریستی روز جمعه گذشته دراین كشور اعلام كرد كه مهاجم برنامه ریزی برای سومین اقدام تروریستی علیه مسجد دیگری در شهر كرایست چرچ را نیز طراحی كرده بود كه موفق به اجرای آن نشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبكه سی ان ان ، 'مایك بوش' كمیسیونر پلیس نیوزیلند در گفت وگو با رسانه ها افزود: بررسی ها نشان می دهد كه احتمالا متهم این پرونده تروریستی قرار بوده كه در مسیر خود به سومین مركز حضور مسلمانان نیز حمله كند كه پیش از اجرای آن توسط نیروهای پلیس دستگیر شده است.
وی افزود: پلیس نیوزیلند با این اقدام باعث شد تا جان بیگناهان دیگری را نجات دهد.
این مقام ارشد پلیس نیوزیلند به جزئیات حمله احتمالی سوم مهاجم تروریست و یا مركزی كه وی قرار بوده به آن حمله كند، اشاره ای نكرد .
نمازگزاران مسلمان روز جمعه گذشته در جریان برگزاری نماز جمعه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود' شهر كراست‌ چرچ نیوزیلند مورد حمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند كه طی آنها 50 نفر كشته و دهها نفر نیز زخمی شدند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' 28ساله اهل استرالیا معرفی شده است كه پیش تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در'سرزمین های اروپایی' ابراز خشم كرده بود.
تصویری كه در رسانه‌ها منتشر شد، نشان می‌دهد كه هریسون ترنت نام مهاجمان مسلحی را كه در سال‌های گذشته، مهاجران و مسلمانان را در كشورهایی چون سوئد و كانادا هدف حمله قرار داده بودند، روی سلاح خود حك كرده است.
كارشناسان با اشاره به رشد نژاد پرستی و نفرت از اسلام در كشورهای غربی تاكید می كنند كه صلح ‌طلبان و آزادی‌ خواهان جهان باید ناسیونالیست ‌های نژادپرست و پرخاشجوی جوامع غیرمسلمان را تحت فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراكنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.
به گفته بوش، مقام ارشد پلیس نیوزیلند، مسئولان كاملا معتقدند كه مهاجم تروریست پیش از اقدام تروریستی دیگر خلع سلاح و دستگیر شده است.
پیكرهای نخستین گروه از قربانیان فاجعه تروریستی نیوزیلند امروز چهارشنبه با حضور صدها نفر از مسلمانان نیوزیلند و استرالیا و مردم این كشور در گورستان شهر كرایست چرچ برگزار شد.
آساق**1599 **1600

سرخط اخبار جهان