۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۹
کد خبر: 83249563
T T
۰ نفر
آئين سنتي قره بايرام در آستارا برگزار شد

آستارا-ايرنا- آئين سنتي عيد سياه موسوم به 'قره بايرام' در آستانه سال نو در مساجد شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ايرنا، در اين آئين سنتي شهروندان، يك روز مانده به تحويل سال نو لباس هاي پاكيزه و جديد خود را پوشيده و از نخستين ساعات صبح در مساجد حاضر مي شوند.
در روستاها نيز ريش سفيدان محله هاي مختلف به صورت گروهي به همراه جمعي از روستائيان در مساجد حضور پيدا مي كنند.
هدف از برگزاري اين آئين تبريك عيد به خانواده هاي سوگواري است كه يك نفر از خويشان آنها در سال 97 چهره در نقاب خاك كشيده است.
در آئين سنتي قره بايرام كه به طور معمول در هر كدام از مساجد حدود يك ساعت به طول مي انجامد شهروندان با ميوه، خرما و شيريني پذيرايي مي شوند و پس از اتمام اين آئين در مساجد، اهالي محل در آرامستان شهر و روستاها حاضر شده و با در دست داشتن سبزه هاي مخصوص سفره هفت سين و گذاشتن اين سبزه ها بر روي قبور، فاتحه اي نثار ارواح درگذشتگان مي كنند.
حضور در بقاع متبركه پير قطب الدين و شيخ محمود خيوي از عارفان وارسته منطقه و امام زادگان ابراهيم و قاسم (ع) از ديگر رسوم اهالي شهرستان آستارا پس از برگزاري آئين سنتي قره بايرام است.
حدود 15 سال گذشته آئين سنتي قره بايرام به صورت انفرادي در خانه هاي مسكوني افراد عزادار برگزار مي شد ولي چند سالي استاين آئين با نظر ريش سفيدان محلات و هيات امناي مساجد به منظور رفاه حال شهروندان و خانواده هاي سوگوار در مساجد برگزار مي شود.

***آغاز مراسم اعتكاف در 2 مسجد آستارا
رئيس اداره تبليغات اسلامي آستارا از آغاز مراسم اعتكاف در مساجد جامع و عباسيه اين شهرستان خبر داد.
حجت الاسلام ابراهيم حاتمي با اشاره به حضور 40 مرد و 37 زن در اين آيين مذهبي اظهار داشت: برپايي نماز جماعت، گفتمان هاي ديني، قرائت زيارت آل ياسين، مسابقه احكام، سخنراني هاي اخلاقي، جلسات پرسش و پاسخ مسائل شرعي و محافل انس با قرآن از برنامه هاي اعتكاف در آستاراست.
وي با اشاره به اين كه امسال بيشتر استقبال كنندگان را جوانان تشكيل مي دهند خاطرنشان كرد : اعتكاف با آرامش روحي، صبر و استغفار باعث تزكيه روح مي شود و
آيين اعتكاف از نماز صبح روز 13 رجب مصادف با 29 اسفند ماه به مدت سه روز برگزار مي شود.
شهرستان آستارا در منتهي اليه غرب استان گيلان با داشتن 87 مسجد به علت بهره مندي از جاذبه هاي طبيعي، تجاري، تاريخي و قرار گرفتن در مسير تردد شمالغرب كشور، مقصد بسياري از گردشگران نوروزي است.
7105 / 7124 /6030

سرخط اخبار استان‌ها