استقبال قم از مسافران نوروزی با 500 برنامه فرهنگی

قم - ایرنا - قم شهر كریمه اهل بیت(ع) و میعادگاه عاشقان و ارادتمندان منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) به منظور بهره مندی بیشتر مسافران نوروزی از فضای معنوی و فرهنگی این شهر، با 500 برنامه فرهنگی مختلف آماده استقبال از مسافران نوروزی است.

به گزارش ایرنا، قم به عنوان شهری زیارتی همواره كانون توجه و حضور گسترده زائران از ایران و سایر نقاط جهان در همه روزهای سال به خصوص ایام با طراوت نوروز بوده كه این مساله علاوه بر دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی، موجب رونق گردشگری و فعالیت های اقتصادی مرتبط با آن در این استان شده است.
حضور میلیونی زائران نوروزی در قم، نیازمند مدیریتی منسجم و كارآمد است تا امكانات و خدمات مورد نیازشان به شكلی مناسب فراهم شود و البته برنامه های فرهنگی نیز باید به شكلی پررنگ برای زائران و مسافران نوروزی اجرا شود تا آنها از فضای معنوی این شهر بیشترین بهره را ببرند.

** مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در این زمینه گفت: 500 برنامه فرهنگی در نوروز 98 توسط دستگاه های مختلف فرهنگی استان اجرا خواهد شد.
سید موسی حسینی كاشانی با بیان اینكه 20 دستگاه عضو كمیته فرهنگی ستاد تسهیلات نوروزی هستند كه برنامه های متنوعی را برای نوروز امسال تدارك دیده اند افزود: با وجودی كه همه دستگاه های عضو ستاد تسهیلات زائران در اقدام های فرهنگی نوروز مشاركت دارند، ولی محوریت برنامه ها در حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمكران و بقاع متبرك امامزادگان می باشد.
وی ادامه داد: امسال با هماهنگی دستگاه های مختلف از جمله شهرداری و اداره كل اوقاف و امور خیریه، سه هزار مترمربع تبلیغات سطح شهر با پیام های مختلف فرهنگی انجام شده است.
حسینی كاشانی بیان كرد: برای معرفی برنامه های فرهنگی كه در مكان های مختلف از جمله حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمكران و بقاع متبرك اجرا می شود و همچنین معرفی فرصت های گردشگری قم، از ظرفیت نشریه های محلی استفاده شده و در این راستا بیش از 10 هزار نسخه نشریه چاپ شده است.
وی افزود: این نشریه ها به همراه بسته های فرهنگی در قالب «پیك فرهنگ» به عنوان هدیه به مسافرانی كه وارد شهر قم می شوند، اهدا خواهد شد.
وی با بیان این كه بسته ها شامل پیام های مختلف فرهنگی، سی دی سخنرانی و برگه های مطالعه یك دقیقه ای است، خاطرنشان كرد: تاكنون 50 هزار جلد كتاب تهیه شده تا در تعطیلات نوروز با هدف معرفی كتاب خوب و ترویج فرهنگ كتابخوانی به ویژه میان كودكان در هفت نقطه سطح شهر توزیع شود.

** برپایی سه نمایشگاه فرهنگی در حرم حضرت معصومه(س)
معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) نیز با تشریح ویژه برنامه های حرم كریمه اهل بیت(ع) در ایام نوروز، گفت: به مناسب نوروز 98، سه نمایشگاه فرهنگی شامل نمایشگاه نوروزی بهشت بانو، حریم حرم و آفرینش های فرهنگی و هنری فاطمی(س) در این مكان مقدس گشایش می یابد.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی افزود: نمایشگاه نوروزی بهشت بانو شامل بخش های كودك و نوجوان، دیجیتال و سواد رسانه، مسابقه و نمایش، احكام ویژه خانواده، ایستگاه جوایز، عكاس خانه و زیارت مجازی است كه از 29 اسفند 97 تا 14 فروردین 98 از ساعت 10 تا 14 و 17 تا 22 پذیرای علاقه مندان، در صحن جامع فاطمی(س) است.
وی ادامه داد: نمایشگاه حریم حرم شامل روایتگری زندگانی حضرت معصومه(س) در هشت غرفه می باشد كه از ساعت 10 تا 21 در پاركینگ ضلع شرقی حرم مطهر برپا می شود.
به گفته احمدی، نمایشگاه آفرینش های فرهنگی و هنری فاطمی(س) نیز فعالیت 40 ساله آستان را از ساعت 10 تا 24 در صحن صاحب الزمان(عج) برای مخاطبان به نمایش می گذارد.
معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) ادامه داد: برگزاری آیین های سخنرانی، مداحی و مرثیه سرایی در صحن های حرم كریمه اهل بیت(س) به مناسب ولادت حضرت علی(ع) و وفات حضرت زینب(س)، ویژه برنامه خانوادگی «همراهی» برنامه متنوعی از جمله تلاوت قرآن، سخنرانی، روایتگری با موضوع سبك زندگی اسلامی و همچنین مسابقه با حضور هنرمندان كشوری است كه هر شب از ساعت 21 تا 24 در صحن صاحب الزمان(عج) برگزار می شود.
احمدی ادامه داد: برگزاری برنامه حرم شناسی و شخصیت شناسی در قالب تورهای حرم گردی با هدف آشنایی مخاطبان با ویژگی بزرگان مدفون در حرم و شخصیت حضرت معصومه(س) در 2 نوبت صبح و عصر و برگزاری برنامه پرسمان خانواده با موضوع سبك زندگی ایرانی اسلامی و فاطمی در صحن های امام رضا(ع) و صاحب الزمان(عج) از دیگر برنامه های حرم ویژه نوروز 98 است.
وی ادامه داد: موزه آستان كریمه اهل بیت(س) نیز با برگزاری پرده خوانی و ارائه محتوای تاریخی در قالب چند رسانه ای تلاش خواهد نمود محتوای عبرت آموزی از دوره های تاریخی به بازدیدكنندگان ارائه نماید.
احمدی به طرح طبیب دوار اشاره و بیان كرد: این طرح در قالب تبلیغ چهره به چهره با حضور مبلغان توانمند و آموزش دیده با موضوع سبك زندگی فاطمی و اسلامی و همچنین معرفی شخصیت حضرت معصومه(س) و زیارت آن حضرت در صحن های حرم مطهر خواهد بود.
وی گفت: استقرار چهار پیشخوان عرضه محصولات فرهنگی، راهنمای زائر و معرفی خدمات حرم، برگزاری پویش ملی كتابخوانی و عكس با معرفی پنج عنوان كتاب از ساعت 9 تا 13 در صحن های مختلف حرم مطهر و برگزاری مسابقه عكاسی هنری با گوشی تلفن همراه از حرم مطهر، عكس سلفی خانوادگی با هدف تبلیغ و ترویج فرهنگ خانواده از دیگر برنامه های حرم حضرت معصومه(س) می باشد.

** مسجد جمكران و تدارك برنامه های فرهنگی متناسب با همه گروه های سنی
معاون فرهنگی مسجد جمكران نیز با تشریح برنامه های متنوع فرهنگی این مكان مقدس برای میزبانی از زائران نورزی گفت: سالانه زائران زیادی از نقاط مختلف ایران و سایر كشورهای جهان برای تشرف به مسجد جمكران عازم شهر قم می‌شوند و برنامه های نوروزی با محوریت پرورش زائر انقلابی برنامه ریزی شده است.
ابراهیم صدوقی با اشاره به اینكه مسجد مقدس جمكران یكی از قطب‌های فرهنگی و مذهبی كشور است، اظهار كرد: برنامه‌های نوروزی در این مكان مقدس با مراسم تحویل سال آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: در راستای ترویج سبك زندگی اسلامی، كارگاه‌های آموزشی كوتاه‌مدت به موضوع های مختلف در صحن رسول اعظم(ص) برگزار و در پایان به شركت‌كنندگان گواهینامه حضور در دوره اعطا می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای ویژه برنامه های مهدوی برای گروه سنی كودكان و نوجوانان ادامه داد: باهدف تربیت نسل مهدوی برای گروه سنی كودك و نوجوان نیز ویژه‌برنامه‌هایی در 2 مركز فرهنگی هنری گل نرگس ویژه كودكان 5 تا 9 سال و مركز جوانه‌های انتظار ویژه نوجوانان اجرا خواهد شد.
صدوقی افزود: كارگاه آسیب‌های فضای مجازی برنامه دیگر این مكان مقدس در ایام نوروز است كه با هدف ایجاد آرامش معنوی در مسجد مقدس جمكران برگزار خواهد شد.
وی اظهار كرد: مراسم ادعیه خوانی، برگزاری نمازهای جماعت، حلقه‌های معرفت، پاسخگویی به شبهات و ارائه مشاوره‌های اعتقادی و خانوادگی و برگزاری محافل قرآنی از دیگر برنامه‌های نوروزی این مكان مقدس خواهد بود.

** بقاع 36 امامزاده در قم میزبان طرح آرامش بهاری است
مدیركل اوقاف و امور خیریه قم نیز گفت: در نوروز امسال بقاع متبرك 36 امامزاده در این استان، با حضور 80 روحانی مبلغ میزبان طرح آرامش بهاری است.
حجت الاسلام والمسلمین عباس اسكندری افزود: این طرح در 6 بقاع شاخص شامل حرم حضرت موسی مبرقع(ع)، امامزاده خضر نبی(ع)، امامزاده جعفر زواریون(ع) در محور اراك - قم، امامزاده عبدالله(ع) در روستای قلعه چم، مسجد جمكران و حرم حضرت معصومه(س) به صورت ویژه و با برپایی خیمه های معرفت اجرایی خواهد شد.
وی اضافه كرد: در بقاع امامزاده هایی همچون حضرت موسی مبرقع(ع) كه زائران خارجی به ویژه از كشورهای پاكستان، افغانستان و عراق حضور پیدا می كنند، اجرای طرح آرامش بهاری با رونق خاصی همراه خواهد بود.
اسكندری ادامه داد: علاوه بر مشاركت 80 تن از مبلغان، 400 خادم و عضو هیات امنای بقاع امامزاده ها نیز در راستای ارائه خدمات رفاهی و پاسخگویی به نیازهای زائران مستقر می شوند.
طرح آرامش بهاری از 28 اسفندماه جاری آغاز شده و تا 15 فروردین ماه 98 ادامه دارد كه برای جذب كودكان، نوجوانان و جوانان در این طرح، جوایزی از محصولات ایرانی و اسلامی در نظر گرفته شده است.

** توزیع 10 هزار برگ نظرسنجی
عضو هیات علمی دانشگاه قم نیز گفت: امسال حدود 10 هزار پرسشنامه كه نسبت به پارسال پنج برابر شده است، بین مسافران و زائران توزیع می شود.
محمد حسن ملكی افزود: پرسشنامه ها از 29 اسفندماه تا پایان تعطیلات نوروزی در نقاط مختلف شهر در اختیار زائران قرار می گیرد كه درآن وضعیت متغیرها از جمله اسكان، ارزاق، امنیت، مبلمان و نظافت شهری، آراستگی، برنامه های فرهنگی مسجد جمكران، حرم حضرت معصومه(س) و بوستان های سطح شهر ارزیابی می شود.
وی ادامه داد: پرسش هایی كه در این پرسشنامه ها طرح شده، میزان بهبود متغیرهای مختلف را نسبت به سال های گذشته بررسی می كند.
7404/ 1175

سرخط اخبار فرهنگ