۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۷
کد خبر: 83249559
۰ نفر
همه برای عادل؛ یك نفر علیه همه

تهران- ایرنا- تداوم تقابل و رویكرد حذفی «علی فروغی» مدیر شبكه سوم سیما در برابر «عادل فردوسی پور» مجری پر طرفدار برنامه ورزشی نود، بار دیگر واكنش های گسترده ای را در فضای مجازی برانگیخته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، تصمیم اخیر مدیر شبكه سوم سیما در تغییر برنامه 90 با حذف مجری آن، انتقادها و تحلیل های بسیاری را به دنبال داشت، به ویژه آنكه «عبدالعلی علی عسگری» رییس صدا و سیما ساعتی پیش از اظهارات فروغی از بازگشت فردوسی پور به برنامه نود خبر داده بود.
پیش از این هم افشای دستكاری آرای مردم به منظور تغییر نتیجه یك نظرسنجی برای تعیین برترین برنامه یك سال گذشته سیما، خبرساز شده بود. در این برنامه آرای برنامه «برنده باش» در برابر برنامه نود افزایش یافته بود تا فردوسی پور برنده این نظرخواهی نشود. افشاگری وزیر ارتباطات، موجب بازگشت رای های برنامه نود و برنده شدن مجری آن شد. پس از آن اظهارات عادل در مراسم دریافت جوایز جشنواره جام جم، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
كاربران توییتر در دو روز گذشته با هشتگ هایی چون «#عادل_فردوسی_پور»، «#عادل»، «#علی_فروغی»، «#نود»،«#برنامه_نود»، «#صدا و سیما» و ... به این موضوع واكنش نشان دادند.
این گزارش به بررسی تحلیلی محتوای تولید شده در این خصوص پرداخته است.

**تقابل فروغی با خواست مردم
از دید بسیاری از مردم، تصمیم به حذف فردوسی پور آن هم پس از برنده شدن برنامه نود در جشنواره جام جم، پشت كردن به رای مردم و حركت در مسیری خلاف خواست مردم و البته «توهین آمیز» است.
در توییتی می خوانیم: «برای زمین زدن عادل فردوسي‌پور و برنامه نود، پروژه تقلب و دست كاری رای مردم در جشنواره جام جم شكست خورد تا تنها یك هفته بعد از تائید او توسط مردم، با توسل به حكم اداری كارش را یكسره كنند و ژست پیروزی بگیرند.»
دیگری با رویكردی مایوسانه آورد: «در سراسر دنیا نظرسنجی برای بدست آوردن ذائقه مخاطب انجام می شود و بر همان اساس برنامه‌ریزی می‌كنند، در ایران نظرسنجی انجام می دهند ببیند كدام برنامه پر مخاطب است، همان را تعطیل می‌كنند و فرد محبوب اخراج ...»
«آذر منصوری» فعال سیاسی در توییتر خود نوشت: «برنامه نود پر مخاطب ترین برنامه صدا و سیما است. دلیل اصلی این تعداد بیننده كسی نیست جز عادل فردوسی پور. رفتن او از این برنامه، نتیجه ای جز ریزش مخاطب به دنبال ندارد. این شیوه مدیریت دفعیِ رسانه ای كه قرار بوده است ملی و منشأ امید، همگرایی و همبستگی در كشور باشد، دستمریزاد دارد!»

**چرا فردوسی پور كنار گذاشته شد؟
كاربران در سطحی وسیع به واكاوی و پرسش در مورد دلایل حذف فردوسی پور از سوی مدیر جوان شبكه سوم پرداختند و دلایل مختلفی را شناسایی و مطرح كردند.
برخی «محبوبیت» فردوسی پور را دلیل حذف او و «منطق حذف» را رویه ای عمومی در مدیریت صدا و سیما دانستند. «فیض الله عرب سرخی» فعال سیاسی نوشت: «منطق حذف از نامزدهای مطلوب مردم درانتخابات و عرصه‌های مدیریتی و هنرمندان و ..،حالا به داخل صدا وسیماهم 'نفوذ' كرده و هر كه محبوب است، فورا حذف می‌شود.»
برخی دیگر تلاش فردوسی پور برای شفاف سازی، افشا و به تصویر كشیدن آنچه را «مافیای فساد در فوتبال» خواندند، دلیل تلاش برای حذف این مجری دانستند.
برخی دیگر هم «كینه» فروغی از فردوسی پور را دلیل این تقابل عنوان كردند. گروهی تصمیم به حذف نود را در چارچوب «انتقام گیری» فروغی از فردوسی پور به خاطر اظهاراتش در جشنواره جام جم تعبیر می كنند.
در توییتی می خوانیم: «تنها چند روز بعد از انتخاب نود به‌عنوان بهترین برنامه صدا و سیما از نگاه مردم و بهترین برنامه تركیبی از نگاه داورانِ همان صداوسیما؛ فردوسی پور حذف و نود تعلیق شد تا علی فروغی انتقام انتقادات فردوسی‌پور را بگیرد. نظر مردمی كه با پول آنان صدا و سیما میلی اداره می شود نیز هیچ اهمیتی ندارد.
برخی میل به «دیده شدن» و «قدرت طلبی» فروغی را از دلایل اصلی این ماجرا عنوان كرده و از عمومیت داشتن این مساله در یك جریان فكری خاص گفتند. روزنامه نگاری نوشت: «جنون دیده شدن سبب شده فروغی با تمام قوا به سمت بدنامی حركت كند‌. پرواضح است الگویش مدیران مسن جریان فكریش هستند.»
«علیرضا معزی» دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در توییت خود نوشت: «نسخه فردوسی‌پور همان شب اختتامیه جام جهانی ۲۰۱۸ پیچیده شد. اما آنچه پنهان است، این ‌كه چرا مدیر جوان شبكه سه، به جای سپردن این كار به بالادستی‌ها، خود، دو قطبی شخصی با او ساخت و عادل را در اوج فعالیت حرفه‌ای، به اوج محبوبیت هم رساند. ظاهرا آن‌كه نسخه‌اش نزد مردم پیچیده شد، كس دیگری است.»

**انتقاد از سیاست ها و روندهای صدا و سیما
عملكرد فروغی در تقابل با فردوسی پور یك بار دیگر موج انتقادات را به سوی سیاست ها و مدیریت صدا و سیما روانه كرد.
«مصطفی تاجزاده» فعال سیاسی در حساب كاربری خود نوشت: «تنگ‌ نظری و نگاه حذفی علت ناكارآمدی رسانه به ‌اصطلاح ملی و ریزش مستمر مخاطبان آن را توضیح می‌دهد و اینكه چرا صدا و سیما زیانده‌ترین نهاد عمومی است.»
صدا و سیما همچنین یك بار دیگر به سیاسی كاری متهم شد. «طیبه سیاوشی» نماینده مجلس در صفحه خود آورد: « ضمن حفظِ انتقادات كیفیِ اخیر به برنامهٔ 90 و مجری آن، پربیننده‌ترین برنامهٔ فوتبالی، نباید فدای مجادلات مدیریتی و سیاسی شود.»
«فاطمه سعیدی» نماینده مجلس هم با «غلط» خواندن تصمیم اخیر فروغی و انتقاد از سرمایه سوزی صدا و سیما نوشت: «یكی بر سر شاخ بن می‌برید. حكایت صداوسیما است كه مانده اعتبارش را خرج مدیران تازه از راه رسیده می‌كند و چوب حراج به سرمایه‌اش می‌زند.
«پروانه مافی» دیگر نماینده مجلس هم چنین تصمیمی را نشانه «بی تدبیری» دانست و توییت كرد: «تنها برنامه چالشی و مردمی صداوسیما هم با تدبیر مدیران این رسانه دچار چالش شد. اعمال مدیریت حق هر مدیری است اما حذف یك مجری باسابقه، موفق و باتجربه نشانگر تدبیر نیست.»
«یاشار سلطانی» روزنامه نگار هم نوشت: «تعطیلی نود روی دیگر آرشیو فروشان سیمای ملی است. یكی تصاویر اختصاصی را می‌فروشد و دیگری مخاطب انحصاری را جذب رسانه‌های بیگانه می‌كند.»
كاربر دیگری در مورد نتیجه گیری های ماجرای نود آورد: « 1. محبوبیت غیر خودی ها تحمل نمی شود حتی اگر در حوزه غیر سیاسی باشد. 2. در ایران قدرت فامیلی (فروغی، حدادعادل ) از قدرت رسمی ( علی عسگری) بالاتر است . 3. در ایران مقاصد شخصی بر مقاصد و سرمایه سازمانی اولویت دارد. 4. در ایران افكار عمومی هیچ انگاشته می شود.»

**مدیر صدا و سیما ورود كند
برخی كاربران خواستار واكنش و مدیریت جدی رییس صدا و سیما در این مساله شدند. «سید فرید موسوی» نماینده مجلس در صفحه خود نوشت: «چرا باید بین یك مدیر لجباز و یك مجری محبوب، حذف دومی انتخاب شود؟ آقای علی عسگری لطفا به مردم پاسخگو باشید.»
برخی هم این تصمیم را نشانه تقابل فروغی با عسگری و نتیجه نهایی این روند را حذف فروغی دانستند. «فروغی مدیر شبكه 3 با حذف برنامه نود و فردوسی پور قدرتش را به عسگری رییس صدا و سیما نشان داد كه به تازگی از ادامه حضور فردوسی پور سخن گفته بود. با این كار تنها راه برای عسگری بركناری فروغی است.»
برخی دیگر اما در تقابل میان مدیر شبكه سه با رییس سازمان صدا و سیما، دومی را برنده نهایی معرفی كردند چرا كه از دید كاربران نسبت فامیلی فروغی با یكی از چهره های سیاسی (حداد عادل) به او چنین قدرت و جسارتی داده كه در برابر رای مردم بایستد.

**انتقادهایی فراتر از صدا و سیما
برخی انتقادات با سویه سیاسی از صدا و سیما فراتر رفت و مدیریت و برخی رویكردهای كلان و غالب كشور را مورد سوال قرار داد.
كاربری مشكل را در نبود ساختار «پاسخگویی» و «مسوولیت پذیری» در مدیریت صدا و سیما به عنوان تابعی از یك كل جستجو كرد و آورد: «علی فروغی نماد تفكری است كه خود را به هیچ جا پاسخگو نمی داند، نه به آرای مردم اعتنا دارد و نه برای سلیقه شان تره خورد می كند. پشتگرم به ساخت بسته سازمان صداوسیما، اسب خود را می تازد. می داند كه دست آخر، لازم نیست برای پیامدهای مدیریت خود به كسی حساب پس بدهد. این شیوه رضاخانی نیست؟»
«عبدالله رمضان زاده» هم این رویكرد را كلان تر از مدیریت صدا و سیما دانست و نوشت: «استدلال مشترك مصباحی مقدم (روحانیت مبارز) و فروغی (بسیج دانشجویی و صدا و سیما):اصلا مردم چكاره اند كه نظر دهند؟!!»
گروهی انحصاری بودن حق نشر صدا و تصویر از سوی این رسانه را زیر سوال بردند. كاربری با استناد به حقوق بین الملل نوشت: «می‌گویند نظامی كه رسانه را در اختیار خودش دارد و محتوای خودش را نشر می‌دهد و اجازه فعالیت رسانه (تلویزیون) دیگری را نمی‌دهد، نظام مردم سالار محسوب نمی‌شود.»
در توییتی دیگر می خوانیم: « یك سال است كه داریم تاوان یك 'رای' را می دهیم، بعد انتظار داریم همان ها كه انتقام می گیرند به رای مردم به برنامه نود احترام بگذارند.»
«محمد مهاجری» فعال سیاسی اصولگرا هم تصمیم گیری های صدا و سیما را فراتر از مدیریت این نهاد دانست و نوشت: «نه مدیر شبكه 3 را رئیس صدا وسیما آورده، نه عادل را او برده. تصمیم بیرون از جام جم گرفته شده. مدتها است از آقای علی عسگری فقط یك اسم مانده، بی آنكه رسمی از او پابرجا باشد و اقتداری و عزتی و...»

**روندی كه به ضرر رسانه ملی تمام می شود
تعدادی از كاربران در مورد بی اعتمادی و رویگردانی مخاطبان به صدا و سیما هشدار دادند. در توییت كاربری می خوانیم: «كاری كه با مطبوعات و روزنامه نگاران كردید ونتیجه اش این شد كه امروز مردم به آنها بی اعتماد هستند را با برنامه های پرمخاطب تلویزیون نكنید تا اندك بیینده رسانه ملی از بین نروند و مشتریان ماهوره ای ها زیادتر نشود.»
بسیاری از كاربران بازنده این بازی را صدا و سیما و برنده آن را مردم و فردوسی پور دانستند، حتی اگر برنامه نود، پایان یابد. در توییتی می خوانیم: « نباید اصرار بیهوده بر برگشت فردوسی پور به نود كرد. بهتر است از صدا و سیما بیرون بیاید تا مشخص شود بازنده این حذف صدا و سیماست یا مردم و عادل؟»
پژوهش**9275**9279

سرخط اخبار سیاست