قیمت سیب زمینی و پیاز در روزهای آینده كاهش می یابد

تهران - ایرنا- مدیركل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد كشاورزی گفت: بارندگی روزهای اخیر در استان های خوزستان و جنوب كرمان برداشت محصولاتی چون پیاز و سیب زمین و خیار را با مشكل مواجه ساخته و پیش بینی می شود هفته آینده و با از سرگیری برداشت و حمل و نقل قیمت ها متعادل شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهادكشاورزی، حسین اصغری افزود: متاسفانه هر ساله در ایام نوروز با كمبود شدید وسایل نقلیه باری و محدودیت های ترافیكی وسایل باری سنگین در جاده های پر تردد كشور مواجه هستیم كه این موضوع خود تاثیر منفی بر بازار عرضه محصولات سبزی و سیفی كه به طور عمده فسادپذر هستند، بر جای می گذارد.
وی تصریح كرد: میزان تولید سیب زمینی در كشور پنج میلیون تن در سال است و تولید پیاز امسال به 2.2 میلیون تن، گوجه فرنگی 6 میلیون تن و خیار 3 میلیون در سال می رسد كه نسبت به سال گذشته رشد نشان می دهد.
مدیركل محصولات جالیزی با اشاره با اینكه در تولید محصولات سبزی و سیفی هیچگونه مشكلی وجود نداشته است، اظهارداشت: با اجرای طرح استمرار تولید سیب زمینی و پیاز در استان های جنوبی كشور نظیر سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، خوزستان، جنوب كرمان، ایلام، كرمانشاه و گلستان نیاز كشور به این محصولات به نحو مطلوبی تامین می شود.
وی گفت: افزایش صادرات محصولات سبزی و سیفی و نیز ورود كشور های متقاضی جدید از جمله مسایلی است كه باید برای مدیریت آن ساز و كار مناسب و ویژه ای اندیشیده شود تا تعادل بازار را در مقاطع خاص برهم نزند.
به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر قیمت هر كیلو پیاز از مرز هشت هزار تومان و سیب زمینی از پنج هزار تومان گذشت تا جایی كه به دلیل كمبود و گرانی قیمت پیاز در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران عرضه نمی شد.
اقتصام**9186*2025

سرخط اخبار اقتصاد