نوروزگاه؛ جشني به وسعت ايران- اميرخالق نژاد*

مهاباد - ايرنا - همزمان با فرار رسيدن نوروز باستاني جشن نوروزگاه در استان ها و شهرهاي سراسر كشور از جمله موزه ها و محوطه هاي باستاني و تاريخي و پايگاه هاي ميراث فرهنگي برگزار مي شود.

به گزارش ايرنا، اين جشن ويژه نوروز و موسوم به نوروزگاه چند سالي است با استقبال مسافران نوروزي، گردشگران و بازديد كنندگان مواجه شده و ايام عيد نوروز را با رنگ و بويي از سنت هاي كهن و اصيل پيشينيان در آميخته است.
اجراي آئين هاي سنتي و بومي و محلي از جمله موسيقي فولكلور محلي، تكم گرداني و بازهاي هاي محلي ويژه نوروز از مهمترين بخش هاي جشن نوروزگاه در مناطق مختلف ايران است.
با توجه به اهميت برگزاري برنامه هاي نوروزگاه و معرفي مفاهيم اين رسم كهن با استفاده از شيوه هاي مستندنگاري و مستندسازي عناصر و مؤلفه هاي آئين هاي محلي نوروز باستاني، آداب و رسوم حوزه نوروز در مناطق مختلف و جامعه هدف شهرها با برگزاري برنامه هاي بومي زنده شده و دوباره يادآوري مي شود.
مستندسازي آيين هاي بومي نوروز براي ثبت عناصر فرهنگي خصوصا در حوزه مباحث مردم شناختي مي تواند يكي از موارد اساسي براي حفظ مولفه هاي فرهنگي اقوام مختلف باشد.
در جشن نوروزگاه آيين هاي سنتي از جمله تكم گرداني، موسيقي محلي، پهن كردن سفره هاي هفت سين نوروزي با الهام از عناصر و مولفه هاي فرهنگ عمومي و باورهاي بومي مناطق و منطبق بر آداب و سنن چهار گوشه كشور اجرا و نمايشگاهي از آثار صنايع دستي اهالي شهرها و جشنواره اي از غذاهاي بومي منطقه برپا مي شود.
جشن نوروزگاه در تعطيلات نوروزي مانند سال هاي گذشته در شهرهاي كشور برگزار مي شود و هنرمندان بومي و محلي با اجراي نمايش هاي آييني و سنتي در موزه ها و محوطه هاي تاريخي در اين مدت از ميهمانان نوروزي و گردشگران پذيرايي مي كنند.
اجراي برنامه هاي ويژه فرهنگي و جشن هاي نوروزگاه موجب توسعه صنعت گردشگري و معرفي بيش از پيش ظرفيت هاي فرهنگي و تاريخي شهرها مي شود.
تكاب كه از شهرهاي تاريخي با قدمت كهن در كشور است و در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است و در نوروز 1396 و 1397 طي 2 سال متوالي در مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان ميزبان جشن نوروزگاه بود.
اين آيين بومي و محلي با مشاركت هنرمندان جوان و خوش ذوق تكاب در گرداگرد درياچه اسرار آميز تخت سليمان با استقبال چشمگير گردشگران و مسافران نوروزي برگزار مي شود كه بر جاذبه اين اثر تاريخي افزوده و موجب ماندگاري زياد گردشگران در اين محوطه تاريخي شده است.
موسيقي محلي «آشيقي»، تكم گرداني و پهن كردن سفره هفت سين با عناصر بومي به نام «بايرام سوفراسي» و بازي هاي بومي و محلي از مهمترين برنامه هاي جشن نوروزگاه در تكاب است كه در عيد نوروز سال 1398 نيز متنوع تر از سال هاي گذشته رونق بخش روزهاي تعطيل مسافران نوروزي خواهد شد.
اين آيين محلي كه يادآور سنت هاي ديرينه نوروز در منطقه است، در كنار مجموعه تخت سليمان كه يكي از جاذبه هاي منحصر بفرد تاريخي به شمار مي رود و عنوان چهارمين اثر جهاني كشور در فهرست آثار يونسكو زينت بخش آن شده، نوروز متفاوتي را براي مسافران و گردشگران رقم مي زند.
*خبرنگار ايرنا
7514/ 3020/3072

سرخط اخبار استان‌ها