۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۹
کد خبر: 83249539
T T
۰ نفر
استان اردبیل، همسایگی كوه و دریا، برف و گل ها

اردبیل- ایرنا - استان اردبیل مجموعه ای بی نظیر از زیبایی های طبیعی و تاریخی است ، همسایگی كوه و دریا و برف و گرما ، گل ها و چشمه سارها ویژگی هایی است كم نظیری است كه در سال جدید مسافران و گردشگران را به خود فرا می خواند.

به گزارش ایرنا ، بهار اردبیل در خود پاسخی برای همه سلایق دارد، اگر هنوز دل به زمستان و برف داری پیست اسكی آلوارس در دامنه سبلان با انبوه برف و تنها با طی تنها 12 كیلومتر از شهر سرعین ترا به خود می خواند.
از برف بازی، اسكی و تیوب سواری در آلوارس كه خسته شدی آب های گرم معدنی شهر سرعین میزبانت است تا اعصاب و جسم ترا آرامش دهد.
اگر هوس جنگل داری كافی است كه 30 تا 40 كیلومتر به شرق شهر اردبیل برانی و جنگل فندقلو در نمین منتظرت است تا بر بام اردبیل و گیلان زیبایی های طبیعت را به تو ارزانی كند، اینجا سوار بر تله كابین می توانی دل آسمان را بشكافی و هارمونی برف و درخت و جنگل را طی كرده و در ارتفاعات دل انگیز حیران زیبایی های خدادادی راطی كنی.
گرمایی هم باشی و دل به علفزار و گلزار هم داشته باشی كافی است كه به شمال استان حركت كنی ، دست خالق هنر، طبیعت را در منطقه مغان به نهایت و به زیبایی تام به نقاشی كشیده است.
اینجا در فاصله ای كمتر از 2 ساعت از مركز استان اردبیل مزارع زرد رنگ و سبز رنگ كلزا و گندم در انتظارت است، گرمای معتدل هوا نیز كمكت می كند كه با لذت تمام خوشه های گندم را با دستانت حس كنی و عطر دل انگیز گل ها را بو كرده و جان تازه ای بگیری.
سبلان نیز در میانه راه اردبیل و مغان با زیبایی كامل خود چشم ها را نوازش می دهد، اگر اهل كوهنوردی و كوه هم باشی می توانی تا خود قله و یا دامنه های آن رفته و با دوری از زندگی ماشیینی دمی در دل طبیعت آرام گیری و تن خسته خود را با آبگرم های واقع شده در دامنه سبلان آرامش دهی.
آخر سر اگر هوس دریا هم كنی زیاد غمی نیست، تنها 70 كیومتر فاصله است تا با گذر از گردنه سحرانگیز حیران در استارا به دریا رسیده و در سواحل خزر بر روی شن های ساحل قدم زنی.
اهل تاریخ هم اگر باشی تمدن بیش از 6 هزار ساله اردبیل برای سلیقه فرهنگی ات آثار بدیعی دارد ، در موزه های متعدد مركز استان و در شهر یئری مشگین شهر و موزه خلخال می توانی به گذشته ها سفر كنی.
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی مدفن بزرگان صفوی و بانی ایران یكپارچه در اردبیل نیز میزبان خوبی برای گردشگران نورزوی است ، اینجا شیخ صفی الدین جد سلاطین صفوی و شاه اسماعیل و شاهزادگان صفوی و شهدای جنگ چالدران آرمیده اند و سنگ قبر آنها با هنرنمایی ایرانیان با كنده كاری زیبا تحسین بازدیدكنندگان و دوستداران طبیعت را برمی انگیزد.
به هر حال طبیعت بكر استان اردبیل بویژه با آب و هوای پاك و معتدل، آب های معدنی سحرانگیر و نیز بیش از 1500 اثر تاریخی به صورت محوطه ها، تپه ها، پل ها، بناها و قلعه ها در جای جای استان در نوروز منتظر مسافران است.
دریاچه شورابیل ، دریاچه نئور ، شهر گردشگری سرعین ، پیست اسكی آلوارس ، سردابه ، ویله درق، محوطه باستانی كنزق ، كلخوران ویند و دربند هیر در شهرستان اردبیل ، دهكده توریستی سبلان، حاشیه سد یامچی، آبگرم ایلانجق، مجتمع توریستی تفریحی سقزچی، منطقه گردشگری قره شیران، غارهای روستای گلستان و بولاغلار نیر در شهرستان نیر، محیط پیرامون دریاچه كشت و صنعت، تالاب روستای تپراق كندی، سبلان و ساحل رود ارس از جمله مناطق گردشگری نمونه استان هستند كه میزبان گردشگران نوروزی است.
داش حمام ، غار یخگان و مجتمع تفریحی آب معدنی گیوی در شهرستان كوثر، خیاو تا گردلوی، قوتور سویی، شابیل، قینرچه، ایلاندو و منطقه گردشگری شیروان دره سی در مشگین شهر ، جنگل های آلادیزگه و فندقلو در شهرستان نمین، ازناو، امامزاده عبدالله كلور و منطقه نمونه گردشگری الماس در خلخال و جنگل های آنی سوفلا، منطقه گردشگری ییلاقی داش دیبی و سد گیلارلو در گرمی نیز می بایست به این مجموعه اضافه شود.
محوطه تاریخی پیرازمیان در مشگین شهر و گیلوان در شاهرود خلخال ، تپه تاریخی نادر اصلاندوز و آناهیتا در سرعین ، پل پردیس در شهرستان كوثر و هفت چشمه در اردبیل ، بقاع شیخ صفی الدین اردبیلی و شیخ جبرائیل و مجموعه بزرگ بازار تاریخی اردبیل و قلعه های اولتان در پارس آباد ، قهقهه در مشگین شهر و قیزقلعه از جمله قابلیت های تاریخی است كه پذیرای گردشگران و مسافران بهاری است.
سوغات ها و صنایع دستی اردبیل هم می تواند در طی سفر و پایان آن گردشگران را راضی از این دیار تاریخ و طبیعت بدرقه كند.
سرشیر، حلوای سیاه، عسل، تخمه آفتابگردان، آبنبات و شیرینی های محلی از مهمترین سوغاتی های تغذیه ای اردبیل محسوب می شوند.
گلیم، شال، جاجیم، ورنی، مسند، سفالگری، صنایع چوب مانند معرق، منبت و خراطی، مصنوعات چرمی و قالیبافی و نمدبافی جزو صنایع دستی استان است.
میهمانان نوروزی استان اردبیل با توجه به وجود بیش از 200 واحد اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر و متل و همچنین بیش از 150 مجتمع خدماتی رفاهی و پذیرایی بین راهی امكانات و فضاهای فرهنگی ورزشی و تفریحی تاریخی مشكلی نخواهند داشت و ستاد تسهیلات نوروزی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در تمامی نقاط این استان برای پذیرایی از میهمانان آمادگی كامل دارد.
7110/6016

سرخط اخبار استان‌ها