مسافران نوروزي مقررات راهنمايي و رانندگي را رعايت كنند

يزد - ايرنا - نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد با تبريك سال 98 و با توجه به سفرهاي نوروزي به استان، نكاتي را از مبدأ تا مقصد براي آن دسته از هم ميهماني كه قصد سفر دارند، يادآوري كرد و از آنها خواست مقررات راهنمايي و رانندگي را در طول سفر همواره رعايت كنند.

دكتر حسن جان فدا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ايرنا افزود: مسافران قبل از سفرهاي نوروزي به مكانيك حرفه‌اي خودرو مراجعه كنند و مواردي كه به نظرش مي‌رسد ازجمله معاينه موتور، فرمان، ترمز، جعبه‌دنده، تايرها و باتري را بررسي و در صورت وجود نقص نسبت به رفع آن اقدام كنند.
وي اظهار داشت: همچنين رانندگان هر موقع احساس خستگي و خواب‌آلودگي كردند، توقف و استراحت كنند.

** هر 2 ساعت رانندگي 15 دقيقه استراحت
مدير گروه مديريت كاهش خطر در حوادث،بلايا و پدافند غير عامل دانشگاه علوم پزشكي يزد اضافه كرد: هر راننده مي بايستي پس از 2 ساعت رانندگي ربع ساعت استراحت كند، استراحت به اين معنا نيست كه پشت فرمان بنشيند بلكه بايد از ماشين پياده شود و قدم بزند، چاي يا نوشيدني ميل كند ، كشش‌هاي عضلاني انجام دهد تا خستگي رفع شود.
جان فدا افزود: بستن كمربند ايمني براي همه سرنشين خودروها الزامي است و والدين اجازه ندهند كودكان زير 12 سال در صندلي جلو ماشين بنشينند.

** صحبت كردن با تلفن همراه ممنوع
نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد توصيه كرد: هنگام رانندگي با تلفن همراه صحبت نكنيد ، زيرابه دليل بي‌توجهي راننده به جلو، خطر بروز تصادف تا 6 برابر افزايش مي‌يابد.
وي اظهار داشت: در حين رانندگي باسرنشينان خودرو بحث‌وجدل نكنند، حوادثي بسياري رخ ‌داده است كه علت تصادف به خاطر دعواي خانوادگي بود و بعضاً تمام افراد خانواده جان خود را از دست دادند و اگر فردي هم زنده ماند، دچار معلوليت دائمي شده است.

** پرهيز از كورس در جاده
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد به رانندگان توصيه كرد: هرگز در جاده به دنبال ركورد زدن و كو رس در رانندگي نباشيد زيرا منجر به‌اتفاق هايي مي‌شود كه قابل جبران نيست و لذت سفر را تلخ مي‌كند.
نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد افزود: قبل از سفر استراحت كنيد تا سفر خوبي براي خود و خانواده خود رقم بزنيد
جان فدا افزود: برخي رانندگان مدعي هستند، هرگز در رانندگي دچار خستگي و خواب‌آلودگي نمي‌شوند و مي‌گويند، « امكان ندارد من پشت فرمان بخوابم» ، اين حرف‌ درست نيست بلكه خيال است زيرا « مغز انسان خسته مي‌شود، خواب مي‌رود، شايد چشم‌ها باز باشد» اما در يك‌لحظه تصادف رخ مي‌دهد.
مدير گروه مديريت كاهش خطر در حوادث،بلايا و پدافند غير عامل دانشگاه علوم پزشكي يزد تصريح كرد: بعد از خوردن ناهار حتماً استراحت كنيد خيلي از تصادف‌ها در فاصله زماني ساعت 16 تا 20 رخ مي‌دهد.
نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد بابيان اينكه خيلي از رانندگان تجربه مسافرت‌هاي بين‌شهري يا طولاني ندارند، گفت: بايد قبل از سفر اطلاعاتي در مورد جاده و مسير موردنظر كسب كنند تا براي آن‌ها مشكلي پيش نيايد.

** عجله نكنيد
به گفته عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد هرگز در سفر عجله نكنيد و هميشه ديدني‌ها در مقصد نيست مسير جاده بخشي از سفر و تفريح است.
وي ادامه داد: هميشه در خودرو شكلات، بيسكويت ، ميوه و آب سالم به همراه داشته باشيد و به موسيقي خوب و موردعلاقه تان گوش كنيد.
نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد افزود: در چادرهاي مسافرتي هرگز پيك‌نيك روشن نكنيد ، با سويچ ماشين در كنسرو و ديگر وسايل را باز نكنيد.

** 70 درصد تصادف در ورودي و خروجي شهرها
مدير گروه مديريت كاهش خطر در حوادث،بلايا و پدافند غيرعامل دانشگاه علوم پزشكي يزد خاطرنشان كرد: بر اساس آمارهاي منتشره 70 درصد تصادف در 30 كيلومتري ورودي و خروجي شهرها اتفاق مي‌افتاد،رانندگاني كه راه‌هاي طولاني را طي مي‌كنند معمول در 30 كيلومتر نرسيده به مقصد خسته مي‌شوند و دقت لازم را در موقع رانندگي ندارند.
نماينده انجمن جامعه ايمن ايران در يزد افزود: اغلب تصادف به دليل عدم سرعت مطمئنه، رانندگي با چراغ خاموش در شب، صحبت كردن با همراهان، خوردن و نوشيدن ، عدم رعايت فاصله ايمني، حركات نمايشي ، بي‌توجهي به علائم راهور ، صحبت با تلفن همراه ، وجود نقص فني در خودرو ، جر و بحث در داخل خودرو و نيز خوردن شربت يا قرص‌هاي مسكن و خواب‌آور است.
2088/ 2047/

سرخط اخبار استان‌ها