مراسم خاكسپاری اولین گروه قربانیان فاجعه تروریستی نیوزیلند برگزار شد

تهران - ایرنا - با مشخص شدن هویت برخی از قربانیان جمعه سیاه نیوزیلند ، مراسم تدفین اولین گروه جانباختگان این حادثه امروز (چهارشنبه) با حضور جمع زیادی از اقشار مختلف مردم نیوزیلند و استرالیا برگزار شد.

به گزارش ایرنا از رسانه های نیوزیلند، جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند كه امروز برای دومین بار به كرایست چرچ شهر محل وقوع حادثه آمد، اعلام كرد كه تاكنون هویت 30 نفر از 50 نفر از قربانی حادثه تروریستی روز جمعه گذشته مشخص شده و خانواده های آنان می توانند مراسم تدفین آنها را برگزار كنند.
نخست وزیر نیوزیلند كه برای شركت در مراسم تدفین برخی از قربانیان این حادثه به كرایست چرچ بازگشته باردیگر با خانواده های قربانیان این حملات تروریستی ابراز همدردی كرد .
وی 5 روز پس از وقوع این حادثه تروریستی با شركت در یك كنفرانس خبری گفت كه نیوزیلند با خانواده قربانیان است.
آردرن در ایستگاه پلیس كرایست چرچ از كشته شدن مسلمانان در نیوزیلند ابراز تاسف كرد و با اشاره به خانواده سوری كشته شده در این حادثه تروریستی، گفت كه نیوزیلند خانه آنها بوده است.
امروز در نخستین روز از مراسم تدفین كشته شدگان این حادثه تروریستی پیكر برخی از قربانیان این حادثه پس از تشییع در گورستان the Memorial Park نیوزیلند به خاك سپرده شد.
این مراسم با حضورخانواده های قربانیان ، گروههایی زیادی از مسلمانان نیوزیلند و استرالیا و تعدادی از مردم نیوزیلند در كرایست چرچ برگزار شد.
نمازگزاران مسلمان روزجمعه گذشته درجریان برگزاری نمازجمعه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود' شهر كرایست‌ چرچ نیوزیلند مورد حمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند كه طی آنها 50 نفر كشته و دهها نفر نیز زخمی شدند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' 28ساله اهل استرالیا معرفی شده است كه پیشتر بارها درصفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در'سرزمین های اروپایی' ابراز خشم كرده بود.
تصویری كه در رسانه‌ها منتشر شد، نشان می‌دهد كه هریسون ترنت نام مهاجمان مسلحی را كه در سال‌های گذشته، مهاجران و مسلمانان را در كشورهایی چون سوئد و كانادا هدف حمله قرار داده بودند، روی سلاح خود حكاكی كرده است.
'عایشه هزاریكا'مفسروسیاستمدارانگلیسی دراین باره درتارنمای سی ان ان نوشت: مدتی است كه اسلام هراسی سر برافراشته؛ از زمان حادثه 11سپتامبر، مسلمانان در بعد وسیعی ازسوی جامعه(غرب)منفور، تحقیر و قربانی شده اند.
سیاستمداران، مفسران سیاسی، متنفدان و رسانه های دست راستی، جنگی علیه مسلمانان به راه انداخته اند كه به امر عادی بدل گشته است.چنانچه بخواهیم درسی از این حادثه هولناك بگیریم این است كه باید این انزجار را متوقف و به مسلمانان به مانند هر فرد دیگری به عنوان یك انسان بنگریم.
كارشناسان با اشاره به رشد نژاد پرستی و نفرت از اسلام در كشورهای غربی تاكید می كنند كه صلح ‌طلبان و آزادی‌ خواهان جهان باید ناسیونالیست‌های نژادپرست وپرخاش جوی جوامع غیرمسلمان را تحت فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراكنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.
آساق**1599**1663**

سرخط اخبار جهان