۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۱
کد خبر: 83249529
T T
۰ نفر
آیین سنتی چوچاپ در ریگان استان كرمان

كرمان -ایرنا- هرساله در ایام نوروز پس از یك سال كاری مردم نقاط مختلف میهن مان همزمان با دید و بازدید از اقوام بخشی از اوقات فراغت خود را صرف زنده نگهداشتن و مرور آیین های سنتی می كنند كه آیین چوچاپ در شرق استان كرمان بخصوص در منطقه ریگان از جمله این آیین هاست كه این روزها پاس داشته می شود.

آیین سنتی چوچاپ كه به همت متولیان امور فرهنگی منطقه پس از دهه ها فراموشی احیا شده این روزها در قالب جشن های نوروزگاهی گرمابخش محفل های شادی و سرور مرزنشینان كویر و بیابان شده است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ریگان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت :آیین سنتی چوچاب كه در گذشته در آیین های ملی مذهبی و جشن های ازدواج به كار می رفت چند سالی بود كه در این شهرستان روبه فراموشی می رفت اما با احیای آن این آیین با شكوه خاصی در روستاهای محروم ریگان در حال برگزاری است.
مجتبی موسوی افزود : با توجه به آغاز سال جدید و شروع مراسم های عروسی این آیین های سنتی در این شهرستان از رونق خاصی برخوردار شده و موجبات نشاط و شادابی را فراهم ساخته است .
براساس این گزارش در این مراسم سنتی تعداد زیادی از افراد میان سال و افراد مسن حضور دارندو با نواختن طبل و زدن چوب ها به یكدیگر صدایی دلنشین به وجود می آورند كه مجلس نشینان را به وجد می آورد.
فرماندار ریگان با اشاره به اینكه مراسم سنتی چوچاپ ریگان به دلیل سنت قدیمی و قدمت بالا نیاز به ثبت ملی دارد افزود: ساكنان روستاهای منطقه شرق بخصوص ریگان از این مراسم سنتی، در مراسمات ملی و عروسی خود استفاده می كنند.
امین باقری بیان داشت : یكی از روستاهایی كه از گذشته های دور تاكنون این مراسم سنتی در آن در حال اجراست، روستای رستم آباد چاه ملك است كه در این مراسم، اهالی روستا به دنبال صدای طبل، با چوب هایی به صورت زوج در كنار یكدیگر صدای دلنشین ایجاد می كنند كه هر لحظه بر استقبال آنها افزوده می شود .
به گفته باقری مراسم حنا بندان و حمام داماد نیز در تنها قناتی كه در حال ثبت ملی می باشد به صورت كاملاً سنتی از گدشته های دور تاكنون فراموش نشده است و همچنان ادامه دارد.
براساس این گزارش با وجودی كه شهرستان ریگان با قدمت 300هزار ساله دارای اثار و بناهای تاریخی متعددی می باشد ولی متاسفانه تنها یك اثر ثبتی دارد .
ریگان تا مركز استان 285كیلومتر فاصله دارد.
7442/ 5054