فرهنگ و رفتار علوی، نیاز اساسی جامعه امروز

قزوین - ایرنا - جمعی از كارشناسان مسایل دینی و فرهنگی در میزگرد ایرنا تاكید كردند فرهنگ و رفتار علوی و شناخت هرچه بیشتر ابعاد و زوایای آن از نیازهای اساسی جامعه امروز به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، كارشناسان مذهبی معتقدند هرقدر فاصله جامعه امروز با فرهنگ علوی كم تر شود به همان مقدار و میزان نیز از مشكلات جامعه كاسته خواهد شد چرا كه این فرهنگ برآمده از ویژگی های ناب شخصیتی امیرالمومنین علی (ع) برای همه ابعاد زندگی دارای برنامه بوده و می توان از الگوبرداری كرد.
همچنین این كارشناسان معتقدند 'ولایت مداری' و 'عدالت محوری' 2 ویژگی بارز فرهنگ علوی هستند كه توجه و تعمیق بیشتر در آنها بركات زیادی را نصیب جامعه اسلامی می كند.
به مناسبت میلاد میمون و فرخنده امیر المومنین حضرت علی (ع) میزگردی با موضوع شناخت و تبیین ویژگی های شخصیتی ایشان و ضرورت ترویج فرهنگ علوی در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین برگزار شد.
در این میزگرد حضور حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی مدیر حوزه های علمیه استان قزوین، حجت الاسلام روح الله فاطمی نسب مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه قزوین، محسن حق شناس دبیر بنیاد بین المللی غدیر در قزوین و حجت الاسلام رسول نوروزی معاون آموزش حوزه های علمیه قزوین حضور داشتند و در خصوص فرهنگ غدیر به بحث و گفت و گو پرداختند.

** امام علی (ع) عصاره فضائل و مكارم اخلاقی
حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی مدیر حوزه های علمیه استان قزوین در این میزگرد گفت: ابعاد وجودی حضرت امام علی (ع) آنقدر گسترده و عمیق و متنوع است كه نمی توان در یك زمان كوتاه چندساعته به همه آنها پرداخت و اگر روزها نیز در این خصوص بحث شود باز كافی نبوده و حق مطلب ادا نمی شود و به ناچار باید به گوشه ای از آنها اشاره كرد.
وی با بیان اینكه امام علی (ع) عصاره فضائل و مكارم اخلاقی هستند و ابعاد شخصیتی ایشان نه تنها مورد توجه مسلمانان بلكه غیرمسلمانان نیز قرار دارد،افزود: هرلحظه از زندگی پربركت امیرالمومنین (ع) برای ما پر از درس ها و آموزه های عبرت انگیز است.
حجت الاسلام و المسلمین عباسی گفت: در حكمت 257 نهج البلاغه بخشی از توصیه های حضرت امیر المومنین (ع) به كمیل ابن زیاد آمده كه خواندن آنرا باید به همگان بویژه دولتمردان توصیه كرد كه موجب شناخت بیشتر فضائل كه باید به آنها نزدیك شویم و همچنین رذائل كه باید از آنها پرهیز كنیم، می شود.
رئیس حوزه های علمیه قزوین همچنین گفت: از فهوای این بخش از فرموده های امام علی (ع) خطاب به كمیل كه جزو خواص آن دوره بوده به این پی می بریم كه دولتمردان نباید به خواب فرورفته و باید شامگاهان در حالی كه مردم خواب هستند به فكر رفع حاجات و نیازهای مردم باشند و در مجموع این بخش به حساسیت كار مسئولان و اهمیت خدمت رسانی به جامعه اشاره دارد.
حجت الاسلام عباسی گفت: بنا برآموزه هایی كه برگرفته از سیره امیرالمومنین (ع) است كسی كه به جامعه خدمت و احسان می كند و آنها را خوشحال می كند ابتدا به خود نیكی كرده است، البته باید در نظرداشت كه این نیكی و خوشحال كردن نباید اشتباه برداشت شود و مفهوم سرگرم كردن و خنداندن مردم اجرای برنامه هایی مانند خندوانه و طنز و فوتبال نیست.
وی اظهار داشت: در جامعه امروزی ما كه جوانان با مشكل بیكاری دست و پنجه نرم می كنند، جامعه با اشتغال و رونق این حوزه خوشحال می شود بنابراین گام برداشتن در این حوزه است كه نیازهای مردم را برطرف و آنان را خوشحال می كند.
رئیس حوزه های علمیه قزوین گفت: دستگیری از محرومان و رفع نیاز نبازمندان كه همواره مورد توجه و تاكید امیرالمومین (ع) قرار داشت است كه نشاط و شادابی را در جامعه ما حكفرما می كند و به آنها سرور می بخشد.
حجت الاسلام عباسی با بیان اینكه متاسفانه بسیاری از برنامه های فرهنگی ما كه هزینه های زیادی نیز برای آنها صرف می كنیم كارشناسی شده و منطبق بر آموزه های دینی نیست،افزود: در اعتراض به این گونه برنامه ها عنوان می شود كه برای ارتقای نشاط شهروندان اجرا می شوند در صورتی كه نشاط واقعی از مسیر دیگری بدست می آید و زمانی است كه مشكل بیكاری جوانان حل شده و به محرومان و نیازمندان رسیدگی بیشتری شود.

** عدالت، محور اندیشه امام علی (ع)
حجت الاسلام عباسی همچنین گفت: عدالت محور اندیشه امام علی (ع) بود و این بعد با هدف اجرای دقیق قوانین و احكام الهی و اسلامی در شخصیت ایشان موج می زد.
این مسئول خاطرنشان كرد: به عنوان پیروان ائمه اطهار (ع) باید تلاش كرده تا رفتار و كردار خود را منطبق بر فرهنگ علوی كنیم تا بتوانیم بر مشكلات موجود در جامعه خود فائق بیاییم.
حجت الاسلام و المسلمین عباسی تصریح كرد: خدمت رسانی بی منت و خالصانه به جامعه یكی از نكات برجسته در فرهنگ علوی است كه باید همه بویژه مسئولان به آن توجه داشته باشند.
وی با بیان اینكه شناخت فرهنگ و رفتار علوی از نیازهای اساسی جامعه ماست،افزود: اگر این فرهنگ را شناخته و به آن عمل كنیم، سعادت دنیوی و اخروی را نصیب خود ساخته ایم.

** امام علی (ع)، اسوه ولایت مداری
حجت الاسلام روح الله فاطمی نسب مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه قزوین نیز در این میزگرد گفت: ولایت مداری از جمله ویژگی های بارز شخصیتی امیرالمومنین (ع) است كه همتایی برای آن نمی توان یافت با این وجود آن حضرت فرموده اند كه من مطیعی از مطیعان پیامبر (ص) هستم كه اوج خضوع و اطاعت این شخصیت بی بدیل تاریخ را از ولی امر خود می رساند.
وی در ادامه از عدالت به عنوان یكی از ویژگی های بارز شخصیتی نخستین امام شیعیان یاد كرد و گفت: یكی از بزرگترین شاخصه های آن حضرت در كنار ولایت مداری، عدل اوست و همه فرامین و آموزه های قران برای این است كه عدالت در همه شئون جاری و ساری شود.
مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قزوین از عدل به عنوان یكی از فرازهای مهم در فرهنگ علوی یاد كرد و خاطرنشان كرد: در زمان حكومت امام علی (ع) عدالت به معنای واقعی كلمه اجرا می شد و این دوران كوتاه را باید یك دوره طلایی به لحاظ اجرای عدالت دانست كه باید سرلوحه كار تمام حاكمان در دنیا باشد.

** ضرورت تطبیق هرچه بیشتر انقلاب با عدل علوی
حجت الاسلام فاطمی نسب در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینكه انقلاب اسلامی ما كه برگرفته از آموزه های ائمه اطهار (ع) بوده است،گفت: انقلاب ما در ادامه مسیر خود و در گام دوم باید خود را هرچه بیشتر با 'عدل علوی' تطبیق دهد.
وی با تاكید بر اینكه شناخت هرچه بیشتر از فرهنگ علوی و عمل به آموزه های آن از نیازهای مهم جامعه ماست، اظهار داشت: اینكه خود را مطابق با عدل علوی كنیم اگرچه سخت اما غیرممكن نیست و شرط آن عبور مسئولان ما از سیم خاردارهای نقس خود است.
حجت الاسلام فاطمی نسب گفت: اگر بگوییم در دوران انقلاب اسلامی از عدالت دور بوده ایم، این جفا به انقلاب و سیاه نمایی است كه دشمنان آنرا عنوان می كنند اما همچنین نمی توانیم مدعی شویم كه به عدل علوی نیز خیلی نزدیك بوده ایم بنابراین باید برای قرارگیری در این مسیر بیش از پیش تلاش كنیم.
مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به توجه خاص و ویژه نخستین امام شیعیان به محرومان و نیازمندان جامعه، گفت: در این راستا اقدام به ایجاد قرارگاه مهربانی در نمازهای جمعه كرده ایم كه در حال گسترش به نقاط مختلف استان است و در این راستا نمازگزاران هر هفته بخشی از وسایل و لوازمی كه احتیاج ندارند را به خیران تحویل داده تا آنها بدست مستضعفان جامعه برسند.

** ژن خوب، تفكر طاغوتی و برخلاف آموزه های علوی است
مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه قزوین با بیان اینكه طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری باید در زمینه عدالت در جامعه اسلامی گام های بیشتری برداریم، اظهار داشت: در این راستا، اگر مسئولی وجود داشته باشد كه در او روحیه اشرافی گری پیدا شود، این موضوع در شان نظام ما نبوده و منطبق بر عدل علوی نیست.
وی با بیان اینكه هر مسئولی در نظام جمهوری اسلامی باید شاخص و ملاك های تعیین شده از سوی حاكمیت كه برگرفته از آموزه های دینی و فرهنگ علوی هستند را پیاده و جاری و ساری كند،افزود: مسئولان خدمت گذار جامعه هستند و نباید فكر كنند كه ژن خوب هستند چرا كه ژن خوب زائیده تفكر طاغوتی و لیبرال سكولارهاست وگرنه در فرهنگ علوی هركس كه تقوای بیشتری دارد، ژن او خوب است.
حجت الاسلام فاطمی نسب خاطرنشان كرد: روحیه و شخصیت امام علی (ع) بر مبنای طاغوت زدایی است و اگر به طور عملی و واقعی آموزه های ایشان را در دستور كار قرار دهیم می توانیم به سمت تمدن نوین اسلامی حركت كنیم و در همه عرصه ها پیشرو و پیشتاز باشیم.

** سیره امام علی (ع)، منشور حكومت اسلامی
محسن حق شناس دبیر بنیاد بین المللی غدیر در قزوین نیز در این میزگرد گفت: ولایت مداری امیر المومنین (ع) كاملا مشهود و بارز بود و آن حضرت هیچ گاه از ولی امر خود جلوتر قرار نداشت.
وی همچنین با تاكید بر اینكه باید واقعه غدیر را بیشتر بشناسیم تا شناخت بهتری از فرهنگ علوی پیدا كنیم، اظهار كرد: غدیر مربوط به یك روز و مكان نیست بلكه نمادی از حكومت اسلامی و پر از آموزه هایی است كه باید به آن توجه كنیم.
دبیر بنیاد بین المللی غدیر در قزوین با تاكید بر اینكه چاره ای جز بازگشت به دوران حاكمیت امام علی (ع) و استفاده بیش از پیش از از ظرفیت وجودی آن حضرت نداریم، اظهار داشت: مگر می شود حكومت اسلامی داشته باشیم اما به منشور حكومت اسلامی كه بخشی از آن در نهج البلاغه قرار دارد، بی توجه بوده و آنرا كنار بگذاریم؟
حق شناس با بیان اینكه امیر المومنین (ع) در دوران حیات پربركت خود دغدغه ای جز دین اسلام و تبعیت از پیامبر (ص) نداشت، افزود: ایشان هیچ كس را مقدم تر از پیامبر نمی دانستند و اگر نگاهی به نهج البلاغه داشته باشیم پی خواهیم برد كه تا زمان حیات رسول خدا، حضرت امیر المومنین به احترام ایشان هیچ جمله ای را از خود بیان نمی داشتند بلكه هرچه می گفتند قال رسول الله و فرازی از فرمایشات پیامبر بود كه در مقدمه سخنان خود بیان می كردند و از این موارد می توان درس ولایت مداری گرفت.
وی توجه به محرومان و دستگیری از آنها را یكی از ویژگی های بارز شخصیتی امام علی (ع) برشمرد و گفت: بنیاد غدیر به مناسب 13 رجب سالروز ولادت با سعادت امیرالمومنین و در راستای ترویج فرهنگ توجه و رسیدگی به محرومان، با مشاركت خیران در پی ارایه كمك به نیازمندان برآمده و در این رابطه تاكنون بیش از 4 هزار بسته حمایتی به جامعه هدف ارایه شده است.
حق شناس در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینكه امام علی (ع) به اجرای عدالت و مقابله با فساد بسیار توجه داشت، اظهار داشت: مطالعه نامه 27 در نهج البلاغه كه امیرالمومنین خطاب به محمد ابن ابی بكر آورده اند خالی از لطف نیست كه حضرت به ایشان فرموده اند مراقب باش در حلقه های فساد اطرافیانت گرفتار نشوی.
وی با بیان اینكه شایسته است كه ما شیعیان برای شناخت بهتر و بیشتر امام علی (ع) اقدام كنیم، افزود: مطالعه و تعمیق در نهج البلاغه می تواند به ما در این زمینه كمك كند.
حق شناس خاطرنشان كرد: دستورات اخلاقی موجود در نهج البلاغه بالاترین منشور برای تربیت صحیح انسان در عالم به شمار می رود كه برخی از مستشرقین از آنها الهام و الگو گرفته و آنرا در كتب دانشگاهی خود قرار داده اند.

** اقتصاد مقاومتی برآمده از آموزه های علوی
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری به مقوله 'اقتصاد مقاومتی'،گفت: امیر المومنین (غ) در همین زمینه تاكید كرده اند و از فهوای كلام ایشان در می یابیم كه تاكید كرده اند باید همه تلاش خود را باید برای تامین معاش انجام داد اما این كار باید از یك مسیر عقلانی دنبال شود و باید به قدر نیاز باشد و منجر به مال اندوزی و توجه به دنیا نشود.
حق شناس با بیان اینكه در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری به عدالت و مبارزه با فساد تاكید شده است، اظهار داشت: باید توجه كنیم كه ذره دره حكومت امام علی (ع) توجه به همین 2 موضوع اساسی بوده است.
وی با تاكید بر اینكه سبك زندگی امیرالمومنین (ع) از جمله ساده زیستی ایشان را باید هرچه بیشتر مورد توجه قرار دهیم، افزود: ایشان در همه ابعاد زندگی یك انسان درجه یك هستند كه می توانیم الگوی خود قرار دهیم.
حق شناس همچنین بر فهم و درك واقعی از شخصیت امام (ع) تاكید كرد و گفت: باید امام خود را بهتر بشناسیم و فرمایشات و تاكیدات مقام معظم رهبری در زمینه بصیرت افزایی نیز به همین مقوله اشاره دارد و موجب شناخت بهتر و بیشتر ما از مسایلی كه باید از آنها معرفت كسب كنیم، می شود.

** فرهنگ علوی حلال مشكلات جامعه امروز
حجت الاسلام رسول نوروزی معاون آموزش حوزه های علمیه قزوین نیز در این میزگرد گفت: با توجه به فرهنگ علوی و پیاده كردن آن بسیاری از مشكلات جامعه امروز ما مرتفع می شود.
وی با بیان اینكه یكی از ابعاد پررنگ فرهنگ علوی، 'ولایت پذیری' است، اظهار داشت: امام علی (ع) به بهترین شكل و تعبیر نحوه ولایت مداری خود را در خطبه 192 كه در نهج البلاغه آمده است بیان كرده اند و در تاریخ هیچ فردی را ولایت پذیرتر و ولایت مدار تر از ایشان پیدا نمی كنیم.
حجت الاسلام نوروزی از امام علی (ع) به عنوان اسوه عدالت و ولایت یاد كرد و گفت: امیرالمومنین آنچنان تابع و مطیع پیامبر اكرم (ص) بودند كه نمونه و نظیری ندارد و همچنین ایشان را باید شهید راه عدالت بدانیم چنان كه اگر عدل علوی او مورد توجه جوامع قرار بگیرد فقر از میان خواهد رفت.
معاون آموزش حوزه های علمیه قزوین با اشاره به حساسیت امام علی (ع) به مقابله با فساد و حفظ بیت المال و بازپس گیری اموالی كه به ناحق غارت شده اند، اظهار داشت: در فرازهای نهج البلاغه به جدیت حضرت امیرالمومنین (ع) در بازپس گیری بیت المال و اجرای عدالت اشاره شده است اما در عین حال به ظلم ستیزی حضرت نیز پرداخته شده تا آنجا خود ایشان فرموده اند من در حق یك موریانه نیز نمی توانم ظلم كنم.
3013

سرخط اخبار استان‌ها