۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۱۸
کد خبر: 83249524
T T
۰ نفر
آيين سنتي چوچاپ در ريگان استان كرمان

كرمان - ايرنا - هرساله در ايام نوروز پس از يك سال كاري مردم نقاط مختلف ميهنمان همزمان با سركشي و ديد و بازديد از اقوام و فاميل خود بخشي از اوقات فراغت خود را صرف زنده نگهداشتن و مرور آيين هاي سنتي خود مي كنند كه آيين چوچاپ در شرق استان كرمان بخصوص در منطقه ريگان از جمله اين آيين هاست كه اين روزها پاس داشته مي شود.

آيين سنتي چوچاپ كه به همت متوليان امور فرهنگي منطقه پس از دهه ها فراموشي احيا شده اين روزها در قالب جشن هاي نوروزگاهي گرمابخش محفل هاي شادي و سرور مرزنشينان كوير و بيابان شده است.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ريگان در اين ارتباط به خبرنگار ايرنا گفت :آيين سنتي چوچاب كه در گذشته در آيين هاي ملي مذهبي و جشن هاي ازدواج به كار مي رفت چند سالي بود كه در اين شهرستان روبه فراموشي مي رفت اما با احياي آن اين آيين با شكوه خاصي در روستاهاي محروم ريگان در حال برگزاري است.
مجتبي موسوي افزود : با توجه به آغاز سال جديد و شروع مراسم هاي عروسي اين آيين هاي سنتي در اين شهرستان از رونق خاصي برخوردار شده و موجبات نشاط و شادابي را فراهم ساخته است .
براساس اين گزارش در اين مراسم سنتي تعداد زيادي از افراد ميان سال و افراد مسن حضور دارندو با نواختن طبل و زدن چوب ها به يكديگر صدايي دلنشين به وجود مي آورند كه مجلس نشينان را به وجد مي آورد.
فرماندار ريگان با اشاره به اينكه مراسم سنتي چوچاپ ريگان به دليل سنت قديمي و قدمت بالا نياز به ثبت ملي دارد افزود: ساكنان روستاهاي منطقه شرق بخصوص ريگان از اين مراسم سنتي، در مراسمات ملي و عروسي خود استفاده مي كنند.
امين باقري بيان داشت : يكي از روستاهايي كه از گذشته هاي دور تاكنون اين مراسم سنتي در آن در حال اجراست، روستاي رستم آباد چاه ملك است كه در اين مراسم، اهالي روستا به دنبال صداي طبل، با چوب هايي به صورت زوج در كنار يكديگر صداي دلنشين ايجاد مي كنند كه هر لحظه بر استقبال آنها افزوده مي شود .
به گفته باقري مراسم حنا بندان و حمام داماد نيز در تنها قناتي كه در حال ثبت ملي مي باشد به صورت كاملاً سنتي از گدشته هاي دور تاكنون فراموش نشده است و همچنان ادامه دارد.
براساس اين گزارش با وجودي كه شهرستان ريگان با قدمت 300هزار ساله داراي اثار و بناهاي تاريخي متعددي مي باشد ولي متاسفانه تنها يك اثر ثبتي دارد .
ريگان تا مركز استان 285كيلومتر فاصله دارد.
7442/ 5054

سرخط اخبار استان‌ها