خروج گونه هاي جانوري از مرزهاي كردستان ممنوع است

سنندج - ايرنا - فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كردستان گفت: خروج هر نوع گونه جانوري از مرزهاي اين استان ممنوع است و تنها با داشتن پروانه حمل، مي توان نسبت به خروج گونه ها اقدام كرد.

طيب محمودي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه خريد و فروش خزندگان جرم محسوب مي شود، اظهار داشت: چند سالي است خريد و فروش خزندگان در آستانه سال نو در برخي مناطق مرسوم شده در حاليكه مردم هنوز اطلاعي از غير قانوني بودن اين كار ندارند.
وي اضافه كرد: نظارت كامل بر بازار فروش گونه هاي جانوري در اين ايام داريم و به غير از يكي، دو مورد خريد و فروش لاك پشت قرمز كه بومي ايران هم نيست تاكنون فروش موارد ديگري را نداشته ايم.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كردستان با اشاره به اينكه مكاتبه با نيروهاي نظامي و انتظامي از ديگر اقدامات اين يگان در طول سال است، افزود: بيشتر گونه هايي كه بومي كشور نيستند از نوار مرزي وارد مي شوند.
محمودي يادآور شد: علاوه بر اين بايد از خروج گونه هاي مختلف جانوري هم از مرز جلوگيري شود كه همچنان اين اقدام با همكاري نيروهاي مرزباني و انتظامي انجام مي شود.
وي با اعلام اينكه خروج هر نوع گونه جانوري از مرزهاي استان مستلزم پروانه حمل است، تاكيد كرد: چندين قطعه پرنده زينتي كه برخي افراد سودجو قصد داشتند در هفته اخير از كشور خارج كنند، با هوشياري ماموران شناسايي و اين پرندگان ضبط شد.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كردستان گفت: اين پرنده هاي زينتي هم از گونه هاي بومي استان نبودند بلكه در اينجا پرورش داده شده و قصد خروج شان از كشور را داشتند.
محمودي اضافه كرد: هر نوع پرنده اي كه از متخلفان ضبط شود به باغ پرندگان در شهرهاي مختلف كشور كه حق فروش آنها را ندارند، تحويل داده مي شود.
وي با اشاره به اينكه كشيك همكاران محيط زيست استان بطور منسجم در ايام تعطيلات نوروز برقرار است، افزود: بهار فصل زاد و ولد پستانداران و تخم ريزي تخم گذاران است لذا اين فصل مقطع حساسي از سال است كه بايد مردم به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كردستان اظهار داشت: پرتاب زباله از داخل خودرو يا جا گذاشتن آن در طبيعت اقدامي غير محيط زيستي است و در همين راستا همچون سال هاي گذشته امسال هم كيسه هاي زباله بين مردم بويژه در روز 13 فروردين توزيع مي شود.
هم اكنون 16 پاسگاه محيطباني در استان وجود دارد كه از اين تعداد 9 پاسگاه فعال و هفت پاسگاه ديگر هم در حال تجهيز است و 107 نفر نيرو براي حفاظت از مناطق تحت مديريت محيط زيست استان مشغول بكار هستند.
به گزارش ايرنا، استان كردستان داراي چهار منطقه حفاظت شده و يك پناهگاه حيات وحش شامل منطقه حفاظت شده بيجار با وسعت 32 هزار هكتار، منطقه بدر و پريشان قروه با وسعت 43 هزار هكتار، منطقه حفاظت شده شاهو و كوسالان با وسعت 57 هزار هكتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت 39 هزار هكتار، پناهگاه حيات وحش زريوار با وسعت سه هزار هكتار و چندين منطقه شكار ممنوع است كه اين استان را در زمره منحصر به فرد ترين نقاط كشور به لحاظ تنوع گونه هاي جانوري و گياهي قرار داده است.
9936/9102

سرخط اخبار استان‌ها