۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۹
کد خبر: 83249514
T T
۰ نفر
حباب ساعات آموزشی در مدارس ایران

تهران- ایرنا- هر چند زیاد بودن ساعات آموزشی نقطه مشترك گلایه دانش‌آموزان و گاه اولیای مدرسه است اما این ظاهر ماجراست و دانش‌آموزان آنقدر هم كه گفته می‌شود در كلاس درس حاضر نمی‌شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، از جمله مواردی كه در كاهش ساعات آموزشی دخیل است اینكه مدارس به دلایل مختلف همچون روزهای قبل از تعطیلات نوروزی تعطیل هستند و امسال نیز با وجود تاكید «سیدمحمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش مبنی بر دایر بودن كلاس‌های درس تا 28 اسفندماه، فضاهای آموزشی یك هفته زودتر از موعد مقرر تعطیل شدند.
البته این روال و تعطیلی زودهنگام مدارس تنها به روزهای قبل از تعطیلات نوروز ختم نمی‌شود بلكه در طول سال تحصیلی و بین تعطیلی‌ها هم تكرار شده و این مساله موجب كاسته‌شدن ساعات آموزشی می‌شود.
این در حالی است كه امروزه نقش محوری آموزش و پرورش در توسعه فرهنگی و پیشرفت علمی جوامع واقعیتی انكار ناپذیر است و برای ایفای مناسب‌تر این نقش و در راستای تحقق اهداف ملی و سند تحول بنیادین، نظام آموزش و پرورش كشورمان از ساختارها، زمان‌های آموزشی و برنامه‌های درسی معینی بهره گرفته و سند برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران، ساعات آموزشی را مشخص كرده است.
اما این در شرایطی است كه دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه همواره از زیاد بودن محتوای درسی و ساعات آموزشی گله دارند.
عنوان می شود كه دانش‌آموزان در ایران 13 هزار و 900 ساعت درسی را در طول 12 سال تحصیلی می‌گذرانند در حالی كه این عدد در جهان كمتر از 9 هزار ساعت است اما با اندكی محاسبه می توان نتیجه گرفت كه مواردی از جمله تعطیلی قبل از نوروز و تعطیلی چند هفته پیش از برگزاری امتحانات خردادماه، موجب كاهش ساعات آموزشی در ایران شده است كه عملا نشان می‌دهد نظام آموزش بر اساس سند برنامه درسی ملی پیش نمی‌رود.
موضوعی كه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا را برآن داشت تا با «محمود امانی تهرانی» مدیركل دفتر تالیف كتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش درباره واقعیت‌های ساعات آموزشی كشور و صحت و سقم آن به گفت‌وگو بپردازد.

** ساعات آموزشی در سند برنامه درسی ملی
امانی تهرانی در این گفت‌وگو با استناد به سند برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: بر اساس این سند، زمان تعلیم و تربیت سال تحصیلی از اول مهرماه هر سال شروع شده و تا پایان شهریورماه سال بعد ادامه خواهد داشت و زمان آموزش هر پایه تحصیلی در دوره ابتدایی 925 ساعت، در متوسطه اول هزار و 110 ساعت و در متوسطه دوم در شاخه نظری هزار و 295 ساعت است.
وی ادامه داد: اگر ساعت آموزش دوره ابتدایی را در 6 سال و ساعت دوره متوسطه اول و ساعت دوره متوسطه دوم در شاخه نظری را در 3 سال ضرب كنیم و این 12 سال تحصیلی را با هم جمع كنیم همان عدد 13هزار و 900 ساعت كل ساعت آموزشی در ایران به دست می آید.
مدیر كل دفتر تالیف كتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری تصریح كرد: در بند 3 سند برنامه درسی ملی اشاره شده كه ساعت بالندگی دوره ابتدایی 25 ساعت، سه سال متوسطه اول 20 ساعت و سه سال متوسطه دوم 35 ساعت در هفت است.
به گفته امانی تهرانی از 39 هفته آموزشی كه از اول مهر تا 31 خردادماه را در برمی‌گیرد، اگر دو هفته به دلیل تعطیلات عید و چهار هفته خردادماه كه معمولا مدارس به استقبال امتحان پایان ترم می‌روند را از این عدد كم كنیم، هفته‌های كمتری برای آموزش باقی می‌ماند.

** دانش‌آموزان ایرانی 140 روز بیشتر به مدرسه نمی‌روند
مدیركل دفتر تالیف كتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش یادآور شد: در برنامه ملی درسی ساعت بالندگی دوره ابتدایی 25 ساعت تعیین شده است یعنی هر ساعت 50 دقیقه كه این ساعت در پایه اول، دوم و سوم ابتدایی به 45 دقیقه كاهش می‌یابد.
امانی تهرانی ادامه داد: با این محاسبات در روز شمار مدارس، از 925 ساعت آموزشی دوره ابتدایی تنها حدود 700 ساعت آموزشی باقی می‌ماند و به همین نسبت در دوره‌های بالاتر هم تعدادی از روزها و ساعات آموزشی كاسته می‌شود.
وی با بیان اینكه عملكرد واقعی مدارس با عملكرد مكتوب در قانون متفاوت است، یادآورشد: بر اساس سند برنامه درسی ملی، زمان اختصاص یافته به هر جلسه و استراحت بین آنها در مجموع 60 دقیقه است و تلفیق دو جلسه درسی به ویژه در دوره ابتدایی مجاز نیست اما مدارس این دو زنگ را تلفیق و به جای 100 دقیقه دقایقی زودتر تعطیل می‌كنند، این تفاوتی است كه بین واقعیت و زمان مصوب ساعات آموزشی وجود دارد.
امانی تهرانی درباره اینكه چرا ساعات آموزشی برخی كشورها 9 هزار ساعت و كمتر از ساعات آموزشی در ایران است نیز توضیح داد: این عدد میانگین ساعت آموزشی كشورهای مختلف است زیرا در برخی كشورها دانش‌آموزان 200 روز به مدرسه می روند در حالی كه با بررسی روزشمار سال تحصیلی در كشورمان مشاهده می شود كه دانش‌آموزان حدود 140 روز بیشتر به مدرسه نمی‌روند.
علمی**9294**1883