نوروز، پیام آور صلح و دوستی دیرینه ایران به ملت های جهان است

تهران- ایرنا- هشتم مهرماه 1388آیین باستانی «نوروز» با عضویت هفت كشور و با عنوان یك پرونده‌ مشترك در فهرست میراث ناملموس یونسكو به ثبت رسید و چهارم اسفند همان سال(24 فوریه 2010)، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ‌ای، 21 مارس برابر با یكم فروردین را در چارچوب ماده 49 و با عنوان فرهنگ صلح به نام «روز جهانی نوروز» تصویب كرد و در تقویم خود قرار داد.

به گزارش ایرنا، ثبت روزجهانی نوروز با درخواست ومدیریت ایران و همكاری 6 كشور جمهوری آذربایجان، هند، قرقیزستان، پاكستان، تركیه و ازبكستان به سرانجام رسید وبه دنبال این اتفاق، نخستین دوره «جشن جهانی نوروز» درهفتم فروردین 1389 در تهران برگزار شد.
سال 1393با تقاضای الحاق پنج كشور عراق، تركمنستان، تاجیكستان، افغانستان و قرقیزستان برای پیوستن به كشورهای حوزه نوروز، این پرونده دوباره تدوین و آذرماه همان سال، با برگزاری اجلاس میراث جهانی در كشور اتیوپی، با شركت 12 كشور بار دیگر ثبت شد.
امروزه نوروز را در بیشتر كشورهای خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز، شبه قاره هند و بالكان جشن می‌گیرند و به تدریج دامنه جغرافیایی حوزه نوروز بیشتر می ‌شود؛ كشورهای چین، تانزانیا، كنیا و مغولستان نیز برای پیوستن به پرونده جهانی نوروز ابراز تمایل كرده ‌اند.
«حجت الله ایوبی» دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران در گفت وگویی مشروح با ایرنا، به تبیین فلسفه نوروز، برنامه های این كمیسیون برای تعامل و نزدیكی ملت های حوزه نوروز و ... پرداخت.

**ملت های حوزه نوروز صلح طلبند
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو درایران، نوروز را نماد هویت فرهنگی كهن وتمدنی ایرانی وبسیاری از كشورهای منطقه دانست و گفت: نوروز حتی دركشورهای فاقد این میراث كهن، دوستاران خود را دارد؛ زیرا با داشتن سنت های بسیار انسانی و اخلاقی، جلوه خوبی پیدا كرده است.
«نوروز، جهانی با محور ایران بزرگ است و كشورهایی كه در آن قرار دارند، در حوزه منافع راهردی ایران تعریف می شوند؛ بسیاری از پیام های اخلاقی، انسانی و عاطفی را می توان با چهره درخشان فرهنگی و تمدنی ملت ایران، با نام نوروز به دنیا منتقل كرد.»
ایوبی، روح وروان ملت های حوزه نوروز را«صلح طلب» توصیف كرد وگفت: با توجه به ثبت جهانی نوروز، باید این فرهنگ را بااین عنوان رواج داد.
«اروپایی ها جنگ های صدساله، 150ساله وجنگ های جهانی اول و دوم داشتند اما در مجموعه نوروز، هیچ جنگی نداشتیم و اگر بوده، كشورهای دیگر آن را به ما تحمیل كردند.»

** تببین آیین نوروز در دیگر كشورها
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو درباره برنامه های تدارك دیده شده برای تبیین آیین نوروز در جهان گفت: همه ساله در دفتر نمایندگی ایران در پاریس، ضیافت و میهمانی با حضور 12 كشور حوزه نوروز و دیگر كشورها برگزار می شود و امسال نیز این كار انجام خواهد شد.
«بعد از ثبت نوروز، رویداد مهم دیگری كه اتفاق افتاد، دید و بازدید سران كشورها و برگزاری مراسم جشن نوروز بود؛ این برنامه، چند سال است متوقف شده است.»
ایوبی افزود: به عنوان كمیسیون ملی یونسكو، امسال دوباره این پرچم را بلند كردیم و اسفندماه در برج میلاد مراسم باشكوهی با حضور سفیران 70 كشور برگزار و گروه هایی از كشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و افغانستان برنامه اجرا كردند.

** گردهمایی دبیران كمیسیون های ملی یونسكو
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو، به دیگر برنامه های این نهاد در سال 98 اشاره كرد و گفت: در نخستین فرصت بعد از تعطیلات نوروز، همه دبیران كل كمیسیون های ملی یونسكو دركشورهای عضو جمع می شوند. «پیشنهادی به آنها خواهیم داد كه این كمیسیون ها هر سال جشن نوروز را با حمایت رهبران سیاسی خود برگزار كنند؛ امید است هر سال این كار انجام شود.»
وی ادامه داد: در اندیشه برگزاری جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران هستیم؛ضمن آنكه هر سال كارنامه فرهنگ و هنر با عنوان «پژوهش و دانش» را رونمایی می كنیم.
ایوبی به اعطای نشان نوروز به محمد میرشكرایی تهیه كننده ثبت جهانی نوروز در مراسم اسفندماه از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اشاره كرد و گفت: براین اساس، هر سال این نشان به یكی از بزرگان فرهنگ، هنر و ادب و كسانی كه در جهان نوروز زحمت می كشند، اعطا خواهد شد.
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو، این اقدام را به معنای تشكیل كمیسیون خاصی برای میزبانی ایران ازاین رویداد بزرگ فرهنگی دانست و گفت: هر سال به عنوان كمیسیون ملی یونسكو از نهادهای مختلف درخواست خواهیم كرد مانند برنامه اسفندماه 97 كه به ابتكار كمیسیون ملی و همكاری دستگاه های مختلف از جمله سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و كتابخانه ملی در برج میلاد برگزار شد، این رویداد بزرگ فرهنگی را برگزار كنند.
«سال آینده نیز این دستگاه ها به ما كمك خواهند كرد تا این جشن به رویدادی بزرگ با محوریت ایران تبدیل شود؛ البته جشن نوروز در همه كشورهایی كه ثبت جهانی نوروز دارند، به صورت باشكوه برگزار خواهد شد.»

** پیشنهاد سفر غیررسمی مسئولان حوزه نوروز برای دید و بازدید
ایوبی یكی دیگر ازپیشنهادی این كمیسیون برای توسعه فرهنگ و آیین نوروزی را دیدارهای غیررسمی مقام های سیاسی دو كشور در نوروز اعلام كرد و گفت:«گرچه مطالعه كارشناسانه ای انجام نشده اما به عنوان یك ایده، به رهبران سیاسی كشورمان و دست اندركاران سیاست خارجی از جمله آقای ظریف پیشنهاد كرده ام، مسئولان كشورهای حوزه نوروز، دو تا سه هفته رفت و آمدهای بدون هیچگونه پروتكلی و به طور غیررسمی انجام شود.»
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو ادامه داد: با این برنامه، وزیران خارجه و فرهنگ كشورهای حوزه نوروز به دید و بازدید همدیگر بروند؛ این اقدام سبب می شود علاوه بر نگاه مثبت جهانیان به فرهنگ غنی آیین نوروز، بسیاری از مسائل بین كشورها نیز دوستانه مطرح و برطرف شود. درواقع با محور قراردادن نوروز، مسایل مختلف بین كشورها را رفع كنیم.

** نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی
باوجود جمعیت حدود 500 میلیون نفری كشورهای حوزه نوروز، بحث توسعه گردشگری و مناسبات اقتصادی همچنان در جایگاه واقعی خود قرار ندارد.
ایوبی درباره اقدامات و برنامه های درنظر گرفته شده برای رونق گردشگری و روابط تجاری ملت های جهان نوروز گفت: با توجه به پیشینه فعالیتم به عنوان رایزن فرهنگی در خارج از كشور، معتقدم باید به دنبال راهی بود تا مردمان جهان به ایران بیایند و آرامش حاكم بر زندگی شهرها، امنیت كشور ودستاوردهای 40 سال نظام جمهوری اسلامی را ببینند.
«مطمئن باشید هر گروهی به ایران بیاید نگاهش به فرهنگ، هنر و تمدن و نظام جمهوری اسلامی تغییر خواهد كرد؛ گردشگرانی كه به ایران می آیند می توانند رایزن های فرهنگی ما در خارج از كشور باشند؛ هرچند توریسم از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد اما نباید فقط از این نظر نگریسته شود.»

** پاسخ ایران هراسی با جذب توریست و گردشگری
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ادامه افزود: با توجه به مساله تحریم های ظالمانه آمریكا و ایران هراسی غرب بویژه از سوی ترامپ، می توانیم جواب آنها را با توسعه صنعت گردشگری بدهیم.
«باید اقداماتی انجام داد كه اولویت نخست كشورهای جهان در ایام نوروز، سفر به مناطق حوزه نوروز باشد.»
وی گفت: «چرا نباید راهی باز كنیم كه مردمان این كشورها، با تسهیلات بهتر، به سرزمین های یكدیگر سفر نكنند؟ نوروز می تواند منشاء تحول در جهان صنعت باشد و حوزه تمدنی ایران كهن را آنقدر قوی كند كه بسیاری از مسائل خود را با دنیا حل كنیم.»
ایوبی گفت: برخی كشورها تلاش دارند با شیوه های مختلف، رابطه میان ملت ها و دولتها را خراب كنند؛ وقتی موج گردش ها و رفتارهای مردمی راه بیفتد، دیگر نمی توانند هر كاری كه دلشان خواست انجام دهند.

** ضرورت ساخت فیلم مشترك با كشورهای حوزه نوروز
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو اضافه كرد: جشن نوروز در ابتدای كار فقط در حد دیدارهای سران كشورهای حوزه نوروز بود و انطباقی با بدنه جامعه و ملتها نداشت؛ براین اساس تلاش داریم آیین نوروز را در قالب جشنواره بزرگ فرهنگی، هنری و علمی تببین كرده وبایافتن راهكاری، این جشنواره هر سال در یك كشور برگزار شود.
وی در باره نقش سینما و فیلم در افزایش صلح و دوستی و تعامل ملت های حوزه نوروز و معرفی حوزه تمدنی آن نیز گفت: استفاده از تصویر، فیلم و سینما گویاترین زبان است كه با زیبایی، شیوایی و بلاغت می تواند پیام های یك كشور را منتقل كند.
ایوبی ادامه داد: مردم ایران، هنردوست بوده و این سرزمین، هنرخیز و در سینما سرآمد است؛ بهترین سینمای منطقه به ما تعلق دارد.
«در زمان تصدی معاونت سینمایی، همكاری های مشتركی از جمله در ساخت چند فیلم انجام شد و بازیگران، هنرمندان و كارگردانان ایرانی در این ارتباط به كار گرفته شده و با دعوت از مدیران سینمای كشورهای همسایه، به تفاهم هایی دست یافتیم.»
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو افزود: به طور مثال با همكاری سینماگران هند، فیلم هایی ساخته شد اما تلاش ها مطلوب نبود؛ اگر نشست ها و دیدوبازدیدها و جشنواره نوروزی راه بیفتد، كمك می كند تا نتیجه بهتری در این حوزه ها داشته باشیم.
به گفته وی، در یونسكو، بخش های آموزشی و علمی بیشتر پر رنگ بوده است؛ معتقدم در ایران مزیت نسبی ما فرهنگ است و چون به زبان هنر خوب سخن می گوییم كمیسیون ملی یونسكو در این زمینه باید تقویت شود.
«برنامه داریم كه هر سال فیلمی را به عنوان فیلم سال یونسكو انتخاب كنیم كه در جهان دیده شود؛ همچنین گفت و گوهایی انجام شده تا همه ساله نمایشگاه خط تمدن های كهن، به عنوان خط معنوی و فكری و نوشتاری برپا شود.»
ایوبی، از دیگر برنامه های كمیسیون یونسكو را «ترویج خلاقیت و هنر» برشمرد و گفت: تلاش داریم استعدادهای خلاق در كشورهای مختلف را در زمینه های گوناگون مختلف كشف كنیم.
گفت وگو از امیر خان زاده
اروپام**6984** 2023 **1663**

سرخط اخبار فرهنگ