20 هزار متاثر حوادث جوی و اقلیمی امدادرسانی شدند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از امدادرسانی به 20 هزار و 698 نفر از هموطنان متاثر از حوادث جوی و اقلیمی در 262 شهر، روستا و محورهای كوهستانی 27 استان كشور خبر داد.

مرتضی سلیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با تشریح آخرین اقدامات انجام شده از سوی نیروهای امدادرسان هلال احمر از روز 26 تا 29 اسفند (ساعت 6 و 30 دقیقه) در استان های متاثر از حوادث جوی و اقلیمی، افزود: طبق آخرین اخبار ارزیابی شده دریافتی از سوی گروه های امداد و نجات، حوادث یادشده مسافران را در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان های جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، كردستان، كرمان، كرمانشاه، كهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مركزی، هرمزگان و همدان با مشكلاتی همراه كرده است.
وی ادامه داد: با تلاش امدادگران و نجاتگران هلال احمر در 72 ساعت گذشته سه هزار و 595 نفر از هموطنان و مسافران متاثر از حوادث جوی و اقلیمی در پایگاه های امداد و نجات جاده ای و بین شهری، مدارس، مساجد و نظایر آن اسكان اضطراری و موقت یافتند و 53 نفر دیگر از متاثرین اینگونه حوادث به مناطق امن منتقل شدند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه كرد: ارائه خدمات سرپایی به 45 نفر از مصدومان حوادث ترافیكی، انتقال 10 مصدوم به مراكز درمانی و بیمارستانی، رهاسازی هزار و 201 دستگاه خودرو از برف و تخلیه آب از 453 واحد منزل مسكونی؛ از دیگر اقدامات 480 تیم (متشكل از هزار و 784 نفر امدادگر و نجاتگر هلال احمر) در خدمات رسانی به هموطنان و مسافران در 27 استان كشور بوده است.
به گفته سلیمی، در این حوادث متاسفانه دو نفر از هموطنان ( سوادكوه در اثر ریزش كوه یك نفر، میانرود بر اثر وقوع سیل یك نفر) فوت شده اند و یك نفر (مفقودی در منطقه مه ولات) از سوی گروه های امداد و نجات ثبت و گزارش شده است.
وی، از توزیع ٨٠ دستگاه چادر امدادی، 2 هزار و 390 تخته پتو، 500 تخته موكت، هزار و 700 كیلوگرم نایلون، دو هزار و 580 بسته غذایی شرایط اضطراری عمومی، هفت هزار و 300 بطری آب معدنی، دو هزار و 200 قوطی انواع كنسروجات، 18 هزار و 200 قرص نان، 70 كیلوگرم خرما، 11 هزار 700 كیلوگرم برنج، هزار و 790 كیلوگرم روغن و 990 بسته بیسكوییت در بین متاثرین از حوادث جوی و اقلیمی خبر داد.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با بیان اینكه عملیات امدادرسانی به متاثرین از حوادث جوی و اقلیمی در استان های مازندران، گلستان، سمنان، خراسانی شمالی و سیستان و بلوچستان ادامه دارد، از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی 112 تماس بگیرند.
وی تصریح كرد: تلفن گویای ندای امداد با شماره 112 در هر كجا كه پوشش تلفن همراه وجود داشته باشد، بدون نیاز به سیم كارت در دسترس است.
اجتمام**7029*2025

سرخط اخبار جامعه