شهرداري ها جواز ماهي هاي قرمز را از دامپزشكي استعلام كنند

بجنورد-ايرنا- كارشناس مسئول قرنطينه اداره كل دامپزشكي خراسان شمالي گفت: شهرداري ها مكلف هستند براي صدور مجوز به متقاضيان فروش ماهي قرمز، استعلام هاي لازم را از دامپزشكي دريافت كنند.

ابراهيم تقوايي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: متاسفانه برخي از مراكز فروش ماهي در شهر اقدام به فروش ماهي هاي بدون مجوز مي كنند.
وي افزود: در اين باره از شهرداري ها انتظار مي رود براي جلوگيري از مشكلات بهداشتي، نسبت به استعلام هاي لازم از دامپزشكي مبادرت داشته باشد.
تقوايي با تاكيد بر اينكه بايد با همكاري و هم افزايي، از فروش ماهي هاي قرمز بدون مجوز جلوگيري شود گفت: امسال 210 هزار قطعه ماهي زينتي قرمز براي سفره نوروز با مجوز اين اداره كل وارد استان شده و در حال عرضه است.
وي اظهار داشت: ماهي قرمز در حدود 120 نقطه از استان عرضه مي شود كه 50 نقطه از اين تعداد در شهر بجنورد است.
كارشناس مسئول قرنطينه اداره كل دامپزشكي خراسان شمالي خاطرنشان كرد: متاسفانه در روزهاي پاياني سال و با نزديك شدن به نوروز، شاهد عرضه هاي ماهي قرمز بدون مجوز در بازار هستيم كه اين امر سبب نگراني است.

* اقبال مردم به ماهي قرمز كم شده است
معاون فني و سلامت اداره كل دامپزشكي خراسان شمالي اما گفت: بعيد مي دانم محموله اي از ماهي بدون مجوز وارد استان شده باشد.
حميد رمضاني اظهار داشت: دامپزشكي نظارت هاي لازم بر بازار عرضه ماهي دارد و با متخلفان در اين زمينه برخورد مي شود.
وي درباره كاهش ميزان ماهي هايي كه با مجوز وارد استان شده اند گفت: به نظر مي رسد با فرهنگ سازي انجام شده، اقبال مردم به خريد ماهي قرمز كاهش يافته است.
به گزارش ايرنا، ماهي قرمز با نام علمي carassius auratus از خانواده كپورماهيان داراي بيش از 200 نژاد است كه با نام هاي گلدفيش، ماهي طلايي و ماهي شب عيد در زمره ماهيان زينتي قرار دارد.
طول عمر ماهيان قرمز با طول 10 تا 15 سانتيمتر، بين پنج تا 30 سال گزارش شده است.
7185/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها