۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۰
کد خبر: 83249476
T T
۰ نفر
نیاز به خون و فرآورده های خونی در نوروز بیشتر می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و در ایام نوروز به دلیل افزایش مسافرت ها و احتمال حوادث رانندگی نسبت به دیگر ایام سال این نیاز بیشتر می شود؛ بنابراین بهتر است اهدای خون در نوروز نیز ادامه یابد.

بشیر حاجی بیگی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام مراكز اهدای خون در همه استان های كشور در ایام نوروز پذیرای هموطنان نیك اندیش و نوع دوست برای اهدای خون هستند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام كرد: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 18 سال تمام و حداكثر سن 60 سال تمام است.
حاجی بیگی ادامه داد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری كه از هر سه نفر مردم دنیا، یك نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می كند.
حاجی بیگی گفت: بارزترین مثال برای موقعیت هایی كه در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود، زمان بروز حوادث و سوانح گوناگون نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی است.
وی اضافه كرد: همچنین زنان باردار در حین زایمان، نوزادان و به خصوص نوزادان نارسی كه به زردی دچار می شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان كه تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف كنندگان خون و فرآورده های خونی به شمار می روند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یك زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به شكل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت كنند.
وی ادامه داد: در سال 1397 بیش از 2 میلیون 600 هزار داوطلب در سراسر كشور برای اهدای خون به مراكز اهدای خون مراجعه كردند كه از این تعداد مراجعه كننده 2 میلیون و 100هزار نفر موفق به اهدای خون شدند. استان های تهران، فارس و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین میزان اهدای خون را به خود اختصاص دادند.
حاجی بیگی اعلام كرد: تمام مراكز اهدای خون در همه استان های كشور در ایام نوروز به منظور پذیرش هموطنان نوع دوست برای اهدای خون فعال هستند.
اجتمام *2181*1834