۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۴
کد خبر: 83249472
T T
۰ نفر
تقسيم شادي سور چهارشنبه آخر سال با سالمندان

انزلي-ايرنا-گروه فرهنگي طرح نو، در چهارمين گام فرهنگي و اجتماعي خود با برگزاري جشن چهارشنبه آخر سال براي سالمندان گلي ديگر برافشاند و طرحي نو در انداخت تا سالمندان بندرانزلي نيز آخرين روزهاي سال خود را با شادي به پايان رسانده و با دلي خوش به استقبال بهار بروند.

به گزارش خبرنگار ايرنا چهارشنبه‌سوري يكي از جشن‌هاي ايراني است كه در غروب شب قبل از آخرين چهارشنبه سال برگزار مي شود و برافروختن آتش و پريدن از روي آن از سنت هاي ديرينه ايرانيان است.
اين جشن اولين جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌هاي نوروزي است كه با برافروختن آتش و برخي رفتارهاي نمادين ديگر، به‌صورت جمعي در فضاي باز درون و بيرون از خانه برگزار مي‌شود.
در نقاط مختلف ايران از اين مراسم با نام هاي متفاوت ياد مي شود و اين مراسم سنتي را در اردبيل با نام گول چارشَمبه ، در گيلان گوله گوله چارشمبه، در كردستان كوله چوارشمبه و در اصفهان چارشمبه سُرخي مي نامند.
در گيلان چهارشنبه سوري آيين خاصي دارد و در اين روز علاوه بر شور و نشاط در كودكان، نوجوانان و جوانان و بزرگترها نيز با انجام آداب و رسوم اين روز، شبي شاد را براي خود فراهم مي‌كنند.
در اين روز دستفروشان گيلاني با ايجاد شور و هيجان در بازار و با خواندن شعرهاي گيلكي مردم را به خريد وسايل ويژه اين روز دعوت مي كنند.
آينه و قرآن، گمج ˈظروف سفالیˈ، اسپند و دسته گل از جمله چيزهايي است كه گيلاني ها براي خريد آنها اقدام مي كنند.
پخت غذاهايي از جمله ˈسبزي پلو با ماهي سفيدˈ و ˈكوكو سبزیˈ از ديگر آداب و رسوم گيلاني‌ها در شب چهارشنبه سوري است.
برخي از خانواده هاي گيلاني در شب چهارشنبه سوري نه مهمان دعوت كرده و نه خودشان به مهماني مي روند؛ به اعتقاد آنها دعوت كردن مهمان و رفتن به مهماني در اين شب، خوش يمن نيست.
روشن كردن آتش در هفت قسمت و پريدن از روي آن با گفتن ˈسرخي تو براي من ، زردي من براي توˈ از زيباترين و دلنشين ترين برنامه هاي شب چهارشنبه سوري است.
اما گروه فرهنگي طرح نو در اقدامي ديگر شادي سور چهارشنبه آخر سال را با سالمندان تقسيم كرد تا بار ديگر در كنار اشك هاي سالمندان در طول سال، گلي از جنس لبخند بر روي لبانشان نشانده و طرحي نو در اندازد.
اين گروه باز هم در اقدامي تحسين برانگيز شادي چهارشنبه سوري خود را با سالمنداني تقسيم كردند كه اگرچه غبار گذشت ايام بر چهره شان نشسته بود، اما قلب مهربانشان سرشار از عطوفت و عشق و مهرباني است و همين امر باعث شده نه تنها لوازم مورد نياز براي برگزاري اين مراسم از سوي مردم تامين شود بلكه هنرمندان حاضر در اين مراسم نيز بدون كوچكترين چشمداشتي و فقط به نيت شاد كردن دل اين عزيزان، پاي در اين مجلس گذاشتند و چه زيبا حرمت اين بزرگواران را نگه داشتند.
صادق صياد مدير گروه طرح نو با كمك رضا سليم رفتار ، ساسان غاريبي ،نيما مقصودي ،اميرحسين نادرزاده ، ميترا رفعت، محبوبه ميرزايي، مهرانا بدرخواهان ،صفري و شيرين عطايي به عنوان تيم اجرايي گروه طرح نو اين جشن را براي سالمندان در سالن كانون فرهنگي و هنري چمران بندرانزلي برپا كردند و جواد سبكرو ، مهدي يداللهي، مهران جعفري و شهروز يانوق هنرمندان اين شهر ساحلي بدون كوچكترين چشمداشتي و تنها براي شادي دل سالمندان و همشهريانشان هنرنمايي كرده و سيامك مظفري و كامل كرمي نيز به عنوان مجري اين مراسم بودند.
علاوه بر اين افراد پوريا روان رمضاني ، نويد نظرمحمدي، حامد حقيقي، ميثم تشكري، امير اشرف نيا و محمد حسين ميرزايي به عنوان بازيگران طنز در اين مراسم شادي بسياري بر دل حاضران نشانده و لبخندي از ته دل به سالمندان هديه كردند و آتنا احمد زاده و مسرور زارع نيز مسئوليت گريم اين هنرمندان را برعهده داشتند.
همچنين در اين مراسم از محمد كوچكپور عكاس بين المللي گيلان و محرم نونهال با بيش از 100 سال سن به عنوان تاريخ شفاهي بندرانزلي تجليل شد و به رسم يادبود لوح تقدير و هدايايي به رضا اكبري خبرنگار ايرنا و كامل كرمي و سيامك مظفري همراهان هميشگي طرح نو اهدا شد تا قطار طرح نو با توقف در ايستگاه سالمندان در آخرين سه شنبه امسال ، اندكي نيروي خود را بازيابي كرده و با انگيزه و توان بيشتر در سال جديد براي مردم گام بردارد.
آنچه كه مسلم است اكثر سالمندان از جفاي روزگار قطار زندگيشان در ايستگاه آسايشگاه هاي سالمندان توقف كرده و هركدام در روزگاري براي خود برو و بيايي داشتند اما تنها انتظارشان توجه است و بس و هركسي مي تواند در هرگوشه از ميهن عزيزمان حتي با يك شاخه گل و سركشي از اين عزيزان ثابت كند كه بني آدم اعضاي يكديگرند كه در آفرينش ز يك گوهرند و به اين عزيزان بگويند اگرچه عضوي از روزگار دل آن ها را به درد آورده اما همشهريان با محبت بي چشمداشت همواره به آنها مي گويند كه از محنت ديگران بي غم نيستند.
گزارش از :رضا اكبري
7471/2007

سرخط اخبار استان‌ها