رشد 20 درصدی نشریات دانشگاه تهران در سال 97

تهران-ایرنا- مدیر كل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از رشد 20 درصدی تعداد نشریات این دانشگاه در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن خبر داد.

محمد علی زارع چاهوكی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود: تعداد نشریات دانشگاه تهران در سال 96 ، 324 عنوان بود كه این رقم در سال جاری به رقم 400 رسید .
مدیر كل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران این توضیح را نیز داد كه در سال گذشته، 76 عنوان نشریه مجوز انتشار دریافت كردند .
زارع چاهوكی درباره شیوه عملكرد نشریات دانشجویی دانشگاه تهران اظهار كرد: ارتقای جایگاه نشریات دانشگاهی؛ طرحی در مرحله تصویب در هیات رئیسه دانشگاه است تا به نشریاتی كه از یك سری شاخص‌ها برخوردارند، امتیاز حرفه‌ای اعطا شود و مقاله‌دهندگان بتوانند از امتیاز علمی آن نیز افزون بر امتیاز فرهنگی برخوردار شوند.
وی افزود: نشریات دانشجویی دانشگاه تهران در حوزه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعال هستند و در تمام حوزه‌ها موضوعات كیفی را مورد توجه قرار می دهند .
مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به حوزه های فعالیت نشریات دانشجویی یادآورشد: انجمن‌های علمی دانشجویی، كانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی و تشكل‌های اسلامی و سایر دانشگاهیان، صاحبان امتیاز نشریات به شمار می آیند.
زارع چاهوكی همچنین با اشاره به متفاوت بودن روند ارسال مقاله های علمی خاطرنشان كرد: در خصوص روند ارسال مقالات هر نشریه متناسب با وضعیت خود عمل می‌كند و امكان چاپ مقالات دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها نیز وجود دارد.
به گفته وی، دانشگاه تهران در سال های خیر مانع فعالیت هیچ كدام از نشریات دانشجویی نشده و هیچ نشریه توقیفی نیز نداشته است.
وی در ادامه درباره بودجه اختصاصی به نشریات دانشگاه تهران توضیح داد : هر چند در خصوص تامین بودجه محدودیت‌های شدیدی وجود داشت، ولی تلاش شد تا حد امكان از چاپ نشریات حمایت شود.
مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تأكید كرد: در سال 97 فقط در بخش متمركز حدود یك میلیارد ریال بابت چاپ ، حمایت مستقیم صورت گرفت. در ضمن به‌صورت موردی نیز دانشكده/پردیس‌ها مبالغی را خصوص چاپ نشریات هزینه كردند.
زارع چاهوكی با اشاره به راه اندازی سامانه نشریات دانشگاه افزود: این امكان فراهم شده تا هر نشریه دارای یك سایت مجزا و كامل برای دریافت مقاله و انتشار مجازی مقاله ها باشد.
وی درباره خط مشی و اهداف دانشگاه تهران در حوزه نشریات افزود: توان‌افزایی فعالان با برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع، تقویت امید و نشاط در بین دانشجویان و جامعه دانشگاهی و استفاده از ظرفیت نشریات برای تحلیل و بررسی مسائل و مشكلات دانشگاه ، جامعه و ارائه راه حل از جمله اهداف دانشگاه است.

**9491**