۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۰
کد خبر: 83249470
T T
۰ نفر
اعتكاف؛ درنگی به قصد قربت

خرم آباد - ایرنا - دنیای به ظاهر متمدن امروزی و زندگی پیچیده ماشینی، انسان را چنان سرگرم نموده كه فرصت تفكر وسیر سلوك معنوی را از دست داده و روابط اجتماعی دچار تغییر و تحول شده تا جایی كه افراد كمتر یكدیگر را حضوری ملاقات می كنند.

در چنین شرایطی دین اسلام برنامه بازیابی معنوی به نام اعتكاف دارد كه در واقع مقدمه و زمینه ای برای گسستن فرد از سرگرمی های پوچ است.
بعبارتی؛ اعتكاف، فرصت بسیار مناسبی است تا انسانی كه در پیچ و خم های مادی غرق شده، خود را باز یابد و به قصد بهره بردن از ارزش های معنوی از علایق مادی دست بكشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا كند كه او را در راه راست ثابت نگهدارد تا بتواند به دریای بیكران انس و مهر خداوند متصل شود.
در اعتكاف می توان خانه دل را از اغیار تهی كرد و نور محبت خدا را در آن جلوه گر ساخت و می توان به خویشتن پرداخت و معایب و كاستی های خود را شناخت، می توان به فكر تدارك و جبران فرصت های از دست رفته بود؛ می توان به مرگ اندیشید و خود را برای حضور در پیشگاه خدا آماده كرد.
اعتكاف فرصتی برای بازگشت به خویشتن است كه زمینه دارا بودن یك زندگی اجتماعی سالم در جامعه را فراهم می كند.

**اعتكاف؛ درنگی به قصد قربت
حجت الاسلام رمضان تیموری مدرس حوزه و دانشگاه در این خصوص در گفت و گو با ایرنا گفت: اعتكاف عملی مستحب است كه بر اساس آن فرد حداقل به مدت سه روز در مسجد می‌ماند و روزه می‌گیرد ؛ اعتكاف در شرع به معنی التزام به توقف و درنگ در مسجد به قصد قربت است.
وی با اشاره به اینكه اعتكاف از جمله سنت‌های پیامبر (ص) است اظهار داشت: پیامبر (ص) برای اولین بار در شهر مدینه و در دهه اول ماه رمضان در مسجد اعتكاف كردند، سال بعد در دهه دوم و سال بعد از آن در دهه سوم این اعتكاف پیامبر (ص) تكرار شد و پیامبر (ص) در این مدت چادری را در مسجد برای خودشان برپا می‌كردند.
حجت الاسلام تیموری مولف و نویسنده كتب دینی به سابقه اعتكاف در ایران اشاره كرد و گفت: درباره سابقه اعتكاف در ایران در دوران صفویه و در شهر‌های اصفهان و قزوین شیخ لطف‌الله میسی چنین می‌گوید كه در قزوین و اصفهان بر اجراي اعتكاف اهتمام ورزیده و هدف ارجاع مردم به نور حقایق و دعا و توسل براي دوام حكومت علوي موسوي بوده است.
وی با تاكید بر اینكه در شرایط امروزی برنامه های مناسب آموزشی در مساجد اجرا می شود افزود: اساس اعمال اعتكاف بر روزه‌داری و اقامت در مسجد است و هیچ عبادت خاص دیگری برای آن تعیین نشده با این حال افرادی كه معتكف می‌شوند برای این كه در این مدت بیشترین بهره معنوی را ببرند تا جایی كه بتوانند اعمال عبادی انجام می‌دهند.
این پژوهشگر دینی به زمان اعتكاف اشاره كرد و گفت: برای اعتكاف زمان خاصی وجود ندارد، ولی بهترین زمان برای اعتكاف ماه رمضان و خصوصا دهه سوم آن است، در كشور ما اعتكاف در ایام البیض ماه رجب (یعنی روز‌های 13 تا 15 ماه رجب) انجام می‌شود.
حجت الاسلام تیموری در خصوص مدت اعتكاف نیز می گوید: زمان اعتكاف نباید كمتر ازسه روز باشد و اگر اعتكاف مستحب باشد (یعنی بر اساس نذر نباشد) معتكف می‌تواند آن را قطع كند، اما در پایان روز دوم ادامه اعتكاف واجب است و نمی‌توان آن را ترك كرد؛ منظور از 3 روز هم از آغاز طلوع فجر روز اول تا غروب آفتاب روز سوم است.
وی به مكان حضور معتكفین اشاره كرد و گفت:روایاتی وجود دارد كه اعتكاف را مختص مسجدالحرام، مسجدالنبی، مسجد كوفه و مسجد بصره دانسته‌اند، اما روایات دیگری هم هست كه اعتكاف در مسجد جامع یا هر مسجدی كه امامی عادل در آن نماز جمعه یا جماعت می‌خواند را صحیح دانسته است.
استاد حوزه و دانشگاه به شرایط معتكفین اشاره كرد و اظهار داشت:شرط اصلی اعتكاف روزه‌دار بودن است؛ بنابراین كسی كه نمی‌تواند روزه بگیرد اعتكافش صحیح نیست؛ از دیگر شرایط اعتكاف خارج نشدن از مسجد مگر برای اموری خاص است.

** اعتكاف برنامه ای فردی با ابعاد اجتماعی است
آرزو فلاحی نیا مدرس حوزه و مشاور دینی دانشگاه در این خصوص در گفت و گو با ایرنا گفت: اعتكاف با اثرات تربیتی و اجتماعی كه دارد متشكل از عبادات واجب ومستحب، عملی شفابخش و سازنده برای فرد و جامعه است.
وی با اشاره به اینكه اعتكاف همچون عبادات دیگر بانیت و قصد قربت همراه است اظهار داشت: اعتكاف، مسجد ،خودسازی و شب زنده داری برای ساختن جامعه ای با دفاع مقتدرانه است.
فلاحی گفت:می توان گفت اعتكاف نه تنها آثار فردی دارد بلكه ثمره اش جامعه ای پویا و در حال سیر به سمت كشتی نجات بخش اهل بیت است و معتكف شدن تمرینی برای موفقیت در تمام مراحل زندگی است.
به گفته وی ، ادیان الهی با توجه به همین نیاز روحی، با آن كه انسان را به حضور در جامعه و شركت در فعالیت های اجتماعی فرا می خوانند، فرصت هایی را نیز برای خلوت نمودن او با خداوند فراهم شده كه یكی از این فرصت ها اعتكاف است.

**آیین معنوی اعتكاف در 100 مسجد لرستان
معاون فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی لرستان می گوید: آیین معنوی اعتكاف در بیش از 100مسجد استان با اولویت مساجد جامع هر شهر و مساجد محله‌ ها برگزار می شود.
حجت ‌الاسلام احمدرضا غلامی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برای برگزاری آئین معنوی اعتكاف از 100 روحانی جهت اجرای برنامه های مختلف فرهنگی، مذهبی دعوت شده است كه این آیین از ۲۹ اسفندماه سال 97 آغاز می شود و تا دوم فروردین سال ۹۸ ادامه دارد.
1920/6060